Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

DK 21 na trasie Słupsk-Ustka nie zostanie oddana do użytku 6 grudnia

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Stan robót  na DK 21 przed miesiącem. Drogowców czeka jeszcze sporo poprawek
Stan robót na DK 21 przed miesiącem. Drogowców czeka jeszcze sporo poprawek Łukasz Capar
Święty Mikołaj - wbrew zapowiedziom - nie przyniesie prezentów kierowcom pokonującym trasę Słupsk-Ustka. Przebudowa drogi krajowej nr 21 całkowicie ma zakończyć się dopiero na wiosnę.

- Zima nie pozwoliła na planowe dokończenie prac na DK21 Słupsk-Ustka – informuje Mateusz Brożyna, rzecznik prasowy gdańskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. - Intensywne opady śniegu oraz temperatury poniżej zera, które wystąpiły na Pomorzu, sprawiły, że planowane na 6 grudnia 2023 roku zakończenie prac na przebudowywanym odcinku drogi krajowej pomiędzy Słupskiem a Ustką musi zostać przesunięte.

Mateusz Brożyna zapewnia, że wykonawca, firma Colas Polska, nadal utrzymuje pełen potencjał sprzętowy, który zostanie użyty, gdy tylko pogoda się poprawi:
- Najważniejszym celem jest zakończenie prac w najbliższych tygodniach. Niezależnie od doprowadzenia do końca robót na jezdni głównej, do przeprowadzenia pozostaną prace wykończeniowe, a także formalne zakończenie budowy na DK 21. Roboty budowlane nie wpłyną na ruch drogowy. Wykonawca informuje, że w grudniu zostaną zakończone roboty na ciągu głównym DK 21. Lokalnie – w miejscach kolizji i robót dodatkowych lub zamiennych, w dwóch lokalizacjach, ruch może być nadal kierowany ręcznie. Utrudnienia będą jednak miały charakter krótkotrwały. Co do pozostałych zakresów wykonawca planuje realizację prac wykończeniowych, w tym montaż barier, ekranów akustycznych, zieleni, oznakowania poziomego oraz humusowania (zagęszczenie gleby urodzajną warstwą - red.).

Jednocześnie będą trwały roboty końcowe przy wjazdach, skrzyżowaniach oraz drogach serwisowych wraz ze ścieżką rowerową, które nie będą utrudniać ruchu.
- Oznakowanie poziome docelowe zostanie wykonane na wiosnę, obecnie wykonawca przewiduje oznakowanie tymczasowe. Utrudnienia będą wyłącznie czasowe, każdorazowo będzie zapewniony przejazd – dodaje rzecznik.

Przypomnijmy, że w ostatnim czasie mieszkańcy przylegających do drogi nieruchomości w Grabnie i Zimowiskach żalili się na zalewanie ich działek, a w Zimowiskach - domu. Drogowców czeka więc też sporo poprawek.

Zakres inwestycji to rozbudowa około 13 kilometrów DK 21 między Słupskiem od granic administracyjnych Słupska do ronda Wileńskiego w Ustce. W ramach prac budowlanych przewidziano wykonanie nie tylko nowej, asfaltowej nawierzchni, ale także konstrukcji jezdni wraz korektą łuków poziomych i pionowych, budowę rond oraz montaż sygnalizacji świetlnych. Przedsięwzięcie objęło także przebudowę mostu we Włynkówku oraz wybudowanie trzech przepustów. Nawierzchnia drogi została wzmocniona z dostosowaniem do nośności 11,5 t/oś.

Już wcześniej zmienił się koszt robót ze względu na zmianę wysokości waloryzacji kontraktu i nieprzewidziane dodatkowe prace ziemne. Z wynikającej z przetargu kwoty 123 mln zł za samą przebudowę wzrósł do 148 mln zł.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza