Nasza Loteria

Część mieszkańców powiatu słupskiego i lęborskiego musi zmienić częstotliwości w telewizorach, jeśli nie odbierają TVP1, TVP 2 i TVP Info

Zbigniew Marecki
Na problem z odbiorem tych programów od 3 czerwca zwrócili nam uwagę posiadacze telewizorów starszego typu, które nie reagują automatycznie na zmianę częstotliwości przez firmę Emitel, najważniejszy operatora naziemnej infrastruktury radiowo-telewizyjnej w Polsce.

Sprawą zainteresowaliśmy się po kilku telefonach od starszych mieszkańców powiatu słupskiego i lęborskiego, który bardzo się zdziwili. że na początku czerwca ich telewizory przestały odbierać sygnał takich programów jak TVP1, TVP2 czy TVP Info. W związku z tym zadzwoniliśmy do gdyńskiej delegatury Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Tam naczelnik Adam Zwoliński wyjaśnił, że te problemy to skutek zmian, które w nocy z 2 na 3 czerwca wdrożyła firma Emitel.
- W wyniku nakazów prawnych doszło do zmiany częstotliwości. Telewizory nowej generacji zareagowały na to automatycznie. Ich użytkownicy nawet nie zauważyli zmiany, ale posiadacze starych telewizorów muszą na nowo ręcznie ustawić w nich częstotliwości - tłumaczy naczelnik.
Potem dodał, że szczegóły można znaleźć na stronie internetowej Emitela (www.emitel.pl/refarming). Tam zaś czytamy m.in.:

Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej część pasma obecnie wykorzystywanego przez telewizję naziemną zostanie przeznaczone na rozwój telefonii komórkowej w standardzie 5G. Powoduje to konieczność zwolnienia pasma 700MHz oraz reorganizację multipleksów telewizji naziemnej. Proces ten jest nazywany „refarmingiem” częstotliwości.

Etap 2 – zmiany 3 – 5 czerwca 2020

W tym etapie nastąpi zmiana częstotliwości nadawania multipleksów MUX-1, MUX-2, MUX-3 i MUX-4 w wielu lokalizacjach na terenie kraju.

MUX-1 programy : TVP ABC, EskaTV, TTV, Polo TV, ATM Rozrywka, TV Trwam, StopklatkaTV, FokusTV.
MUX-2 programy: Polsat, Super Polsat, TVN, TVN7, TV4, TV Puls, PULS2, TV6.
MUX-3 programy: TVP1 HD, TVP2 HD, TVP3, TVP Info HD, TVP Historia, TVP Sport, TVP Rozrywka.
Informacje programach nadawanych w MUX-4 dostępne są na stronach Cyfrowego Polsatu.
Na wspomnianej stronie znajdziemy także tabelkę z wykazem zmienianych częstotliwości. Wśród nich jest także nadajnik w Skórowie pod Lęborkiem. Emietel odpowiedział także na najczęściej zadawane pytania
Skąd te zmiany?
Nadchodzące zmiany to przeniesienie multipleksów telewizji naziemnej z częstotliwości 694 -790 MHz do niższego zakresu 470 – 694 MHz. Ma to związek z koniecznością zwolnienia pasma 700 MHz przez kraje Unii Europejskiej na potrzeby operatorów komórkowych (usługi 5G), a także w związku z zapowiadanym w 2022 roku przejściem na nadawanie w standardzie DVB-T2/HEVC. Zmiany są zgodne z zarządzeniem Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z dnia 17 stycznia 2020 roku w sprawie planu zagospodarowania częstotliwości dla zakresu 470-790 MHz.

Jak dostroić telewizor do nowych częstotliwości?
Większość odbiorników powinna dostroić się automatycznie. Nowe kanały można też z łatwością wyszukać samemu. Wchodzimy w menu telewizora: wybieramy opcję instalacja a następnie automatyczne strojenie. Chwilę czekamy i po dostrojeniu kanały powinny pojawić się na liście programów w odbiorniku telewizyjnym.

Próbuję wyszukać kanały ale ich nie odbieram. Co muszę zrobić?
Trzeba sprawdzić i poprawić wszystkie połączenia, ewentualnie, Proszę sprawdzić wszystkie wtyczki i złącza czy są dobrze osadzone na końcach kabla.

Mieszkam w bloku i automatyczne strojenie nie działa. Co mam zrobić?
Jeżeli przed zmianami sygnał telewizyjny był dostępny w telewizorze, proszę ponowić procedurę wyszukania programów. Jeżeli dostrojenie telewizora nie działa a wcześniej nie korzystałeś z sygnału z anteny do odbioru telewizji naziemnej, może to oznaczać, że taka instalacja jest niedostępna w budynku. Jeśli w budynku jest instalacja do zbiorowego odbioru naziemnej telewizji trzeba zgłosić się do administratora budynku z prośbą o udostępnienie wszystkich sygnałów telewizyjnych. Rolą administratora jest znalezienie firmy, która wykona ewentualną instalację anteny, sprawdzi czy wszystkie poziomy sygnałów są prawidłowe i czy całość instalacji telewizyjnych działa jak należy.
Zgodnie z tak zwanym Rozporządzeniem Budynkowym obowiązującym od lutego 2013 roku wszystkie nowe budynki wielorodzinne muszą być wyposażone w instalację antenową do odbioru telewizji naziemnej.

W którą stronę ustawić antenę?

Zmiany nie spowodują konieczności ponownego ustawienia anten odbiorczych.

Jaki jest numer telefonu do Instalatora?
Polecamy wyszukanie usług instalatora anten w swojej najbliższej okolicy lub zapytać o radę w sklepie ze sprzętem RTV.

Programy nadawane w poszczególnych Multipleksach
W ramach MUX-1 nadawane są programy : TVP ABC, EskaTV, TTV, Polo TV, ATM Rozrywka, TV Trwam, StopklatkaTV, FokusTV.

W ramach MUX -2 nadawane są programy Polsat, Super Polsat, TVN, TVN7, TV4, TV Puls, PULS2, TV6.

W MUX-3 umieszczone zostały następujące programy Telewizji Polskiej: TVP1 HD, TVP2 HD, TVP3, TVP Info HD, TVP Historia, TVP Sport, TVP Rozrywka.

Informacje o emisji programów w ramach MUX-4 dostępne są na stronach Cyfrowego Polsatu.

Jakie były zmiany w poprzednim etapie Refarmingu pasma 700MHz?
Informacje o zmianach przeprowadzonych w pierwszym etapie refarmingu pasma 700 można znaleźć na stronach:
Zmiana częstotliwości nadawania Multipleksów 1 oraz 4 w Białogaradzie i Koszalinie – komunikat prasowy
Refaming etap 1 – zmiana 29-30 marca 2020

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

szkolenie wojsko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza