Dzień otwarty w słupskiej oczyszczalni. Jak miasto usuwa ścieki? [zdjęcia]

Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
Krzysztof Piotrkowski
Udostępnij:
W sobotę spółka Wodociągi Słupsk zorganizowała dzień otwarty w oczyszczalni ścieków. Chętni mogli zobaczyć ten obiekt od środka i dowiedzieć się, jak miasto pozbywa się ścieków.

W sobotę, 2 października, na kilka godzin oczyszczalnia ścieków w Słupsku była otwarta dla każdego chętnego, który chciał zobaczyć ten obiekt od środka i dowiedzieć się, jak funkcjonuje.

Gości powitał Andrzej Wójtowicz, prezes spółki Wodociągi Słupsk, która zarządza oczyszczalnią. Przedstawił zebranym krótką prezentację, aby zobrazować system kanalizacji w Słupsku i wyjaśnić, jak działa oczyszczalnia. Zaprezentował również projekty inwestycyjne zrealizowane ze środków zewnętrznych.

Uczestnicy zwiedzili m.in. osadniki wstępne i wtórne, komory osadu czynnego, kompostownię, zbiornik biogazu, kotłownię zasilaną biogazem, zbiorniki fermentacyjne, a także sterownię i centralną dyspozytornię.

Był również słodki poczęstunek oraz drobne upominki. Gospodarze obiektu nie zapomnieli także o najmłodszych zwiedzających, dla których przygotowano rysowanki o tematyce ekologicznej.

Słupska oczyszczalnia ścieków działa od drugiej połowy lat. 80 XX wieku. W 1998 r. obiekt został gruntownie zmodernizowany. Kolejne rozbudowy przeprowadzono w 2010 r. oraz 2015 r. Były one współfinansowane ze środków unijnych.

Obiekt zajmuje teren prawie 16 hektarów. Pracuje tam 40 osób. Oczyszczalnia odbiera ścieki z trzech gmin: miasta Słupska oraz gmin Słupsk i Kobylnica. Dobowy przepływ ścieków to ok. 20 tys. metrów sześciennych. Ciekawostką jest fakt, że niemal 80 proc. zapotrzebowania na energię oczyszczalnia pokrywa z własnych urządzeń zasilanych biogazem powstającym w wyniku fermentacji osadów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Głos Pomorza
Dodaj ogłoszenie