Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dyskryminacja w słupskim ratuszu? Szukają pracownika

Aleksander Radomski
Ratusz szuka nowego pracownika do swojego biura prasowego.
Ratusz szuka nowego pracownika do swojego biura prasowego. Archiwum
Ratusz szuka nowego pracownika do swojego biura prasowego. Obok wymagań i warunków kreśli przeciwwskazania do tej pracy.

Podinspektor do spraw komunikacji społecznej to nowy wakat, na który urząd miejski właśnie ogłosił nabór. Ratusz szuka dodatkowej osoby, która wspomogłaby istniejące już dwuosobowe biuro prasowe.

W ogłoszeniu czytamy, że szanse mają humaniści, najlepiej ci władający językiem angielskim, niemieckim lub rosyjskim. Preferowane są osoby po socjologii, filologii polskiej i politologii, które obok komunikatywności, kreatywności, umiejętności argumentowania powinny wykazać się odpornością na stres i kulturą osobistą.
Jednak obok wymagań przyszły pracodawca precyzuje też konkretne przeciwwskazania. Jak się okazuje, kandydatów dyskwalifikują przewlekłe choroby skóry rąk i twarzy, wady wymowy i ograniczona sprawność narządu wzroku niedająca się skorygować okularami.

Skąd takie obostrzenia?

- Jednym z zadań podinspektora ds. komunikacji społecznej będzie udzielanie informacji dla radia i telewizji, wady wymowy mogą spowodować trudności w realizacji tego zadania i pogorszyć jakość świadczonej pracy - mówi Dawid Zielkowski, rzecznik prezydenta miasta. - Zapis o wadzie wzroku nie dającej się skorygować okularami odnosi się do pracy przy komputerze i redagowaniu tekstów. Praca w urzędzie wiąże się też ze stałym kontaktem z dokumentami, na których przenoszony jest kurz. Długotrwały kontakt z potencjalnymi alergenami może spowodować u alergików nasilenie dolegliwości, a u osób chorych na inne schorzenia dermatologiczne pogłębienie choroby, czego pragnęlibyśmy uniknąć.

- To lekarz, a nie pracodawca może zakwestionować, czy ktoś nadaje się na konkretne stanowisko, czy nie - zauważa z kolei Roman Gierojć, kierownik Państwowej Inspekcji Pracy w Słupsku.

- Takie obostrzenia nie powinny mieć miejsca, bo to powoduje nierówne traktowanie w zatrudnieniu. Nie można odmówić komuś pracy ze względu na wadę, nawet jeśli ma pełnić eksponowane stanowisko. W mojej ocenie nie jest to zgodne z przepisami.

Dla Lesława Nawackiego, dyrektora zespołu prawa pracy i zabezpieczenia społecznego u rzecznika praw obywatelskich, w ogłoszeniu znajdują się treści, które mogą być uznane za dyskryminujące.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza