Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do kardiologa w Słupsku dopiero w 2023 roku. Lekarze są, ale przyjmują prywatnie

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Pan Aleksander od 20 lat leczy się kardiologicznie. Niestety, mimo że w Słupsku są cztery poradnie kardiologiczne, nie udało mu się nigdzie zarejestrować. Zaproponowano mu termin na 2023 rok. Przyczyna? Brakuje lekarzy. Kardiolodzy są, ale wolą przyjmować w prywatnych gabinetach bez kontraktu z NFZ.
Pan Aleksander od 20 lat leczy się kardiologicznie. Niestety, mimo że w Słupsku są cztery poradnie kardiologiczne, nie udało mu się nigdzie zarejestrować. Zaproponowano mu termin na 2023 rok. Przyczyna? Brakuje lekarzy. Kardiolodzy są, ale wolą przyjmować w prywatnych gabinetach bez kontraktu z NFZ. Fot. Pixabay.com
Pan Aleksander od 20 lat leczy się kardiologicznie. Niestety, mimo że w Słupsku są cztery poradnie kardiologiczne, nie udało mu się nigdzie zarejestrować. Zaproponowano mu termin na 2023 rok. Przyczyna? Brakuje lekarzy. Kardiolodzy są, ale wolą przyjmować w prywatnych gabinetach bez kontraktu z NFZ.

Pan Aleksander ze Słupska zadzwonił do redakcji "Głosu" z bezradności.

- Leczę się kardiologicznie od 20 lat, mam powiększona komorę, nadciśnienie oraz chorobę tzw. LBBB (od red. blok lewej odnogi pęczka Hisa, co może może być efektem różnych chorób serca, np. takich jak zapalenie mięśnia sercowego lub niedokrwienie serca, wiąże się to z dużym zagrożeniem dla zdrowia). Otrzymałem skierowanie od mojego lekarza w poradni na 11 Listopada, ale niestety nigdzie nie udało mi się zarejestrować - mówi słupszczanin. - Dotychczas byłem pacjentem przychodni Medica na Jodłowej, ale teraz w rejestracji pani poradziła mi, żebym poszedł gdzie indziej, bo oni mają jednego lekarza i może mnie zapisać na 2023 rok - relacjonuje pan Aleksander. - Zadzwoniłem do poradni POLO. Tam pani była bardzo miła, ale też powiedziała mi, że mnie nie zapisze, bo lekarz się zwolnił. Pomyślałem, może w Salusie - niestety, tam nie mają poradni kardiologicznej na fundusz. Potem dzwoniłem do poradni na al. Jana Pawła - trzeba dzwonić od 8 do 10. Dzwoniłem kilka dni z rzędu i nie udało mi się, ciągle zajęte... W takim razie pomyślałem, że może media mi pomogą, bo ja już nie wiem, co robić. Zapisać się na termin za 3 lata? A ja wiem, czy ja będę jeszcze żył? Mam już ponad 70 lat...

Sprawdziliśmy, w Słupsku są cztery poradnie kardiologiczne: NZOZ POLO przy ul. Wileńskiej, NZOZ Medica przy ul. Jodłowej, Usługi Medyczne Dariusz Buss przy al. Jana Pawła II oraz NZOZ Centrum Konsultacji Kardiologicznych.
W POLO najbliższy termin to 30 marca 2023 roku, w w Medice - 6 marca 2023, w Centrum medycznym Dariusz Buss - 17 stycznia 2023 roku.

W ostatniej z wymienionych - NZOZ Centrum Konsultacji Kardiologicznych - najbliższy termin - według terminarza na stronie NFZ - to 21 grudnia tego roku. Jest jednak małe "ale" - do poradni nie można się dodzwonić. Sami próbowaliśmy wielokrotnie w ciągu ostatnich dwóch tygodni.
Owszem, czasami odbiera pielęgniarka, ale informuje, że nie rejestruje, ponieważ obsługuje inną poradnie, która ma ten sam numer telefonu. Aby się zarejestrować do poradni kardiologicznej należy dzwonić w godzinach 8-10. Próbowaliśmy przez dwie godziny - bezskutecznie. Numer jest ciągle zajęty. Pielęgniarka, która odbiera telefon po tej godzinie, poradziła jedynie, że najlepiej spróbować osobiście - I piętro, gabinet 39.

Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy w jednej z poradni - rozmówczyni prosiła o anonimowość - brakuje lekarzy.
- Mamy jednego kardiologa, który przyjmuje raz w tygodniu, stąd tak odległe terminy. Brakuje specjalistów - mówi kobieta.

Specjaliści są, ale przyjmują w prywatnych gabinetach. Kontrakty z NFZ są dla nich nieopłacalne.
O wyjaśnienie problemu z dostępnością do kardiologów w Słupsku, zwróciliśmy się do NFZ.

- Na terenie Słupska działa pięć poradni kardiologicznych mających podpisane umowy z pomorskim NFZ. Od grudnia tego roku POW NFZ na wniosek Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku wyodrębnił poradnię kardiologiczną w ramach podstawowego szpitalnego systemu świadczeń opieki zdrowotnej. Chciałbym też przypomnieć, że od lipca tego roku wszystkie świadczenia realizowane w poradniach są świadczeniami nielimitowanymi, a od 1 listopada o 16 procent wzrosła cena za tzw. punkt kontraktowy w stosunku do ceny zakontraktowanej w postępowaniach konkursowych - mówi Mariusz Szymański, rzecznik prasowy Pomorskiego Oddziału NFZ w Gdańsku.
Dodaje, że wyjaśni sytuację z dostępnością do poradni NZOZ Centrum Usług Kardiologicznych.

Niestety, sprawdziliśmy, w Słupsku są cztery poradnie. Wspomniana piąta, która miała działać od grudnia w szpitalu, jeszcze nie została uruchomiona.

- Poradnia kardiologiczna jest w fazie organizacji. Ze względu na sytuację związana z pandemią, lekarze zostali odesłani do pracy w oddziałach izolacyjnych i w poradni nie miałby kto przyjmować. Otwarcie poradni planuje się wiosną, gdy sytuacja z pandemią uspokoi się i lekarze nie będą musieli wspierać oddziałów dla chorych na COVID-19 - mówi Marcin Prusak, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku.

Czas oczekiwania do lekarzy można sprawdzić na stronie terminyleczenia.nfz.gov.pl. Pomocy można szukać w innych miastach - w Chojnicach, w Gdyni, czy w Gdańsku są poradnie, które proponują terminy na grudzień tego roku, czy styczeń 2022 roku. Niestety, wtedy należy doliczyć koszt dojazdu. Nie każdy ma też możliwość zorganizowania sobie transportu do miast odległych o 100 km.
Kalkulując, może się okazać, że wizyta w prywatnym gabinecie Słupsku to podobny koszt.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza