MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy religia wlicza się do średniej? Ministerstwo Edukacji Narodowej zdecydowało o ocenie z religii i etyki. Jeszcze więcej zmian

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Kwestia roli religii w ocenach uczniów budziła liczne dyskusje w społeczności edukacyjnej. Teraz Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) podjęło stanowczą decyzję. Czy religia i etyka przestaną wpływać na średnią ocen uczniów? Co konkretnie postanowiło MEN, a także jakie inne zmiany czekają uczniów od kwietnia? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Spis treści

Czy religia wlicza się do średniej?

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 lutego 2019 r. w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych uczniowie, którzy uczęszczali na zajęcia z religii lub etyki uzyskiwali oceny, które były brane pod uwagę podczas obliczania średniej.

Uczniowi, który uczęszczał na dodatkowe zajęcia edukacyjne, religię lub etykę, do średniej ocen, o której mowa w ust. 1, wlicza się także roczne oceny klasyfikacyjne uzyskane z tych zajęć – czytamy w rozporządzeniu.

krzyż w klasie
Zmiany w edukacji dotyczą m.in. religii. Na początek zreformowana zostanie kwestia ocen. Arkadiusz Dembinski/Polska Press

Od tego roku szkolnego ten przepis nie będzie obowiązywał.

W związku z tym, że zajęcia religii i etyki nie są zajęciami, na które uczeń jest obowiązany uczęszczać, nie jest uzasadnione, aby roczna lub końcowa ocena klasyfikacyjna z tych zajęć miała wpływ na średnią uzyskanych ocen – napisano w wykazie prac legislacyjnych MEN.

Trwa głosowanie...

Czy oceny z religii powinny wliczać się do średniej?

Ocena z religii i etyki na świadectwie

MEN postanowiło, że oceny z religii nie będą uwzględniane w ogólnej średniej ocen uczniów. Zmiana ta została wprowadzona poprzez nowe rozporządzenie, które ma obowiązywać od kwietnia tego roku.

Decyzja resortu oznacza, że przedmioty związane z religią i etyką nie będą już brane pod uwagę przy obliczaniu rocznych i końcowych ocen klasyfikacyjnych. Ministerstwo uzasadnia to tym, że oceny z religii nie będą już wymieniane w ocenach klasyfikacyjnych z powodu dobrowolnego charakteru zajęć religijnych.

Warto wiedzieć, że religia odbywa się w publicznych przedszkolach oraz szkołach podstawowych organizują na żądanie rodziców, natomiast w przypadku publicznych szkół ponadpodstawowych decyzję tę podejmują zarówno rodzice, jak i sami uczniowie, jeżeli są pełnoletni.

Inne zmiany w szkołach od kwietnia

Zmiana przepisów dotyczy także innych aspektów edukacji, które odczują już niebawem uczniowie szkół podstawowych. Zmiany w edukacji, które są przewidziane na nowy rok szkolny, dotyczą m.in. prac domowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czy religia wlicza się do średniej? Ministerstwo Edukacji Narodowej zdecydowało o ocenie z religii i etyki. Jeszcze więcej zmian - Strefa Edukacji

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza