Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ceny zniczy, wieńców i wiązanek w Szczecinie

Redakcja
Ceny zniczy, wieńców i wiązanek w SzczecinieCeny zniczy, wieńców i wiązanek w Szczecinie
Ceny zniczy, wieńców i wiązanek w SzczecinieCeny zniczy, wieńców i wiązanek w Szczecinie Andrzej Szkocki
W dniu Wszystkich Świętych składamy na grobach wieńce i wiązanki. Jakie są ceny w Szczecinie? A jakie znicze kupować, żeby nie przepłacić, i żeby długo się paliły. Sprawdź z naszym informatorze.

Ceny zniczy w  Szczecinie

Od czego zależy cena znicza? Rynek oferuje swoim klientom wiele rożnych rodzajów zniczy i wkładów, które różnią się nie tylko wyglądem, ale i cenami. Za jeden znicz zapłacimy złotówkę, a za inny aż 30 złotych. Ceny zniczy zależą między innymi od rodzaju znicza. Najtańsze świeczki, które mogą kosztować nawet 1 zł, to znicze plastykowe. Nieco droższe są znicze szklane, znicze elektryczne, a najdroższe znicze metalowe i ceramiczne. Cena uzależniona jest też od tego, czy znicz jest jednokrotnego, czy wielokrotnego użytku wielkości znicza. Im znicz jest większy i wygląda bardziej dostojnie, tym jest droższy.

Co prawda plastikowe są o wiele tańsze od szklanych, ale szybko się przepalają, po czym gasną zalane przez deszcz i dodatkowo wylewają się na pomnik. Obecnie coraz więcej uwagi producenci poświęcają zniczom szklanym i ich wkładom. Dziś można spotkać na rynku znicze szklane, których czas palenia wynosi do 56 godzin, ale również takie, które palą się aż 72 godziny.

Długość palenia się znicza jest uzależniona od rodzaju parafiny użytej do produkcji danej świeczki. Nadmuchiwany wosk wypala się szybciej, a czas jego palenia nie przekracza zazwyczaj 10 godzin. Świeczki z woskiem nie nadmuchiwanym palą się znacznie dłużej.

Im bliżej dnia Wszystkich Świętych, tym ceny zniczy coraz bardziej rosną. Na dzień przed świętem cena może być wyższa nawet o 100% wartości świeczki. Na przycmentarnych straganach w dzień Zaduszek świeczki kosztują nawet trzy razy więcej, niż powinniśmy za nie zapłacić.

Dla osób, które mają do odwiedzenia więcej grobów, dobrym rozwiązaniem jest kupowanie zniczy hurtowo. Dzięki temu można zaoszczędzić nawet kilka złotych na jednej sztuce.

Ceny wiązanek i wieńców w Szczecinie

W kwiaciarniach i na stoiskach przed cmentarzami w dzień Wszystkich Świętych jest ogromny wybór wieńców, stroików i bukietów do położenia na nagrobkach. Możemy wybierać wśród wieńców i wiązanek nagrobnych ułożonych z żywych bądź ze sztucznych roślin. Sztuczne wiązanki na groby są co prawda trwalsze i dłużej mogą pozostać na grobie, ale czy będą cały czas jego ozdobą? Z czasem sztuczne kwiaty i zielone pędy blakną i nie są już takie atrakcyjne, jak w momencie kupna.

Warto więc wybrać dekoracje na grób z żywych roślin, przygotowane z prawdziwych gałęzi iglaków i żywych kwiatów. W kwiaciarniach i sklepach można kupić tradycyjne wiązanki na pomnik ułożone na podkładzie z gałęzi roślin iglastych z przymocowanymi na drutach kwiatami - najczęściej chryzantemami, różami, gerberami, liliami. Wybierając wiązankę na grób warto uwzględnić jej wielkość: na niewielki grób wybierzmy taką, której rozmiary nie są duże. W kwiaciarniach coraz więcej jest ciekawych propozycji nagrobnych kompozycji florystycznych z wykorzystaniem nietypowych materiałów (na przykład porostów) i o oryginalnych kształtach (np. poduszki).

Nagrobek można także udekorować ciętymi świeżymi kwiatami. Pamiętajmy tylko, aby koniecznie wstawić je do naczynia napełnionego wodą - nie kładźmy świeżych kwiatów na grobie, bo zwiędną bardzo szybko i nie będą go już zdobić.świętem Zmarłych kojarzą nam się przede wszystkim chryzantemy, ale groby można ozdabiać przeróżnymi roślinami, które są równie ładne.

Na cmentarzu oprócz chryzantem popularne są także wrzosy. Wrzosy są całoroczne, szczególnie pączkowe, które mają kwiaty aż do wiosny. Z tego typu roślin możemy polecić gauterię, która kwitnie przez cały rok. Kulki utrzymują się do marca.

Modny jest także kolocefalus, krzewinka, która też utrzymuje się przez cały rok. Na grobach, gdzie nie ma płyt nagrobnych, modne są bluszcze.

W alejkach między grobami ludzie zasadzają tuje: szmaragdy, brabanty i inne.

Słynne chryzantemy pojawiają się w formie kuli, drobnokwiatowe, ale pełne. Są odmiany berberowate, margaretkowate, daliowe, time, interpid.

Na grobach kładziemy różne stroje, najczęściej z jodły i suszonych kwiatów. Są ekologiczne i stoją aż do wiosny.

Ceny kwiatów:

wrzosy od 2,40 zł
iglaki niskie - od 2,90 zł
chryzantemy - od 1,90 zł
bratki - od 1,40 zł
barwinki - od 4,80 zł

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza