Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drugie życie wody ze słupskiej pływalni. PGK umyje nią ulice, chodniki i śmieciarki

Wojciech Lesner
Wojciech Lesner
Woda, która się w niej znajduje po raz pierwszy znajdzie powtórne zastosowanie, bo zostanie użyta przez PGK do mycia ulic, chodników i pojemników na odpady. Ma być ekologicznie i ekonomicznie.
Woda, która się w niej znajduje po raz pierwszy znajdzie powtórne zastosowanie, bo zostanie użyta przez PGK do mycia ulic, chodników i pojemników na odpady. Ma być ekologicznie i ekonomicznie. Łukasz Capar
Zbliża się przerwa techniczna w słupskiej pływalni. Duża niecko zostanie opróżniona, aby przejść niezbędną konserwację. Wypompowana woda nie trafi jednak do kanalizacji, a po raz pierwszy zostanie przekazana do powtórnego użycia.

Projekt pod nazwą „Nasze eko-działania” zamierza wdrożyć Słupski Ośrodek Sportu i Rekreacji przy współpracy z Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej w Słupsku – 30 czerwca w słupskiej pływalni rozpocznie się przerwa techniczna związana z konserwacją dużej niecki. Woda, która się w niej znajduje po raz pierwszy znajdzie powtórne zastosowanie, bo zostanie użyta przez PGK do mycia ulic, chodników i pojemników na odpady. Ma być ekologicznie i ekonomicznie.

- W tym roku po raz pierwszy uda nam się zrealizować nowe przedsięwzięcie. Do wybrania jest 800 ton wody (800 tys. litrów), która nie pójdzie w kanalizację, a zostanie wykorzystana do mycia ulic miejskich i do mycia śmieciarek. Zaproponowaliśmy spółce miejskiej PGK aktywny udział w tym przedsięwzięciu. Od 30 czerwca woda z dużej niecki zostanie wypompowywana, pobierana przez PGK – tłumaczy Agnieszka Klimczak, dyrektor SOSiR. - Z jednej strony kierują nami działania związane z oszczędnościami, bo koszty funkcjonowania pływalni są z roku na rok coraz wyższe, ale przede wszystkim chcemy troszczyć się o naszą planetę – dodaje.

- Wodę wykorzystamy w naszych zamiatarkach, bo ona jest w nich niezbędna - i ulicznych, i chodnikowych oraz w dwóch pojazdach, które są używane do mycia i dezynfekcji pojemników w mieście. A ilości wody potrzebne do mycia pojemników są spore – tłumaczy Elżbieta Rokita, prezes PGK Słupsk.

SOSiR zachęca również inne firmy z regionu, jak i też samych mieszkańców do tego, aby pobierali wodę z pływalni – nie nadaje się ona do picia, ale może znaleźć wiele innych zastosowań, szczególnie w lokalnych przedsiębiorstwach. Co ważne, pobrać można nawet jej niewielkie ilości, np. 10 litrów. Standardowe stężenie chloru w wodzie pobieranej z niecki będzie kreować się na poziomie między 0,4 a 0,6 mg/l, a PH na poziomie 7,00. Taka woda posiada też wysoki indeks utlenialności, co powoduje szybki proces ginięcia mikroorganizmów.

- Zapewniamy pompę, zapewniamy pomoc techniczną naszych pracowników. Jeżeli ktokolwiek chciałby – prosimy o kontakt z nami – zachęca Agnieszka Klimczak.

Każdy chętny do pobrania wody z niecki powinien skontaktować się z kierownikiem pływalni pod nr tel. 609 590 566 (należy zadzwonić lub wysłać SMS), albo napisać pod adres e-mail: [email protected].

Wypompowywanie wody potrwa maksymalnie półtora tygodnia. SOSiR planuje powtarzać akcję cyklicznie.

- Mamy nadzieję, że już co roku będziemy wykorzystywać powtórnie wodę z naszej pływalni – mówi Agnieszka Klimczak.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza