MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Domowy oprysk na chwasty. Taki środek kupisz w każdym sklepie spożywczym. Sprawdź, jak stosować ocet na chwasty

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Ocet przydaje się do zwalczania chwastów, przede wszystkim wyrastających na różnych nawierzchniach.
Ocet przydaje się do zwalczania chwastów, przede wszystkim wyrastających na różnych nawierzchniach. Katarzyna Laszczak
Ocet w ogrodzie i domu ma sporo zastosowań. Jednym z nich jest użycie go do zwalczania chwastów. Jest jednak kilka rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę, żeby był skuteczny, a jednocześnie nie zniszczył innych roślin. Sprawdź, jak stosować ocet na chwasty.

Spis treści

Zwykły, kuchenny ocet spirytusowy 10% to płyn niezastąpiony przy domowych porządkach, ale przydaje się także w ogrodzie. Możesz go wykorzystać jako domowy herbicyd, czyli środek chwastobójczy (sprawdź, jakie inne zastosowania ma ocet w ogrodzie). Kupisz go w każdym sklepie spożywczym, a zastosowanie jest wyjątkowo proste. Jednak musisz pamiętać o kilku ważnych rzeczach.

Sprawdź też: Jak stosować ocet na mszyce? Dowiedz się, jak zrobić oprysk na te szkodniki. Ważne są proporcje!

Jakie chwasty niszczy ocet?

Ocet niszczy różne chwasty – a właściwie różne rośliny, działa także na mech. Ale stosując ocet, musisz zwrócić uwagę, żeby nie trafił on na inne rośliny, bo zniszczy także je. Dotyczy to zarówno ozdobnych, jak i uprawnych.

Jak stosować ocet na chwasty?

Ocet niszczy zielone części roślin i stosuje się go jako oprysk. Na młode chwasty stosuje się go w rozcieńczeniu, w proporcji 2:1. Oznacza to, że do 1 l wody trzeba wlać 0,5 l octu 10%. Jeśli rośliny są starsze, mocniejsze, mają zdrewniałe łodygi, możesz dać więcej octu. Prawdopodobnie też będziesz musiał powtórzyć oprysk. Niestety ocet nie zniszczy korzeni roślin, ale stosowany systematycznie osłabi je, a w końcu może doprowadzić do zaniku. Jednak ocet poradzi sobie głównie z delikatniejszymi chwastami.

Kiedy robić oprysk z octu na chwasty?

Ocet ma zadanie spalić liście oraz łodygi. Dlatego oprysk z octu najlepiej zrobić, gdy słońce świeci na rośliny, które chcemy zniszczyć (to odwrotnie niż z podlewaniem). Ważne też, żeby chwasty były suche – poczekaj, aż obeschną z rosy lub deszczu. Wybierz ten czas, kiedy nie ma wiatru, żeby oprysk nie został zwiany na inne rośliny.

Gdzie używać octu na chwasty?

Bardzo ważne jest to, że octu nie można użyć wszędzie. Praktycznie nie bardzo się nadaje do zwalczania chwastów na rabatach i grządkach, bo tam przy okazji zniszczymy też inne rośliny. Za to jest wygodny do zwalczania chwastów i mchów wyrastających na chodnikach, tarasach czy innych nawierzchniach z kostki brukowej, czy płyt, albo żwiru. Uwaga: zawsze sprawdź jego działanie na małym kawałku nawierzchni, bo może ją odbarwić. W przypadku nawierzchni kamiennych lub żwirowych nie stosuj go na wapień!
Dowiedz się więcej: jak wyczyścić kostkę brukową domowym sposobem.

Polecjaka Google News - RegioDom

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Domowy oprysk na chwasty. Taki środek kupisz w każdym sklepie spożywczym. Sprawdź, jak stosować ocet na chwasty - RegioDom.pl

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza