Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcemy, aby studenci mieli jak największy kontakt z pracodawcami

Redakcja
Zbigniew Oadowski.
Zbigniew Oadowski.
Rozmowa „Głosu Pomorza” z dr. hab. inż. prof. nadzw. Zbigniewem Osadowskim, prorektorem Akademii Pomorskiej w Słupsku.

Czego dotyczy opracowywany właśnie projekt Słupskiego Ośrodka Akademickiego?

Ten projekt przygotowujemy już od ponad dwóch lat. Dokładnie projekt nosi nazwę Rozwój Systemów Kształcenia o Profilu Praktycznym w Ramach Słupskiego Ośrodka Akademickiego. Celem tego projektu jest dostosowanie i poszerzenie oferty edukacyjnej nie tylko naszej uczelni, ale również naszego partnera, czyli Wyższej Szkoły Inżynierii Gospodarki, do wymogów praktycznego kształcenia do potrzeb gospodarki naszego regionu. Liderem tego projektu jest Akademia Pomorska, zaś głównym partnerem, oprócz wspomnianej uczelni, jest jeszcze Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego SA w Słupsku i od niedawna - Słupska Izba Przemysłowo--Handlowa. Natomiast Wyższa Hanzeatycka Szkoła Zarządzania wycofała się z projektu.

Jaka będzie różnica w ofercie edukacyjnej uczelni od tej, która jest obecnie?

Ważnym elementem tego przedsięwzięcia jest to, iż 50 procent zajęć będzie miało charakter praktyczny. W ramach tego projektu zaangażowani będą między innymi pracodawcy z naszego regionu, poprzez współtworzenie i opiniowanie programów kształcenia. Będzie również konieczne pozyskanie kadry praktyków. Tutaj będzie między innymi rola Pomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, która jako zarządca Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej współpracuje z działającymi tam firmami. Chcemy, aby studenci mieli możliwość odbywania praktyk w trakcie studiów, jak i po ich ukończeniu. Chodzi o jak największy kontakt z pracodawcami i firmami. To jest właśnie ta nowość, którą chcemy wprowadzić, a którą wymusza już na nas poniekąd nowa ustawa o szkolnictwie wyższym.

Jaką tematykę wprowadza do programu studiów ten projekt?

Zapoznaliśmy się z dokumentami Wojewódzkiego Urzędu Pracy, jakie są potrzeby w tym kierunku oraz przeprowadziliśmy własne analizy, jakie są potrzeby lokalnego rynku pracy. Na tej podstawie projekt podzieliliśmy na moduły tematyczne. Pierwszy z nich dotyczy inteligentnych technologii, czyli ochrony cyberprzestrzeni, cybermediów, analizy danych czy inżynierii komputerowej. Dodam, że w tych tematach już poczyniliśmy pierwsze kroki, bo przy współpracy z firmą Kaliop uruchomiliśmy nową specjalność związaną z programowaniem stron www oraz oprogramowań dla urządzeń mobilnych. Drugi moduł dotyczy turystyki i zdrowia, w którym proponujemy dwa kierunki: fizjoterapię w medycynie uzdrowiskowej oraz rehabilitację w opiece geriatrycznej. Trzeci moduł naszego projektu jest poświęcony energetyce i środowisku. Będą to takie kierunki, jak ekotechnologie, czyli odnawialne źródła energii, ekoenergetyka, biomonitoring i zrównoważony rozwój, kierownicze zarządzanie przestrzenią miejską oraz gospodarka miejska i wodno-ściekowa. Z kolei pomysłem Wyższej Szkoły Inżynierii Gospodarki jest kierunek monitorowanie przestrzeni. To są nowe trendy dotyczące zagospodarowywania przestrzeni miejskich.Projekt ma bardzo szeroki zakres, wymaga zapewne zainwestowania sporych środków?

Zgadza się. Koszt całego projektu jest obliczony na kwotę 24 milionów złotych, z czego ponad 16 milionów będzie stanowić dotacja z funduszy europejskich przyznana za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Wkład własny, czyli 8 milionów złotych, jest podzielony pomiędzy partnerów projektu. Na Akademię Pomorską przypada kwota 2,8 miliona złotych.

Na co konkretnie będą wydane te pieniądze?

Zostaną one przeznaczone na wyposażenie i doposażenie pracowni dydaktycznych i kształcenia praktycznego. Chodzi o pracownie komputerowe, laboratoria, czy też pracownie interdyscyplinarne. Chcemy, aby te pracownie po zakończeniu projektu można było dostosować do kształcenia innych specjalistów, ale w tych obszarach, w których był ukierunkowany projekt. Ponadto część środków zostanie przeznaczona na przebudowę biblioteki Akademii Pomorskiej, ale będzie ona miała charakter międzyuczelniany. Będzie wyposażona w materiały potrzebne do kształcenia praktycznego. Zostanie też przystosowana dla niepełnosprawnych. Fundusze będą również potrzebne na rozbudowę systemu informatycznego. Dodatkowo środki zostaną przeznaczone na podnoszenie kwalifikacji kadry dydaktycznej.

Ile macie czasu, aby być gotowym do wystartowania z projektem Słupskiego Ośrodka Akademickiego?

Nasza gotowość, czyli złożenie projektu aplikacyjnego w urzędzie marszałkowskim, ma nastąpić w czerwcu 2016 roku. Obecnie jesteśmy na etapie przygotowywania dokumentacji technicznej dla potrzeb studium wykonalności, w którym zostaną określone koszty realizacji i utrzymania projektu. Jednocześnie rozpoczynamy etap ogłaszania konkursów na wykonanie poszczególnych zadań. Natomiast inauguracja Słupskiego Ośrodka Akademickiego nastąpi w październiku 2017 roku.

Rozmawiał Wojciech Frelichowski

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza