MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dopłaty bezpośrednie na finiszu. Koniec kampanii 2024, będzie jeszcze czas na korekty. Tyle wniosków trafiło do ARiMR do tej pory

Katarzyna Zawada
Opracowanie:
Nabór dobiega końca. Do kiedy można wprowadzić zmiany?
Nabór dobiega końca. Do kiedy można wprowadzić zmiany? pixabay.com/krystianwin
Od 15 marca 2024 r. można się ubiegać o przyznanie dopłat bezpośrednich i obszarowych w ramach kolejnej kampanii. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podała, ile wniosków złożono od startu naboru. Kampania idzie na rekord? A może zainteresowanie jest mniejsze? Zobacz, kiedy kończy się nabór.

Spis treści

Kampania dopłat bezpośrednich 2024

Od połowy marca rolnicy mogą starać się o wsparcie w ramach dopłat bezpośrednich. Wnioski składa się wyłącznie za pomocą aplikacji eWniosekPlus; osoby bez dostępu do sieci mogą skorzystać z pomocy pracowników ARiMR lub lokalnych ODR.

Od 2023 roku nowością w dopłatach bezpośrednich są ekoschematy. Oprócz nich standardowo można ubiegać się o płatności w ramach:

  • podstawowego wsparcia dochodów,
  • płatności redystrybucyjnej,
  • płatności dla młodych rolników,
  • wsparcia dochodów związanych z produkcją,
  • uzupełniającej płatności podstawowej,
  • płatności niezwiązanej do tytoniu.

Niezmiennie można się starać również o przyznanie przejściowego wsparcia krajowego, a tzw. obszarówkę stanowią płatności: rolno-środowiskowo-klimatyczne, ekologiczne, leśne i ONW.

Tyle wniosków w naborze

Do 28 czerwca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zarejestrowała ponad 1,1 mln wniosków. Czy będzie to rekordowy nabór? Okaże się po podsumowaniu.

W tym roku rolnicy muszą liczyć się z kilkoma zmianami, m.in. w zakresie zmianowania, ekoschematów i płatności dla małych gospodarstw. Jak aplikować o tę ostatnią?

W ramach ustawy rolnik musi najpierw złożyć wniosek o dopłaty bezpośrednie w podstawowym terminie i według obowiązujących zasad, a dopiero od dnia wejścia w życie ustawy do dnia 31 sierpnia będzie mógł wnioskować o płatność dla małych gospodarstw, która zastąpi wcześniejsze dopłaty.

Dla kogo dopłaty? Trzeba spełnić wymogi

Dopłaty bezpośrednie przysługują rolnikowi aktywnemu zawodowo prowadzącemu działalność rolniczą. Jak przypomina Agencja, musi posiadać grunty o powierzchni co najmniej 1 ha, a ziemia, do której będą płatności, musi być w jego posiadaniu na dzień 31 maja 2024 r. W przypadku osób z gruntami o powierzchni mniejszej niż 1 ha, wsparcie będzie przyznane, gdy spełnią warunki związane ze zwierzętami, a łączna kwota płatności bezpośrednich wynosi co najmniej 200 euro.

Do kiedy wnioski o dopłaty bezpośrednie?

Początku nabór miał się zakończyć wcześniej, jednak resort rolnictwa potwierdził, że termin wydłużono - wnioski można składać do 1 lipca 2024 r.. Na wprowadzanie zmian w deklaracjach bez finansowych konsekwencji rolnicy mają z kolei czas do 16 lipca.

Wnioski będzie można składać jeszcze do 26 lipca, ale w tzw. okresie sankcyjnym za każdy dzień roboczy opóźnienia kwota płatności będzie pomniejszana o 1 proc., poinformowało ministerstwo.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!

Źródło: ARiMR

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza