Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Centrum pielgrzymkowe powstanie na Górze Chełmskiej w Koszalinie

Marzena Sutryk [email protected] Tel. 94 347 35 99 Fot. ArchTim
Praca przygotowana przez koszalińskiego architekta Marka Jankowskiego wywołała wczoraj aplauz wśród publiczności.
Praca przygotowana przez koszalińskiego architekta Marka Jankowskiego wywołała wczoraj aplauz wśród publiczności.
Nowoczesne. Stylem przypominające koszaliński kościół parafii pw. Ducha św. Takie ma być Centrum Pielgrzymkowo - Turystyczne na Górze Chełmskiej w Koszalinie.

Wczoraj była oficjalna prezentacja.

Centrum Pielgrzymkowo - Turystyczne chcą budować siostry szensztackie, które opiekują się pobliskim Sanktuarium Przymierza Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej. Pomysł jest aktualny przynajmniej od kilku lat. Nowa jest natomiast koncepcja projektowa.

Kilka lat temu powstał bowiem kontrowersyjny projekt koszalińskich architektów. Różnie był odbierany - opinie co do strony estetycznej proponowanego obiektu były podzielone. M.in., że budynek stanowi zbyt surową bryłę architektoniczną, która nie pasuje do miejsca.

W końcu tamta koncepcja została odłożona na półkę. - Starałyśmy się o dofinansowanie unijne na jej realizację, ale bezskutecznie - mówi siostra Paulina Kopacz, przełożona wspólnoty sióstr szensztackich.

- Teraz postanowiłyśmy rozbudować projektowany obiekt, zwiększyć zakres jego funkcji. W efekcie powstał projekt bardziej przyjazny i w klimacie sprzyjającym modlitwie i refleksji. Zależy nam, by to miejsce stało się piękne dla Boga i dla ludzi - mówiła wczoraj podczas prezentacji nowego projektu siostra Paulina.

Praca przygotowana przez koszalińskiego architekta Marka Jankowskiego wywołała wczoraj aplauz wśród publiczności, która oglądała pokaz multimedialny. Bryła budynku miałaby być w dużej części przeszklona, liczyłaby w sumie 2 tys. m kw. powierzchni.

Z jednej strony byłby parter z poddaszem, a z drugiej dwie kondygnacje i poddasze. Całość umiejscowiona na skarpie w pobliżu wieży widokowej. Sama wieża byłaby zwieńczona krzyżem.

W środku znalazłaby się aula im. Kardynała Nominata Ignacego Jeża, w której można by organizować konferencje i seminaria, oraz muzeum im. Jana Pawła II, a w nim pamiątki po papieżu, zdjęcia, nagrania, filmy z pielgrzymki do kraju z 1991 roku, gdy odwiedził Koszalin.

- Ten pomysł wziął się z życia, by upamiętnić w ten sposób wizytę Jana Pawła II - mówił prezydent Piotr Jedliński, który był pomysłodawcą stworzenia muzeum. - Zwłaszcza, że to jedyne sanktuarium na świecie, które poświęcił.

W budynku przewidziano sklep z pamiątkami, część gastronomiczną, a także kilka pokojów gościnnych. - Ale te byłyby przygotowane z myślą o naszych gościach, np. wykładowcach - mówi siostra Paulina. - A jeżeli chodzi o część noclegową dla przyjezdnych, pielgrzymów, to inwestycja przewidziana w dalszym etapie, nie teraz.

Siostry chcą, by za rok o tej porze budowa trwała na dobre, aby w 2014 roku część budynku została oddana do użytku. Koszt budowy Centrum Pielgrzymkowo - Turystycznego jest szacowany na 5 mln złotych.

Plany zyskały aprobatę biskupa diecezji koszalińsko - kołobrzeskiej Edwarda Dajczaka, który objął inwestycję honorowym patronatem.

- Siostry robią wszystko, by to miejsce było miejscem modlitwy - podczas prezentacji odtworzono nagranie z wystąpieniem biskupa, który nie mógł być obecny na spotkaniu. - To też czas, w którym trzeba podjąć dzieło rozbudowy sanktuarium.

Skąd pieniądze na inwestycję? - Część funduszy już mamy odłożone, a w pozostałej części liczymy na wsparcie sponsorów - dodaje siostra Paulina Kopacz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza