MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Cenna energia z gnojowicy

Fot. Poldanor
Goście zwiedzali nową biogazownię "Poldanoru”
Goście zwiedzali nową biogazownię "Poldanoru” Fot. Poldanor
"Poldanor" uruchomił kolejną biogazownię rolniczą. Najnowsza znajduje się w Uniechówku w województwie pomorskim. Będzie ona wytwarzała prąd i ciepło.

W uroczystości udział wzięli ambasador Królestwa Danii w Polsce Thomas Moraz, przedstawiciele władz gminy Debrzno i starostwa Człuchowskiego.

Poldanor jest jednym z największych producentów trzody chlewnej w Polsce oraz liderem na polskim rynku biogazowni rolniczych. Nowa inwestycja w Uniechówku to siódma tego typu "bioelektrownia" na Pomorzu i już czwarta w samym powiecie człuchowskim.

Od 2005 roku Spółka zbudowała pierwszą biogazownię w 2005 roku w Pawłówku, a następnie kolejne w: Płaszczycy, Kujankach, Koczale, Nacławiu i Świelinie.

W ciągu najbliższych trzech lat zamierza postawić kolejnych sześć tego typu inwestycji. Biogazownia w Uniechówku produkować będzie "zieloną" energię elektryczną na potrzeby technologiczne biogazowi oraz pobliskiej fermy trzody chlewnej. Nadwyżka, czyli około 75 - 85 procent energii elektrycznej sprzedawana będzie do krajowej sieci energetycznej. Surowiec energetyczny stanowią odchody zwierzęce (gnojowica) wymieszane z komponentami uzupełniającymi, takimi jak kiszonka kukurydziana oraz produkty i półprodukty produkcji roślinnej.

Europejska strategia
- Konsekwentnie realizujemy nasz cel polegający na budowie biogazowni przy naszych fermach, co bardzo dobrze wpisuje się w europejską strategię rozwoju nowoczesnego rolnictwa, wykorzystującego nowoczesne i przyjazne otoczeniu technologie - mówi Grzegorz Brodziak, prezes zarządu "Poldanoru".

- Udowadniamy, iż duże i efektywne przedsiębiorstwa, poprzez rozwój źródeł energii odnawialnej, stanowią i będą stanowić niezwykle istotny element zrównoważonego rozwoju rolnictwa w naszym kraju.

Biogazownia rolnicza w Uniechówku to spory kompleks. W jego skład wchodzą następujące obiekty: zbiorniki (wstępny, na komponenty i dwa fermentacyjne), budynek techniczny, budynek pomp, system oczyszczania biogazu, chłodnica, stacja transformatorowa biogazowni, agregat prądotwórczy, kocioł grzewczy i plac na komponenty.

Cenne kilowaty
Główne obiekty zostały uzupełnione o studnie i zbiorniki pomocnicze, drogi dojazdowe, sieci i instalacje przesyłowe oraz przyłącza. Rocznie biogazownia przetwarzać będzie 36,5 tysiąca ton gnojowicy i 17,5 tysiąca ton kiszonki kukurydzianej. Z tych surowców w tak zwanych reaktorach wytwarzanych będzie około 4 milionów metrów sześciennych biogazu, który da 8,4 milionów kilowatogodzin energii elektrycznej i 8,7 miliona kilowatogodzin w postaci energii cieplnej. Poldanor, prowadząc działalność w oparciu o filozofię tak zwanego zrównoważonego rolnictwa i społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw, zwraca szczególną uwagę na dobrostan zwierząt, dba o środowisko naturalne i angażuje się w sprawy lokalnej społeczności. Potwierdzenie tej strategii jest fakt, że od kilku lat, co roku, firma jest laureatem programu "Przedsiębiorstwo Fair Play".
Poldanor SA
d Spółka prowadzi działalność
od kwietnia 1994 roku. Podstawową
jej działalnością jest chów
i hodowla trzody chlewnej oraz
uprawa roślin, a także produkcja
energii odnawialnej w biogazowniach
rolniczych. Prowadzi ją
w wydzierżawionych od Agencji
Nieruchomości Rolnych byłych
Państwowych Gospodarstwach
Rolnych w województwach pomorskim
i zachodniopomorskim.
Zajmuje się hodowlą trzody
chlewnej w ponad 30 fermach
oraz produkuje pasze w nowoczesnej
wytwórni pasz w Koczale.
Powierzchnia użytkowanych
gruntów wynosi prawie
15.000 hektarów.
Spółka zatrudnia ponad 500
osób, a jej obroty wynoszą ponad
200 miliony złotych rocznie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza