Część mieszkańców powiatu słupskiego i lęborskiego musi zmienić częstotliwości w telewizorach, jeśli nie odbierają TVP1, TVP 2 i TVP Info

Zbigniew Marecki
Udostępnij:
Na problem z odbiorem tych programów od 3 czerwca zwrócili nam uwagę posiadacze telewizorów starszego typu, które nie reagują automatycznie na zmianę częstotliwości przez firmę Emitel, najważniejszy operatora naziemnej infrastruktury radiowo-telewizyjnej w Polsce.

Sprawą zainteresowaliśmy się po kilku telefonach od starszych mieszkańców powiatu słupskiego i lęborskiego, który bardzo się zdziwili. że na początku czerwca ich telewizory przestały odbierać sygnał takich programów jak TVP1, TVP2 czy TVP Info. W związku z tym zadzwoniliśmy do gdyńskiej delegatury Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Tam naczelnik Adam Zwoliński wyjaśnił, że te problemy to skutek zmian, które w nocy z 2 na 3 czerwca wdrożyła firma Emitel.
- W wyniku nakazów prawnych doszło do zmiany częstotliwości. Telewizory nowej generacji zareagowały na to automatycznie. Ich użytkownicy nawet nie zauważyli zmiany, ale posiadacze starych telewizorów muszą na nowo ręcznie ustawić w nich częstotliwości - tłumaczy naczelnik.
Potem dodał, że szczegóły można znaleźć na stronie internetowej Emitela (www.emitel.pl/refarming). Tam zaś czytamy m.in.:

Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej część pasma obecnie wykorzystywanego przez telewizję naziemną zostanie przeznaczone na rozwój telefonii komórkowej w standardzie 5G. Powoduje to konieczność zwolnienia pasma 700MHz oraz reorganizację multipleksów telewizji naziemnej. Proces ten jest nazywany „refarmingiem” częstotliwości.

Etap 2 – zmiany 3 – 5 czerwca 2020

W tym etapie nastąpi zmiana częstotliwości nadawania multipleksów MUX-1, MUX-2, MUX-3 i MUX-4 w wielu lokalizacjach na terenie kraju.

MUX-1 programy : TVP ABC, EskaTV, TTV, Polo TV, ATM Rozrywka, TV Trwam, StopklatkaTV, FokusTV.
MUX-2 programy: Polsat, Super Polsat, TVN, TVN7, TV4, TV Puls, PULS2, TV6.
MUX-3 programy: TVP1 HD, TVP2 HD, TVP3, TVP Info HD, TVP Historia, TVP Sport, TVP Rozrywka.
Informacje programach nadawanych w MUX-4 dostępne są na stronach Cyfrowego Polsatu.
Na wspomnianej stronie znajdziemy także tabelkę z wykazem zmienianych częstotliwości. Wśród nich jest także nadajnik w Skórowie pod Lęborkiem. Emietel odpowiedział także na najczęściej zadawane pytania
Skąd te zmiany?
Nadchodzące zmiany to przeniesienie multipleksów telewizji naziemnej z częstotliwości 694 -790 MHz do niższego zakresu 470 – 694 MHz. Ma to związek z koniecznością zwolnienia pasma 700 MHz przez kraje Unii Europejskiej na potrzeby operatorów komórkowych (usługi 5G), a także w związku z zapowiadanym w 2022 roku przejściem na nadawanie w standardzie DVB-T2/HEVC. Zmiany są zgodne z zarządzeniem Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z dnia 17 stycznia 2020 roku w sprawie planu zagospodarowania częstotliwości dla zakresu 470-790 MHz.

Jak dostroić telewizor do nowych częstotliwości?
Większość odbiorników powinna dostroić się automatycznie. Nowe kanały można też z łatwością wyszukać samemu. Wchodzimy w menu telewizora: wybieramy opcję instalacja a następnie automatyczne strojenie. Chwilę czekamy i po dostrojeniu kanały powinny pojawić się na liście programów w odbiorniku telewizyjnym.

Próbuję wyszukać kanały ale ich nie odbieram. Co muszę zrobić?
Trzeba sprawdzić i poprawić wszystkie połączenia, ewentualnie, Proszę sprawdzić wszystkie wtyczki i złącza czy są dobrze osadzone na końcach kabla.

Mieszkam w bloku i automatyczne strojenie nie działa. Co mam zrobić?
Jeżeli przed zmianami sygnał telewizyjny był dostępny w telewizorze, proszę ponowić procedurę wyszukania programów. Jeżeli dostrojenie telewizora nie działa a wcześniej nie korzystałeś z sygnału z anteny do odbioru telewizji naziemnej, może to oznaczać, że taka instalacja jest niedostępna w budynku. Jeśli w budynku jest instalacja do zbiorowego odbioru naziemnej telewizji trzeba zgłosić się do administratora budynku z prośbą o udostępnienie wszystkich sygnałów telewizyjnych. Rolą administratora jest znalezienie firmy, która wykona ewentualną instalację anteny, sprawdzi czy wszystkie poziomy sygnałów są prawidłowe i czy całość instalacji telewizyjnych działa jak należy.
Zgodnie z tak zwanym Rozporządzeniem Budynkowym obowiązującym od lutego 2013 roku wszystkie nowe budynki wielorodzinne muszą być wyposażone w instalację antenową do odbioru telewizji naziemnej.

W którą stronę ustawić antenę?

Zmiany nie spowodują konieczności ponownego ustawienia anten odbiorczych.

Jaki jest numer telefonu do Instalatora?
Polecamy wyszukanie usług instalatora anten w swojej najbliższej okolicy lub zapytać o radę w sklepie ze sprzętem RTV.

Programy nadawane w poszczególnych Multipleksach
W ramach MUX-1 nadawane są programy : TVP ABC, EskaTV, TTV, Polo TV, ATM Rozrywka, TV Trwam, StopklatkaTV, FokusTV.

W ramach MUX -2 nadawane są programy Polsat, Super Polsat, TVN, TVN7, TV4, TV Puls, PULS2, TV6.

W MUX-3 umieszczone zostały następujące programy Telewizji Polskiej: TVP1 HD, TVP2 HD, TVP3, TVP Info HD, TVP Historia, TVP Sport, TVP Rozrywka.

Informacje o emisji programów w ramach MUX-4 dostępne są na stronach Cyfrowego Polsatu.

Jakie były zmiany w poprzednim etapie Refarmingu pasma 700MHz?
Informacje o zmianach przeprowadzonych w pierwszym etapie refarmingu pasma 700 można znaleźć na stronach:
Zmiana częstotliwości nadawania Multipleksów 1 oraz 4 w Białogaradzie i Koszalinie – komunikat prasowy
Refaming etap 1 – zmiana 29-30 marca 2020

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Głos Pomorza
Dodaj ogłoszenie