Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dlaczego słupski wydział komunikacji pobiera opłatę skarbową za wydanie prawa jazdy

Zbigniew Marecki
Dlaczego słupski wydział komunikacji pobiera opłatę skarbową za wydanie prawa jazdy.
Dlaczego słupski wydział komunikacji pobiera opłatę skarbową za wydanie prawa jazdy. Archiwum
Możecie, ale nie musicie - według takiej formuły gminy pobierają opłatę skarbową za wydanie prawa jazdy. Stąd jedne ją pobierają, a inne - nie.

Na problem z opłatą skarbową zwróciła nam uwagę nasza czytelniczka, która zorientowała się, że takiej opłaty nie pobiera Urząd Miejski w Gdańsku, a Urząd Miejski w Słupsku już tak.

- Chodzi o 10 złotych. Kwo­­ta niby niewielka, ale jednak trzeba ją zapłacić. A może to nie jest konieczne?
- pyta nasza czytelniczka.

Biuro prasowe Urzędu Miejskiego w Gdańsku potwierdziło, że opłata skarbowa przy wydaniu prawa jazdy nie jest pobierana, bo nie jest obowiązkowa.

Zobacz także: Nowy egzamin na prawko. Zobacz film z egzaminu w Słupsku

- Przepisy są tak sformułowane, że gmina nie musi, ale może pobierać taką opłatę. My zdecydowaliśmy się na rozwiązanie, w którym opłata skarbowa jest uwzględniana. Do tej pory nikt tego nie kwestionował, a pobieramy ją już kilka lat - mówi Andrzej Pietroń, dyrektor Wydziału Komunikacji Urzędu Miejskiego w Słupsku.

Biuro prasowe prezydenta Słupska poinformowała nas, że ta opłata jest pobierana na podstawie Ustawy o opłacie skarbowej, w której znajdujemy zapis: "Opłacie skarbowej podlega dokonanie czynności urzę­do­wej na podstawie zgłoszenia lub na wniosek." A wydanie prawa jazdy i dowo­du rejestracyjnego następuje na wniosek.

Tymczasem artykuł 3 Ustawy o opłacie skarbowej z 16 listopada 2006 r. mówi o tym, że: "Nie podlega opłacie skarbowej dokonanie czynności urzędowej, wydanie zaświadczenia oraz zezwolenia, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów podlegają innym opłatom o charakterze publicznoprawnym lub są od tych opłat zwolnione".

Ministerstwo Finansów, Departament Podatków Lokalnych i Katastru, wyjaśniło słupskiemu magistratowi dylematy związane z interpretacją oraz stosowaniem niektórych przepisów ustawy o opłacie skarbowej.

"Powołany w piśmie przepis art. 3 Ustawy nie ma zastosowania do wniosków o rejestrację pojazdu, ponieważ nie podlegają one innym opłatom o charakterze publicznoprawnym. Faktu tego nie zmienia okoliczność pobierania innej niż skarbowa opłaty (opłat) za wydanie dowodu rejestracyjnego, kart pojazd, znaku legalizacyjnego oraz nalepki kontrolnej, na zasadach określonych w odrębnych przepisach.

W świetle obowiązującego prawa wnioski o rejestrację pojazdu oraz wymienione wyżej czynności dokonane wskutek złożenia tych wniosków są bowiem odrębnymi przedmiotami danin publicznych. Pobiera się je z różnych tytułów, a każda z nich jest niezależna od drugiej i podlega innemu reżimowi prawnemu. Z tej przyczyny, jak wyżej zaznaczono, wnioski te objęte są opłatą skarbową" - czytamy w ministerialnej interpretacji.

Z kolei zdaniem ministerstwa "wnioski o wydanie dowodu rejestracyjnego z powodu braku miejsca na kolejne zapisy oraz wydanie prawa jazdy według nowego wzoru podlegają opłacie skarbowej na zasadach ogólnych".

A skoro na zasadach ogólnych to zgodnie z wykazem przedmiotów opłaty skarbowej, stawek oraz zwolnień z opłat wynika, że "Decyzja inna niż wymieniona w załączniku, do której mają zastosowanie przepisy. Kodeksu postępowania administracyjnego, podlega opłacie w wysokości 10 zł."

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza