Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dobry kredyt spełnia marzenia, może jednak popsuć życie

Zbigniew Marecki
Monika i Rafał Groblewscy starają się o kredyt hipoteczny w słupskim oddziale Pekao S.A.
Monika i Rafał Groblewscy starają się o kredyt hipoteczny w słupskim oddziale Pekao S.A. Fot. Łukasz Capar
Blisko 50 procent Polaków ma przynajmniej jeden kredyt - wynika z analiz Centrum Badań nad Zachowaniami Ekonomicznymi. Musimy więc tak się nauczyć z nim żyć, aby pomagał, a nie utrudniał codziennej egzystencji.

W bankowości funkcjonuje zarówno termin pożyczka, jak i kredyt. W języku potocznym używamy ich wymiennie. Bankowcy jednak różnicują znaczeniowo te pojęcia.

Za podstawową cechę umowy pożyczki uznają to, że przekazując konkretną ilość pieniędzy, pożyczkobiorca nie określa, w jaki sposób będzie z nich korzystał. Natomiast w przeciwieństwie do pożyczki kredyt udzielany jest na konkretne cele, sprecyzowane przez kredytobiorcę we wniosku kredytowym i wskazane w umowie. Jest to wymóg konieczny, którego nieprzestrzeganie powoduje wyciągnięcie przez bank różnych konsekwencji, włącznie z wypowiedzeniem umowy kredytowej.
Cechą charakterystyczną kredytu jest to, że przedmiotem umowy między bankiem a klientem są zawsze pieniądze. Kredyt jest także zawsze zwrotny, co oznacza zobowiązanie się kredytobiorcy do spłaty kwoty kredytu wraz z odsetkami w ustalonym terminie.

Właściwie każdy kredyt jest odpłatny na dwa sposoby: bank pobiera prowizję od kredytu przyznanego oraz odsetki od kredytu wykorzystanego. Jednocześnie banki stosują różne formy zabezpieczeń od jego utraty, czyli nieosiągnięcie zysku z kredytowania klienta.

Problem w tym, aby umiejętnie z kredytów korzystać, bo błąd może nas drogo kosztować zarówno w sensie finansowym, jak i naszych planów życiowych.
Kiedy kredyt pomaga

kredyt kreuje pieniądz, gdy go brakuje państwu, firmom i ludziom. Tę funkcję kredytów realizuje m.in. Narodowy Bank Polski w ramach polityki pieniężnej państwa, ale także banki komercyjne, które udostępniają pieniądze swoim klientom.

kredyt pomaga rozwijać przedsiębiorczość - dzięki kredytom można doprowadzić do rozwoju różnych sektorów życia gospodarczego, np. budownictwa, przemysłu samochodowego czy produkcji artykułów gospodarstwa domowego.

kredyt podnosi konsumpcję i dochody - może więc sprzyjać realizacji rozmaitych potrzeb ludzi. Koronnym przykładem są tu kredyty mieszkaniowe.

Kiedy kredyt może zaszkodzić
Kredyt jest dobry do momentu, do którego jest regularnie spłacany. Gdy zaczynają się problemy ze spłatą, wówczas bank może użyć narzędzi, które zmuszą kredytobiorcę do zwrotu pożyczonych pieniędzy. Niesolidny klient trafia na bankową czarną listę, a jego niespłacone zobowiązanie do firm windykacyjnych i komornika. Ten ma prawo zająć dochody i majątek dłużnika.

Najpopularniejsze typy kredytów

kredyt konsumpcyjny - kredyt bankowy udzielany na określone potrzeby osób, którego spłata jest indywidualnie ustalana z bankiem. Zabezpieczenia kredytu stanowią najczęściej dochody kredytobiorcy lub poręczenia innych osób, a wysokość kredytu zależy od możliwości spłaty przez osobę zaciągającą kredyt.

kredyt obrotowy - kredyt bankowy przeznaczony jest na finansowanie bieżącej działalności przedsiębiorstwa, np. na zakup wyposażenia, towaru. Są to kredyty udzielane przez banki na finansowanie działalności eksploatacyjnej kredytobiorcy. Raczej krótkoterminowe.

linia kredytowa - to limit w rachunku bankowym. Kredytobiorca może się zadłużyć w okresie określonym umową. Kredytobiorca korzysta z tego limitu w miarę potrzeb. Bank udostępnia linię kredytową w rachunku bieżącym klienta lub na oddzielnym koncie bankowym. Wpływy na rachunek bieżący automatycznie spłacają kredyt. Po przekroczeniu czasu zadłużenia bank nalicza odsetki karne.

kredyt inwestycyjny - kredyt bankowy przeznaczany na finansowanie realizowanych przez kredytobiorcę przedsięwzięć, których celem jest powiększenie wartości majątku trwałego osoby lub firmy. Środki pozyskane na jego podstawie mogą finansować inwestycje. Warunkiem uzyskania tego rodzaju kredytu jest udokumentowanie efektywności ekonomicznej, słuszności inwestycji, przewidywanych zysków, amortyzacji gwarancji bankowych oraz dobrze przygotowanych kosztorysów, planów i innych kalkulacji.

Kredyt hipoteczny - jest długoterminowym kredytem bankowym, którego głównym zabezpieczeniem jest hipoteka. W ostatnich latach nastąpiło zdecydowane uogólnienie pojęcia kredytu hipotecznego. Większość osób używając tego terminu, ma na myśli kredyty mieszkaniowe.

kredyt konsolidacyjny - rodzaj kredytu (lub pożyczki) przeznaczony na spłatę innych zobowiązań kredytobiorcy. Polega na zamianie kilku kredytów na jeden, długoterminowy i często o niższym oprocentowaniu. Nie bez znaczenia jest również komfort spłaty tylko jednej raty, a nie kilku w różnych bankach.

kredyt złotowy - udzielany w złotych polskich.

kredyt dewizowy - udzielany w walucie obcej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza