Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś jest Dzień przedsiębiorczości

Natalia Kwapisz-Daszczyńska [email protected] tel. 59 848 81 00 Fot. Kamil Nagórek
W zeszłym roku uczniów w roli pracowników można było spotkać m.in. w jednym z usteckich hoteli.
W zeszłym roku uczniów w roli pracowników można było spotkać m.in. w jednym z usteckich hoteli.
Wielu uczniów szkół ponadgimnazjalnych zamiast do szkoły pójdzie dziś do pracy. W ten sposób młodzież uczci Dzień Przedsiębiorczości. Jutro powrócą do szkolnych ławek.

"Dzień przedsiębiorczości" to program skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Jego inicjatorem jest Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości z Warszawy. Pomysł jest prosty: uczniowie najpierw mają znaleźć sobie firmę, w której chcieliby odbyć jednodniowe praktyki, a później zamiast do szkoły na ten jeden dzień udać się do pracy. Wszystko po to, by łatwiej mogli znaleźć odpowiedź na trudne pytanie: co chcieliby robić w przyszłości?

W programie bierze udział wiele szkół w całej Polsce, w tym również kilka z naszego regionu. Karolina Rumaczyk uczy się w III klasie LO w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Budowlanych w Słupsku i przyznaje, że jeszcze nie wie, gdzie chciałaby pracować. - Mam kilka pomysłów, ale tak dokładnie to nie wiem - mówi. - Jestem ciekawa jak wygląda praca księgowej i dziś będę podpatrywać, jak pracuje się na tym stanowisku w słupskim oddziale firmy Energa. Każdy ma jakieś wyobrażenie o danej pracy, ale najlepiej to przekonać się na własnej skórze - dodaje.

Dzień Przedsiębiorczości już od pięciu lat obchodzą też uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Słupsku.

- W tym roku na jednodniowe praktyki wybierze się 40 uczniów. Większość z nich wybrała firmy związane ze zdobywanym przez nich zawodem - mówi Justyna Surmacz, pedagog z ZSzP nr 4. - To świetny pomysł. Po pierwsze dlatego, że najpierw uczniowie sami muszą sobie znaleźć pracodawcę, który przyjmie ich na jednodniowe praktyki. A to dobry wstęp przed prawdziwym poszukiwaniem pracy. Po drugie uczniowie spędzają ten dzień w konkretnych firmach. To szansa nie tylko na bliższe poznanie zawodu, ale również innych ludzi i samej firmy, w której być może za kilka lat znajdą zatrudnienie - dodaje Surmacz.

Czytaj też: Interaktywny biznes w szkole

Większość uczniów z ZSzP nr 4 jest zgodna, że jednodniowe praktyki to szansa na zdobycie praktycznej wiedzy o tym, jak na prawdę wygląda praca w ich wymarzonym zawodzie. - Nauczyłem się wielu rzeczy: wystawiania faktur VAT, sposobów rozmawiania z klientem w warsztacie samochodowym, przyjmowania samochodu i oddawania go klientowi po zakończonej pracy - wylicza Arkadiusz z III klasy technikum.

Jest tylko jeden minus, jak słusznie zauważył jego kolega z klasy, Adrian: - Mogliśmy zobaczyć jak wygląda praca na różnych stanowiskach, chociaż uważam, że jeden dzień to za mało.

Kto za tym stoi? Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości z Warszawy jest pozarządową organizacją pożytku publicznego, której celem jest przygotowanie dzieci i młodzieży do życia w warunkach gospodarki rynkowej oraz umożliwienie młodym ludziom zdobycia wiedzy i praktycznych umiejętności ułatwiających realizację planów zawodowych. Za organizację Dnia Przedsiębiorczości fundacja otrzymała pierwszą nagrodę w konkursie na Najlepszą Inicjatywę Obywatelską Pro Publico Bono w kategorii "Inicjatywy Edukacyjne". Więcej informacji pod adresem www.junior.org.pl.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza