Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej kobiet po mastektomii chce rekonstrukcji piersi

Bogna Skarul
Dr n. med. Artur Śliwiński, specjalista chirurgii plastycznej, rekonstrukcyjnej i estetycznej.
Dr n. med. Artur Śliwiński, specjalista chirurgii plastycznej, rekonstrukcyjnej i estetycznej.
Rozmowa z dr n. med. Arturem Śliwińskim, specjalistą chirurgii plastycznej, rekonstrukcyjnej i estetycznej, specjalistą chirurgii ogólnej z Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii.

Dlaczego tak ważna jest rekonstrukcja pier­si po zabiegu onkologicznym?

- Rekonstrukcja piersi jest dla kobiety przede wszystkim możliwością powrotu do tzw. normalności. Panie po takim zabiegu czują się ponownie kobietami w 100 procentach odzyskując ponownie atrybut kobiecości - piersi. To element, który każdą kobietę podnosi na duchu. Należy, bowiem pamiętać, że ona właśnie przeżyła traumę związaną z operacją usunięcia piersi, z chemioterapią, i radioterapią. A ta nadzieja, że po wszystkich zabiegach można być zno­wu kobietą, daje wszystkim tym paniom ogromną dawkę optymizmu.

Jak długo trwa ten proces od momentu amputowania piersi do chwili rekonstrukcji piersi?

- Można zacząć myśleć o rekonstrukcji piersi po upływie 6 miesięcy od zabiegu amputacji piersi. A sam proces rekonstrukcji jest wieloetapowy i trwa do pół roku.

Dlaczego tak długo?

- Ponieważ musi ulec zakończeniu proces gojenia i leczenia onkologicznego, musimy być również pew­ni, że nie ma przerzutów.

A kobiety chciałyby szybko mieć już tę rekonstrukcję?

- Oczywiście. One ciągle się dopytują, kiedy można zacząć. Pytają jak to będzie. Już sama świadomość, że po amputacji piersi, można za jakiś czas, na nowo być prawdziwą kobietą, dobrze wpływa na pacjentki. Nawet Pani sobie tego nie wyobraża jak kobiety na to reagują. Często muszę tłumaczyć, dlaczego nie da się szybko zrobić operacji rekonstrukcji piersi. Kobiety bywają bardzo niecierpliwe. Tłumaczę, że taki zabieg musi dać satysfakcję na cały życie. Więc trzeba te rekonstrukcję piersi zrobić w jak najlepszym momencie. A teraz implanty są dożywotnie i nie trzeba ich zmieniać.

Od pewnego czasu w Zachodniopomorskim Centrum Onkologii przyjęto zasadę, że pacjentki, które czekają na operację amputacji piersi leżą na tej samej sali, co pacjentki, które przyszły na rekonstrukcję piersi. Dlaczego?

- Bo się tam nawzajem wspierają. Te kobiety, które czekają na amputację piersi są przygnębione między innymi dlatego, że myślą o tej stracie kobiecości. Ale te
kobiety, które przyszły na zabieg rekonstrukcji piersi opowiadają im jak wygląda pro­ces leczenia, a także o tym, że po jakimś czasie znowu wszystko może wrócić do normy. To ogromnie ważne. Kobiety na tej jednej sali po prostu się wspierają.

Czy są takie przypadki, że nie jest możliwa rekonstrukcja piersi?

- Rekonstrukcja piersi jest możliwa właściwie w każ­dym przypadku, kiedy zdro­wie pacjentki na to pozwala. Nie ma ograniczeń wiekowych, nie ma ograniczeń wynikających z budowy anatomicznej. Bo można zawsze dostosować odpowiednią technikę. Generalnie, jeśli pacjentka jest zdrowa, to nie ma przeciwwskazań, aby pierś u niej rekonstruować. Musi tylko tego chcieć.

Dużo kobiet decyduje się teraz na operację rekonstrukcji piersi?

- Na szczęście zmieniło się do tych operacji także nastawienie lekarzy. Przez wiele lat, lekarze często mówili kobietom po amputacji piersi, aby nie poddawały się kolejnemu zabiegowi. Mówili im: udało się pani uratować życie. Lepiej więcej tego nie ruszać. Lepiej dać sobie spokój. Teraz już tak nie jest. Może dlatego, że także zmieniła się technika i mamy w tej chwili większe możliwości.
Kilkanaście lat temu robiłem takich operacji jedna dwie tygodniowo. Teraz tygodniowo robię 10 takich zabiegów.

Te rekonstrukcje piersi są refundowane?

- Wszelkie operacje wynikłe po amputacji są refundowane. Nie są refundowane zabiegi na zdrowej piersi, kiedy pacjentki chcą, aby obie piersi były symetryczne. Bo nie zawsze rekonstruowana pierś po amputacji będzie taka sama jak zdrowa.

Dlaczego?

- Ponieważ zabieg rekonstrukcji piersi nie odtwarza kształtu i wielkości piersi z przed amputacji.

Co wtedy?

- Jeżeli jest duża różnica w wielkości i kształcie pomiędzy piersiami pacjentka może poddać się operacji symetryzacji piersi jednak nie jest to zabieg refundowany przez NFZ, należy pamiętać, że jest to operacja w zakresie chirurgii estetycznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza