MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Cynie to piękne i modne kwiaty, które ozdobią ogród i balkon. Posiej je w tym terminie, żeby cieszyć się mnóstwem kwiatów

Katarzyna Laszczak
Wideo
od 7 lat
Cynie to niezwykle piękne, kolorowe i wytrzymałe kwiaty. Są uprawiane od dawna, ale ostatnio stają się naprawdę modne. Ich sadzonki można kupić, ale bardzo dobrze udają się z samodzielnego siewu. Wystarczy przestrzegać kilu prostych zasad i terminów. Sprawdź, kiedy i jak posiać cynie.

Spis treści

Cynie to modne kwiaty do ogrodu i na balkon

Cynie ogrodowe to przepiękne kwiaty, które można uprawiać również na balkonach i tarasach. Mają mnóstwo odmian, które różnią się kolorami, typem kwiatów (pojedyncze, półpełne, pełne), a także wielkością. W ogrodzie nie mamy specjalnych ograniczeń, ale do uprawy balkonowej warto wybierać niższe odmiany (sprawdzajmy docelową wysokość podaną na opakowaniach nasion). Cynie zachwycają zróżnicowanymi kolorami odcieniami. Poza niebieskim są w całej palecie barw.

Cynie mają mnóstwo kolorów i bardzo długo kwitną. Ale trzeba je co roku siać lub sadzić.
Cynie mają mnóstwo kolorów i bardzo długo kwitną. Ale trzeba je co roku siać lub sadzić. pixabay.com

Zaletą cynii jest to, że bardzo długo kwitną (są też trwałe jako kwiaty cięte). Najlepiej rosną w słonecznych, zacisznych miejscach. Trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu (szczególnie w doniczkach, gdzie podłoże szybciej przesycha). Ale nadmiernie mokrej ziemi też nie lubią. Starajmy się utrzymać wilgotne podłoże, a będziemy się cieszyć cyniami aż do późnej jesieni.

Cynie z sadzonek czy nasion? Koszty

Sadzonki cynii, już z pąkami, albo wręcz kwitnące, można kupić w maju-czerwcu. Jednak znacznie taniej będzie, jeśli sami wyhodujemy je z nasion. To ważne, szczególnie jeśli chcemy mieć większą ilość kwiatów. Cała rabata w cyniach to naprawdę spektakularny widok! Paczka nasion kosztuje około 2 zł (choć są też nieco droższe odmiany, za 3-4 zł), czyli mniej niż zapłacimy za jedną sadzonkę, a będziemy mieć znacznie więcej kwiatów.
Warto wiedzieć, że inna nazwa cynii to jakobinka i niekiedy nasiona i sadzonki pojawiają się również pod tym mianem.

Kiedy siać cynie do gruntu i jak to zrobić?

Cynie można siać bezpośrednio na rabatach. Jednak trzeba wziąć pod uwagę to, że lubią ciepło. W chłodzie nie wyrosną, a jeśli to zrobią w okresie cieplejszej pogody, a przyjdzie ochłodzenie, to je zniszczy. Dlatego z siewem cynii do gruntu trzeba poczekać do maja. Sieje się je na głębokość ok. 1 cm, a zalecana rozstawa to 15-20 cm dla odmian niskich i 25-35 cm dla odmian wysokich. Zbyt gęsto posiane rośliny trzeba przerwać (wyrwać; można je przesadzić w inne miejsce).
Trzeba jednak liczyć się z tym, że zakwitną po około trzech miesiącach, więc już w pełni lata. Co zrobić, jeśli chcemy mieć kwitnące cynie wcześniej? Trzeba posiać je na rozsadę w domu.

Kiedy siać cynie w domu?

Cynie na rozsadę sieje się od połowy marca do połowy kwietnia. Nie przyspieszajmy tego terminu, po potrzebują dużo światła i posiane wcześniej, będą słabe i wyciągnięte (chyba że będziemy je doświetlać). Cynie szybko wschodzą – możemy się ich spodziewać już po kilku dniach.

Jak zrobić rozsadę cynii?

Cynie mają duże nasiona i łatwo je posiać w większych odległościach (ok. 10x10 cm) lub pojedynczych doniczkach. W niewielkim dołku można umieszczać po dwa nasiona, bo nie zawsze wszystkie kiełkują. Jeśli tak się stanie, usuńmy słabszą siewkę. Cynie sieje na głębokości około 1 cm.
Cynie muszą mieć jasno oraz ciepło – właściwa temperatura to 18-20 st. C. Trzeba też zadbać o wilgotność podłoża. Jeśli rozsada stoi na parapecie, uważajmy na zimne przeciągi, ale też coraz mocniej świecące słońce.

Czy cynie trzeba pikować

Jeśli cynie posiejemy opisanym wyżej sposobem, nie będzie trzeba ich pikować. Natomiast jeśli sialiśmy je gęsto, to pikowanie nas nie minie. Robi się to, gdy mają 2-3 liście właściwe, a polega na przesadzeniu do pojedynczych doniczek, tak żeby każda sadzonka miała miejsce dla siebie. Cynie bardzo dobrze znoszą przesadzanie.

Kiedy sadzić cynie?

Cynie w ogrodzie i na balkonie sadzi się w połowie maja, gdy minie ryzyko przymrozków. Jednak nie trzymajmy się sztywno tej daty, tylko zwróćmy uwagę na pogodę i zaczekajmy cierpliwie na stabilne ocieplenie. Przecież nie po to przygotowujemy sadzonki, by je stracić. Pamiętajmy też, że przez kilka dni przed sadzeniem, musimy je przyzwyczajać do zewnętrznych warunków.

Polecjaka Google News - RegioDom

Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza