Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciąża bez pestycydów

Redakcja
Chemikalia do ochrony roślin pomagają uprawom, ale mogą być niezdrowe dla ludzi, szczególnie tych, którzy dopiero przyjdą na świat.

Te związki mogą być przyczyną groźnych powikłań okołoporodowych - sugerują badania przeprowadzone przez amerykańskich lekarzy w dziesięciu hrabstwach Kalifornii. Największe ryzyko zaburzeń rozwoju płodu występuje w okresie pomiędzy trzecim a ósmym tygodniem ciąży. Zespół kierowany przez Erin Bell z Narodowego Instytutu Raka w Waszyngtonie poddał analizie ponad 700 przypadków poronień i przedwczesnych porodów.

Naukowcy doszli do wniosku, że prawdopodobieństwo urodzenia martwego płodu wzrasta - w zależności od konkretnej sytuacji - od 40 do 120 procent, jeśli w pierwszym trymestrze ciąży kobieta przebywa w pobliżu pól uprawnych, nad którymi rozpylane są substancje chemiczne. Im częściej i dłużej ma kontakt z tymi drażliwymi związkami, tym ryzyko powikłań jest większe.
Wprawdzie w artykule, zamieszczonym w czasopiśmie "Epidemiology", badacze podkreślają, iż swoje wnioski opierają jedynie na wynikach analiz statystycznych, nie zaś na szczegółowych badaniach klinicznych, jednak - jak twierdzą - zjawisko to jest na tyle wyraźne, że uznali za konieczne jak najszybsze poinformowanie opinii publicznej o swoich spostrzeżeniach. - Niektóre związki chemiczne stosowane w rolnictwie stanowią poważne zagrożenie dla płodu, choć dziś jeszcze nie potrafimy powiedzieć, w jaki sposób mu szkodzą. Jednak, gdy w grę wchodzi zdrowie i życie dziecka, czekanie na rezultaty badań diagnostycznych oraz obserwacji laboratoryjnych, które potrwają wiele lat, byłoby niewybaczalnym błędem - uważa uczona.
Jedno nie ulega wątpliwości: im częściej w pierwszym trymestrze ciąży kobieta wdycha powietrze zawierające drobiny toksycznych substancji, tym ryzyko poronienia jest wyższe.

- Ten sam szkodliwy efekt może spowodować wdychanie dymu tytoniowego, oparów farb, lakierów czy benzyny - przypomina Erin Bell, podkreślając, że nałożenie się dwóch lub trzech czynników znacznie zwiększa zagrożenie dla płodu. Jej zespół prowadzi badania mające na celu poznanie, w jaki sposób poszczególne środki ochrony roślin zaburzają funkcje komórek i tkanek w embrionie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza