Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drożej za ciepło, węgiel, energię i gaz

Zbigniew Marecki [email protected] tel. 59 848 81 00 fot. Kamil Nagórek
Słupski Sydkraft podniesie ceny ogrzewania już od 1 sierpnia.
Słupski Sydkraft podniesie ceny ogrzewania już od 1 sierpnia.
Prawdopodobnie od 1 sierpnia dojdzie do podwyżki taryf w słupskiej ciepłowni.

Spółka Sydkraft EC, która jest jej właścicielem, już uzyskała od Urzędu Regulacji Energetyki zgodę na wdrożenie nowych taryf.

Opłaty średnio wzrosną o 3,24 procent, choć niektórzy klienci spółki będą płacili niższe rachunki niż dotychczas. Rośnie także cena innych źródeł ciepła. Ostatnią podwyżkę taryf słupska ciepłownia wdrożyła w połowie lipca 2009 roku. Wtedy ceny dla klientów średnio wzrosły o 5,25 procent.

- Mogliśmy sobie pozwolić na tak niską podwyżkę, bo mamy spore zapasy węgla, który kupiliśmy stosunkowo tanio. Z naszych szacunków wynika, że powinno go nam starczyć do lipca przyszłego roku - tłumaczy Marek Bączkiewicz, prezes spółki Sydkraft EC. - Niestety, wzrosły wszystkie koszty utrzymania infrastruktury związane z remontami, modernizacjami i przeglądami sieci i urządzeń grzewczych. W efekcie musiało dojść do podwyżki, a najbardziej odczują ją ci odbiorcy, w przypadku których wszystkie instalacje i węzły cieplne są naszą własnością.

W praktyce podwyżkę taryfy powyżej inflacji, bo na poziomie 5,47 procent, odczują tylko ci klienci spółki Sydkraft EC, którzy należą do grupy korzystają z węzłów grupowych, a same węzły i pozostałe elementy instalacji za węzłem aż do bezpośredniego odbiorcy są własnością tej firmy.

Natomiast w przypadku najmniej licznej grupy I klienci będą płacić rachunki niższe o 2,66 procent, bo wszystkie elementy instalacyjne są ich własnością. Natomiast w najliczniejszej grupie II (większość osiedli), w której wszystkie elementy instalacji są własnością ciepłowni, podwyżka taryfy wyniesie 4,86 procenta. Zaś w grupie III, w której węzeł cieplny jest własnością Sydkraftu EC, podwyżkę zatwierdzono na poziomie 3,99 procenta.

Wszystko wskazuje na to, że formalnie podwyżka taryf zostanie wdrożona od 1 sierpnia i będzie obowiązywać do końca lipca przyszłego roku.

- Nie jest wykluczone, że w ciągu roku część ciepłowni będzie musiała jeszcze raz podnieść taryfę, bo rząd planuje wprowadzenie akcyzy na węgiel. Nas ze względu na duże zapasy węgla ta zmiana na razie ominie, chyba że mielibyśmy do czynienia z bardzo mroźną i długą zimą - uważa prezes Bączkiewicz.

Sydkraft EC dostarcza ciepło do ponad połowy mieszkańców Słupska. Pozostali korzystają z innych źródeł ciepła. Wszystko wskazuje na to, że mogą one być droższe od ciepła z ciepłowni miejskiej, bo w tym roku mocno podrożało drewno kominkowe.

W górę idą także ceny węgla i cena energii elektrycznej. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo już poinformowało o podwyżce ceny gazu. Nowa taryfa, która będzie obowiązywać do końca roku, zakłada, że ci jego odbiorcy, którzy używają gazu do podgrzewania posiłków w gospodarstwie domowym , miesięczne średnio zapłacą średio o 1,28 zł więcej. Natomiast osoby podgrzewające gazem wodę będą musiały miesięcznie dopłacić do rachunku średnio 5,55 zł. Najbardziej podwyżki gazu odczują ci konsumenci, którzy tym paliwem ogrzewają swoje domy. W ich przypadku średni wzrost taryfy wyniesie aż 22,62 zł

PGNIG podwyżkę cen gazu tłumaczy wzrostem ceny ropy naftowej na rynkach światowych i prowadzeniem poszukiwań nowych źródeł gazu, w tym gazu łupkowego w Polsce.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza