MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Do ścian, gipsu, betonu...

(war)
Farba do malowania mieszkań nie powinna zawierać szkodliwych dla zdrowia substancji, powinna za to mieć dobre właściwości kryjące i być wydajna. Pamiętajmy - przed malowaniem ściany należy dokładnie oczyścić ze starej, złuszczającej się farby lub tapety, a następnie wypełnić pęknięcia i ubytki. Nie zapomnijmy też zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne akcesoria malarskie, na przykład takie jak wałki czy pędzle
Farba do malowania mieszkań nie powinna zawierać szkodliwych dla zdrowia substancji, powinna za to mieć dobre właściwości kryjące i być wydajna. Pamiętajmy - przed malowaniem ściany należy dokładnie oczyścić ze starej, złuszczającej się farby lub tapety, a następnie wypełnić pęknięcia i ubytki. Nie zapomnijmy też zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne akcesoria malarskie, na przykład takie jak wałki czy pędzle Fot. Wieńczysław Sporecki
Odświeżając mieszkanie, wielokrotnie przyjdzie nam zastanowić się, jaką wybrać farbę

Jeszcze kilka lat temu do malowania wnętrz używano farb mineralnych: wapiennych, klejowych lub kazeinowych oraz olejnych. Część z nich wciąż możemy odnaleźć na sklepowych półkach, tyle że w unowocześnionej formule. Farby różnią się między sobą rodzajem zastosowanego spoiwa, które decyduje o charakterze powłoki. Wyróżniamy spoiwa organiczne (oleje, żywice, kleje i emulsje) oraz mineralne: szkło wodne, cement, ciasto wapienne. Rodzaj spoiwa decyduje o zastosowaniu farby. Farby natomiast dzielimy na rozpuszczalnikowe i wodne (są zdrowsze, ale mniej trwałe).

Farby wodne

Wśród nich wyróżniamy:
Emulsje - łatwo się rozprowadzają i dobrze kryją malowaną powierzchnię (czasami wystarczy jedna warstwa farby). Część z farb wodnych jest odporna na zmywanie (powierzchnię pomalowaną taką farbą wolno myć wodą). Ściany nie odbarwiają się pod wpływem promieni utrafioletowych. Powłoki z farb emulsyjnych są paroprzepuszczalne, elastyczne, odporne na uszkodzenia mechaniczne, a te z dodatkiem środków grzybobójczych - odporne na działanie grzybów. Szybko schną, w dotyku są suche już po godzinie. Emulsjami malujemy: tynk, cegłę, beton, płyty kartonowo-gipsowe, drewno, materiały drewnopodobne.
Lateksowe - są łatwe do nakładania i bardzo trwałe, odporne na działanie promieni UV. Powłoka nie zmienia barwy nawet przez 5-8 lat. Są odporniejsze niż emulsje na ścieranie i zmywanie (wolno je zmywać detergentem). Schną szybko (30 do 120 minut). Fachowcy kolejne malowanie zalecają po 2-6 godzinach.
Akrylowe - nadają się do powierzchni, które zamierzamy często zmywać. Choć szybko schną (niektóre nawet po godzinie), po malowaniu pozostaje charakterystyczny zapach. Pomieszczenie należy więc dobrze wywietrzyć. Farby akrylowe dobre są do malowania cementu, gipsu, kartonu, betonu, tapet z włókien szklanych, powierzchni drewnopochodnych.

Farby rozpuszczalnikowe

Alkidowe - powstają na bazie oleju lnianego dopełnionego zmodyfikowanym olejem roślinnym (tzw. alkidem, stąd ich nazwa). Przeznaczone do malowania grzejników, stolarki otworowej, ogrodzeń, mebli. Takie samo przeznaczenie mają farby ftalowe (ich bazą jest roztwór żywicy). Zarówno jedne, jak i drugie nie zawierają niebezpiecznych dla zdrowia związków chromu i ołowiu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza