MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Cudzoziemców na Pomorzu przybywa w każdym miesiącu. Nowe dane mogą zaskakiwać. Prawie 80% wszystkich obcokrajowców to obywatele Ukrainy

OPRAC.:
Jakub Cyrzan
Jakub Cyrzan
Szymon Starnawski/Polska Press
Wojna na Ukrainie znacząco zmieniła liczbę ludności w całej Polsce. Wielu uchodźców bardzo szybko zaczęło napływać także na Pomorze. To właśnie oni - uciekający przed rosyjską agresją - stanowią w naszym regionie blisko 80% wszystkich cudzoziemców. Wiemy, ilu obywateli jest zarejestrowanych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Tymczasem w rzeczywistości, może być ich znacznie więcej.

Ponad 64 tys. cudzoziemców pracuje na Pomorzu. Dominują Ukraińcy

Na koniec czerwca do ubezpieczeń społecznych w pomorskich placówkach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zgłoszonych było blisko 64,2 tys. obcokrajowców. To znaczący wzrost. W ciągu zaledwie trzech miesięcy 2022 r. przybyło ich ponad 6 tys.

Jak informuje ZUS, liczba obcokrajowców, którzy mają umowę o pracę, osiągnęła niemal 31,3 tys. i w porównaniu z końcem marca wzrosła o 3,1 tys. To oznacza, że blisko połowa wszystkich zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych na Pomorzu przybyszy z zagranicy pracuje na najkorzystniejszej z umów. Przybyło również cudzoziemców, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Ich liczba na koniec marca wynosiła 1524 i wzrosła do 1643 na koniec czerwca. Pozostali obcokrajowcy na Pomorzu zatrudnieni są na innego rodzaju oskładkowanych umowach, np. zleceniu.

Wśród zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych w oddziałach ZUS w Gdańsku i w Słupsku cudzoziemców dominują obywatele Ukrainy. Na koniec czerwca było ich prawie 48,4 tys. To wzrost o prawie 6 tys. w porównaniu do marca. Druga grupa to blisko 5,5 tys. Białorusinów. Dalej, najwięcej cudzoziemców na Pomorzu to obywatele:

  • Gruzji - 1549
  • Rosji - 1212
  • Mołdawii - 1029

- Rzeczywista liczba obywateli obcych państw pracujących w naszym województwie może być wyższa, ponieważ część z nich nie ma ubezpieczenia w ZUS - informuje Krzysztof Cieszyński, rzecznik prasowy ZUS na Pomorzu. - Dzieje się tak z powodu pracy w szarej strefie, zatrudnienia na nieoskładkowanych umowach lub podleganiu ubezpieczeniom w KRUS.

ZOBACZ TEŻ: 10 mln dolarów z Arabii Saudyjskiej na wsparcie działań reagowania kryzysowego dla Ukraińców w Polsce. "Pomoc nie jest jednorazowa"

Warto pamiętać, że poza sytuacją, gdy wyklucza to umowa między Polską a krajem macierzystym pracownika, zatrudniony w Polsce przez polskiego pracodawcę obcokrajowiec podlega ubezpieczeniom społecznym w tym kraju.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza