MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co z energią i paliwami na sezon zimowy? Min. Łukaszewska - Trzeciakowska: Zimą paliw, węgla, prądu, gazu nam nie zabraknie

Red.
– Ostatnie dane, jakie widziałam, pokazują, że nie ma na horyzoncie ryzyka braku energii bądź źródeł energii w Polsce – przyznała min. Łukaszewska - Trzeciakowska.
– Ostatnie dane, jakie widziałam, pokazują, że nie ma na horyzoncie ryzyka braku energii bądź źródeł energii w Polsce – przyznała min. Łukaszewska - Trzeciakowska. Maciej Jeziorek/ Polska Press
– Zimą paliw, węgla, prądu, gazu nam nie zabraknie. Ostatnie dane pokazują, że nie ma na horyzoncie takiego ryzyka w Polsce – przyznała w wywiadzie dla PAP pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska - Trzeciakowska. W obecnej sytuacji geopolitycznej i rosnącej desperacji Rosji w wojnie z Ukrainą, kładziemy nacisk na zarówno bezpieczeństwo infrastruktury jak i na dostęp do surowców, który jest zapewniony – dodała.

Spis treści

Dostęp do surowców jest zapewniony

– Ostatnie dane, jakie widziałam, pokazują, że nie ma na horyzoncie ryzyka braku energii bądź źródeł energii w Polsce. W obecnej sytuacji geopolitycznej i rosnącej desperacji Rosji w wojnie z Ukrainą, kładziemy nacisk na zarówno bezpieczeństwo infrastruktury jak i na dostęp do surowców, który jest zapewniony – tłumaczyła w rozmowie z PAP pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska - Trzeciakowska.

Łukaszewska - Trzeciakowska podkreśliła, że „jeśli nam, jako Europie, uda się ochronić krytyczną infrastrukturę energetyczną – przetrwamy tę zimę". – Jesteśmy blisko 100 proc. zapełnienia magazynów gazu. Myślę, że początek września będzie momentem, kiedy ogłosimy, że magazyny są w 100 proc. zapełnione. Jeśli chodzi o magazyny ropy to one są również zapełnione w wystarczającym zakresie – podała.

Co z węglem i energią elektryczną na zimę?

Zapytana o sytuację na rynku węgla i energii, przypomniała, że „w ubiegłym roku pojawiały się obawy o niewystarczające ilości węgla". – Obecnie mamy go wystarczająco, więc nie ma takiego ryzyka. Wszystkie ciepłownie, elektrociepłownie zawodowe, elektrownie posiadają zapasy z naddatkiem – wskazała. – Podobnie, węgiel jest zabezpieczony dla gospodarstw domowych, również z zapasem – dodała.

– Jeśli chodzi o energię elektryczną, Polacy będą bezpieczni. Zeszła zima była trudna w Europie, ale przetrwaliśmy ją. Ta zima też nie będzie łatwa dla Europy, oceniając z perspektywy europejskiej, ale nie polskiej – wyjaśniła i dodała, że Niemcy „mają 5 GW niedoboru mocy po odejściu od energetyki jądrowej". – Codziennie obserwujemy ujemny bilans niemieckiego rynku energii – dodała.

– Niemcy kupują francuską energię produkowaną z atomu, zamknąwszy swoje elektrownie jądrowe, kupują energię z odnawialnych źródeł z Holandii, Belgii, z Polski, ze Szwecji, Francji. Listopad i grudzień dla niemieckiego rynku energii może być trudny. My jesteśmy na to przygotowani z zapasami naszego węgla w elektrowniach zawodowych, żeby Niemcom ewentualnie służyć wsparciem w tych miesiącach, kiedy generacji energii z OZE będzie mniej – tłumaczyła.

W jakim sektorze sytuacja będzie najtrudniejsza: gaz, paliwa, energia elektryczna, węgiel? Łukaszewska - Trzeciakowska wskazała na energię elektryczną. – Energia elektryczna to będzie pewnie gorący temat tej zimy, ale nie w Polsce. Jesteśmy przygotowani na sytuację, gdyby coś zdarzyło się w państwach bałtyckich np. przyspieszona desynchronizacja z systemem rosyjskim (synchronizacja - wszystkie elektrownie i odbiorniki energii pracują z tą samą częstotliwością w ramach jednej sieci elektroenergetycznej - PAP) – tłumaczyła w rozmowie z PAP.

– Mamy zapasy węgla, daleko przekraczające nasze potrzeby, zarówno, jeśli chodzi o węgiel, który został sprowadzony z zagranicy oraz wydobycie krajowe i zapasy przy elektrowniach, elektrociepłowniach. Z naszych danych wynika, że podaż przewyższa popyt. Nie widzę powodu, dla którego miałyby nastąpić gwałtowne skoki cenowe – podsumowała. – Przestrzegam jednak przed próbami spekulacji ceną węgla – dodała.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Co z energią i paliwami na sezon zimowy? Min. Łukaszewska - Trzeciakowska: Zimą paliw, węgla, prądu, gazu nam nie zabraknie - Portal i.pl

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza