Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Darmowa pomoc prawna w powiecie słupskim. Gdzie szukać prawnika?

Zbigniew Marecki
Zbigniew Marecki
W Ustce nowy punkt nieodpłatnej pomocy prawnej otwarto uroczyście w obecności starosty, wicestarosty i burmistrza Ustki.
W Ustce nowy punkt nieodpłatnej pomocy prawnej otwarto uroczyście w obecności starosty, wicestarosty i burmistrza Ustki. UM Ustka
Od 1 stycznia nieco zmieniły się zasady funkcjonowania nieodpłatnych punktów pomocy prawnej w powiecie słupskim.

Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej powstały w 2016 roku w całej Polsce na zasadzie programu rządowego, który sfinansował ich powstanie w każdym powiecie grodzkim i ziemskim. W efekcie władze Słupska powołały 4 punkty. Tyle samo powołał powiat słupski, przy czym w przypadku tego ostatniego dwa punkty działały także w Słupsku, w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie przy ul. Sienkiewicza.

W tym roku będzie nieco inaczej, bo władze powiatu słupskiego postanowiły urządzić wszystkie swoje punkty na jego terenie. Trzy z nich będą działały w urzędach gminy: w Potęgowie (ul. Kościuszki 5), Główczycach (Kościuszki 15 a), Kępicach (ul. Niepodległości 6/19), a w Ustce punkt umieszczono w SP nr 2 (ul. Jagiellońska 1).

W Główczycach punkt będzie działał w poniedziałek i środę w godz. 14-18, a we wtorek, czwartek i piątek - w godz. 8-12. W Kępicach punkt będzie funkcjonował od poniedziałku do piątku w godz. 15-19. W Potęgowie: w poniedziałek, środę i czwartek w godz. 14-18, a we wtorek i piątek - w godz. 8-12. Natomiast w Ustce punkt będzie czynny w poniedziałek i piątek w godz. 8-12, a we wtorek, środę i czwartek w godz. 14-18.

W punktach w Kępicach i Główczycach nieodpłatnej pomocy prawnej udzielać będą adwokaci i radcy prawni. Natomiast punkty w Ustce i Potęgowie prowadzone będą przez wybraną w konkursie organizację pozarządową, tj. Zaborskie Towarzystwo Naukowe. Porad udzielał będzie radca prawny.

Swój niezależny bezpłatny punkt pomocy prawnej zorganizował także wójt gminy Smołdzino. Tam prawnicy przyjmują mieszkańców gminy w Urzędzie Gminy Smołdzino. O szczegóły należy pytać w sekretariacie wójta.

Z darmowych porad prawnych mogą korzystać: młodzież do 26. roku życia, osoby posiadające ważną Kartę Dużej Rodziny, seniorzy po ukończeniu 65 lat, osoby fizyczne, którym w okresie roku poprzedzającego zostało przyznane świadczenie z pomocy społecznej na podstawie ustawy o pomocy społecznej, kombatanci, weterani, zagrożeni lub poszkodowani katastrofą naturalną, klęską żywiołową lub awarią techniczną. W punktach prawnicy udzielają pomocy w następującym zakresie: przygotowanie do rozpoczęcia działalności gospodarczej, prawo pracy, ubezpieczenia społeczne, sprawy karne, sprawy administracyjne, sprawy cywilne, sprawy rodzinne i prawo podatkowe. Nieodpłatna pomoc prawna polega m.in. na sporządzeniu projektu pism sądowych i procesowych.

Oglądaj także: Obrady Sejmiku Wojewódzkiego podpisanie umowę o dofinansowaniu projektu "kierunek aktywność"

Przeczytaj także na GP24

gp24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza