Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Bociana Białego. Wyślij zdjęcie

Dorota Aleksandrowicz [email protected]
Gniazdo bocianów w okolicy Swołowa. Mieści się na specjalnym, wsporniku. Od lat wspornik przygotowują dla ptaków pracownicy koncernu Energa SA.
Gniazdo bocianów w okolicy Swołowa. Mieści się na specjalnym, wsporniku. Od lat wspornik przygotowują dla ptaków pracownicy koncernu Energa SA. Kamil Nagórek
Wczoraj, w piątek 31 maja, obchodziliśmy Dzień Bociana Białego. Liczebność tych ptaków w Polsce niestety spada z roku na rok.

Dzień Bociana Białego obchodzony jest w Polsce od 2003 roku. Gatunek ten podlega w naszym kraju ochronie. Nasz kraj zasiedla niemal jedna czwarta światowej populacji bociana białego. Niestety liczebność tego gatunku z roku na rok ulega drastycznym wahaniom, zmieniają się także zasiedlone przez niego tereny i dostęp do pokarmu. Wszelkie zmiany w środowisku mają pośrednio wpływ na efekty jego lęgów. Przyszłość tego gatunku w dużej mierze zależy od warunków i bezpieczeństwa, jakie zapewnimy ptakom w Polsce.

UWAGA internauci. Wysyłajcie na adres [email protected] zdjęcia, które wykonaliście bocianom. Wszystkie fotografie umieścimy w specjalnej fotogalerii na GP24.PL

Liczebność tego gatunku spada z roku na rok. Zdaniem Marka Ziółkowskiego, ornitologa ze Słupska, przyczyna leży głównie w zmianach związanych z rolnictwem.

- Chodzi przede wszystkim o osuszanie podmokłości czy chemizację rolnictwa. Przez to ostatnie niszczone są bezkręgowce czy szkodniki, którymi odżywia się bocian biały. Poza tym bocian potrzebuje podmokłości, łąk, typowego krajobrazu wiejskiego- mówi Marek Ziółkowski.

Jednym z większych siedlisk bocianów w Polsce są okolice Cecenowa w gminie Główczyce w powiecie słupskim. Ptaki wybrały to miejsce m.in. ze względu na rozległe, trawiaste i podmokłe tereny obfitujące w pokarm.

Przyrodnicy chcą zwrócić uwagę na zagrożenie oraz na potrzebę ochrony bocianów. W tym celu powstała ogólnopolska infolinia 0 801 Bocian (tel. 0 801 26 24 26), która działa od poniedziałku do piątku w godz. 10-17. Przyrodnicy udzielają porad z zakresu ochrony bociana białego czy zagrożonych gniazd. Infolinia jest jednym z efektów kilkuletniej już współpracy Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody "Pro Natura" z Grupą Energa.

Rozmowa z Marekiem Ziółkowskim, ornitologiem ze Słupska

- Dlaczego bocian kojarzony jest z Polską?

- Bocian biały kojarzony jest szczególnie z naszym krajem. Mówi się nawet, że co czwarty bocian jest Polakiem. Prawda jest taka, że dwadzieścia pięć procent całej populacji bociana białego jest często spotykane na naszych terenach, w przeciwieństwie do Niemiec czy Francji.

- Czemu akurat żaby to przysmak bocianów?

- Wbrew temu, co się mówi i kojarzy, żaby nie są głównym pokarmem bociana. One stanowią jedynie kilkanaście procent jego diety. Bocian żywi się przede wszystkim bezkręgowcami, owadami, gąsienicami.

- Czy często przylatują do nas te same bociany?

- Bardzo często ludzie twierdzą, że co roku przylatuje do nich ten sam bocian. Gdy zaczęto obrączkować bociany kolorowymi obrączkami, stwierdzono, że tylko w nieznacznym stopniu gatunek ten wraca do tego samego gniazda. Jednak pojawia się on w najbliższej okolicy.

- To typ podróżników?

- Bociany podczas wędrówki do południowej Afryki wykorzystują prądy zstępujące powietrza, które unoszą się do góry. Bociany wyszukują takie kominy i dzięki temu wznoszą się do góry bez poruszania się i torem ślizgowym podróżują dalej, oszczędzając energię. Pokonują tak nawet do dziesięciu tysięcy kilometrów. Poza tym bociany unikają trasy nad Morzem Śródziemnym i wybierają trasę nad Cieśniną Bosfor i Dardanele bądź nad Cieśniną Gibrlaltarską.

Rozmawiała Dorota Aleksandrowicz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza