MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Termin naboru o dopłaty bezpośrednie 2024 wydłużony. Do kiedy można składać wnioski o płatności?

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Rolnicy jednocześnie będą mogli prowadzić żniwa i składać wnioski, tak bardzo ministerstwo rolnictwo wydłużyło nabór.
Rolnicy jednocześnie będą mogli prowadzić żniwa i składać wnioski, tak bardzo ministerstwo rolnictwo wydłużyło nabór. pixabay.com
Rolnicy dostali dużo więcej czasu na wnioski. Trwa najpopularniejszy coroczny nabór w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Do kiedy potrwa? Każdy rolnik może ubiegać się o dopłaty bezpośrednie 2024. Minister rolnictwa wydłużył termin po raz drugi w krótkim czasie. Do kiedy można wprowadzać zmiany we wnioskach o płatności? Co z płatnością dla małych gospodarstw? Odpowiadamy na te kluczowe pytania o terminy. Sprawdzamy również, ilu rolników złożyło już wnioski w trwającej kampanii.

Spis treści

Jeszcze raz wydłużony termin naboru o dopłaty bezpośrednie 2024

ARiMR od pierwszego dnia naboru do 7 czerwca zarejestrowała ok. 893 tys. wniosków. To większość spodziewanych formularzy, jednak wciąż brakuje ok. 300 tys., jeśli liczba ma być zbliżowa do tej sprzed roku.

Pierwszego dnia, czyli 15 marca agencja dostała ok. 2 tys. wypełnionych online wniosków. W zasadach przyznawania dopłat i warunkowości pojawiły się zmiany, dlatego oczywiste było, że nabór zostanie wydłużony. Termin oficjalnie został zmieniony 7 maja, co potwierdzało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W tym samym tygodniu, 10 maja resort podał nowe, dłuższe terminy!

W związku z postulatami środowisk rolniczych minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski wydłużył termin składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027. (...) Rozporządzenie w tej sprawie zostanie wkrótce opublikowane.

Wnioski można składać do 1 lipca 2024. Zmiany do wniosków - do 16 lipca br.

Zmiana terminów dotyczy:

 • płatności bezpośrednich,
 • przejściowego wsparcia krajowego
 • oraz działań obszarowych w ramach II filaru WPR.

To jeszcze nie jest ostateczny termin, ponieważ przepisy przewidują opóźnienia 25 dni kalendarzowych po terminie podstawowym, czyli po wydłużeniu to 1 lipca. Wniosek z potrąceniami za każdy dzień po 1.07 można składać aż do 26 lipca 2024 r.

Przeczytaj także: Dopłaty do materiału siewnego 2024 – stawki. Kiedy trzeba złożyć wniosek, żeby dostać pieniądze do hektara?

Płatności dla małych gospodarstw - wnioski nawet do 31 sierpnia

Natomiast o nowe formy płatności bezpośrednich: Płatności dla małych gospodarstw oraz Płatności w ramach ekoschematu „Grunty wyłączone z produkcji” będą przygotowane odrębne przepisy, zgodnie z którymi do 31 sierpnia 2024 r. możliwe będzie:

 • wnioskowanie o płatność dla małych gospodarstw oraz
 • zmiana wniosku, która będzie polegała na zawnioskowaniu o płatność w ramach nowego ekoschematu.

Przeczytaj też: Podpowiadamy, jak złożyć wniosek o płatności bezpośrednie - instrukcja ARiMR

Ważne: Rolnicy, którzy będą chcieli otrzymać Płatność dla małych gospodarstw oraz płatność w ramach nowego ekoschematu, muszą najpierw złożyć standardowy wniosek w podstawowym terminie – na obecnie obowiązujących zasadach.

Termin - do kiedy można składać wnioski o płatności?

Nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie zaczął się jak co roku o stałej porze, czyli 15 marca. Od tego dnia przez kolejne tygodnie można składać wnioski w aplikacji wraz z potrzebnymi załącznikami. Standardowo podstawowy termin kończy się 15 maja,

Najpierw jednak został wydłużony do 17 czerwca, a teraz do 1 lipca.

Przepisy dopuszczają możliwość dostarczenia dokumentów po końcowym terminie. Jeszcze przez 25 kolejnych dni kalendarzowych można przesyłać wnioski w eWniosekPlus, jednak z pomniejszeniem danej płatności 1 proc. za każdy dzień opóźnienia, nie licząc dni ustawowo wolnych od pracy oraz sobót. Po wydłużeniu terminu ostatecznym terminem wniosku złożonego z potrąceniem będzie 26 lipca.

Rolnik może także zrobić korektę we wniosku bez konsekwencji finansowych — do 31 maja/1 lipca 2024 r. Podsumujmy w skrócie najważniejsze kwestie:

 • Podstawowy termin naboru 15 marzec - 15 maj/1 lipca
 • Korekty we wnioskach bez strat - do 31 maja/16 lipca
 • Wnioski ze spóźnieniem i potrąceniem - do 10 czerwca/26 lipca

Dlaczego MRiRW decyduje się na wydłużenie terminu naboru?

W uzasadnieniu pierwszego rozporządzenia podano 2 główne powody: zmiany w przepisach i pogodę:

„W związku z trwającymi na forum Unii Europejskiej pracami nad uproszczeniem przepisów Wspólnej Polityki Rolnej oraz z uwagi na występujące w Polsce niekorzystne warunki pogodowe, co stanowi utrudnienie dla rolników, zachodzi potrzeba wydłużenia terminu składania wniosków o przyznanie ww. płatności oraz zgłaszania zmian do tych wniosków”.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi dodaje, że potrzebę wydłużenia terminu składania wniosków zgłaszała Krajowa Rada Izb Rolniczych, Związek Rewizyjny Spółdzielczości Rolniczej, doradcy rolniczy oraz rolnicy indywidualni.

Doradcy pomogą rolnikom z wnioskami za darmo

Wnioski można składać wyłącznie online za pomocą aplikacji eWniosekPlus. Można dostać się do niej za pomocą Platformy Usług Elektronicznych.

MRiRW: „Rolnicy, którzy nie mają komputerów, mogą liczyć na techniczne wsparcie ze strony pracowników ARiMR. Wszelkie wątpliwości można konsultować również za pośrednictwem infolinii. Także w tym roku będzie można liczyć na bezpłatną pomoc ekspertów z Ośrodków Doradztwa Rolniczego”.

Do dyspozycji rolników, którzy mają pytania do ARiMR, dostępny jest bezpłatny numer infolinii. Jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 7.00 – 19.00 oraz w sobotę 10.00 – 16.00.

Numer telefonu infolinii ARiMR

 • 800 38 00 84
 • 22 595 06 11

Pytania można także kierować do ARiMR mailowo na adres: [email protected].

O co można złożyć wniosek od 15 marca 2024?

Wiemy już kiedy składać wnioski i gdzie szukać pomocy. Przypomnijmy jeszcze krótko, o jakie formy wsparcia można zawnioskować w aplikacji eWniosekPlus po 15 marca:

 • płatności bezpośrednie, w tym ekoschematy powierzchniowe i dobrostan zwierząt;
 • przejściowe wsparcie krajowe;
 • interwencje rolno-środowiskowo-klimatyczne, płatności ekologiczne, płatności ONW oraz interwencje leśne i zadrzewieniowe;
 • płatności obszarowe kontynuowane w ramach PROW 2014-2020 (czyli płatności rolno-środowiskowo-klimatyczne, ekologiczne i premia zalesieniowa).

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ubezpieczenie maszyn rolniczych. Kiedy jest obowiązkowe?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Termin naboru o dopłaty bezpośrednie 2024 wydłużony. Do kiedy można składać wnioski o płatności? - Strefa Agro

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza