Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś w nocy rozpocznie się bombardowanie internetu. Zobacz, jak Niemcy napadali na Polskę

Fot. Łukasz Capar
W podziemiach słupskiej biblioteki Sławomir Żabicki (z lewej) i wolontariusz Adam Osiński od stycznia przygotowywali internetową wystawę wojennych dokumentów.
W podziemiach słupskiej biblioteki Sławomir Żabicki (z lewej) i wolontariusz Adam Osiński od stycznia przygotowywali internetową wystawę wojennych dokumentów. Fot. Łukasz Capar
- Będzie jak 70 lat temu. Odtworzymy ten klimat - zapowiada Sławomir Żabicki z Bałtyckiej Biblioteki Cyfrowej. 1 września, dokładnie za kwadrans piąta, BBC rozpocznie bombardowanie internetu kopiami dokumentów z 1939 roku.

Prawda o wojnie

Prawda o wojnie

Z niektórymi publikacjami niemieckojęzycznymi z 1939 roku można będzie w najbliższych tygodniach zapoznać się także na łamach "Głosu Pomorza" w serii publikacji pod hasłem "Cała prawda o wojnie".

Ta akcja to pierwsza tego typu wystawa internetowa w Słupsku. Ma na celu ukazanie, jak III Rzesza, która 70 lat temu panowała jeszcze w naszym regionie, przygotowywała się do napadu na Polskę.

Jak zapowiada Danuta Sroka w Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku, nie chodzi oczywiście o apoteozę najeźdźców, lecz o pokazanie, jak myśleli, co pisali i jak żyli w przededniu wojny. Wszystko to na bazie dokumentów i ilustracji z epoki, zgromadzonych w bibliotece oraz w oddziałach Archiwum Państwowego w Koszalinie, obejmującego działaniem całe Pomorze Środkowe.

Część materiałów dostarczyły także inne archiwa, m.in. w Szczecinie i w Gdańsku oraz Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Rarytasem jest kolorowy album, zawierający kolorowe fotografie żołnierzy Wehrmachtu, Luftwaffe i Kriegsmarine z końca lat 30.

Są też liczne gazety i książki z tego okresu. Wśród tych ostatnich warto wymienić "Regulamin piechoty" oraz "Wskazówki dla ogółu ludności w obronie przeciwlotniczej i przeciwgazowej", wydane w 1939 roku.
- Ciekawe będą także mapy, które wyszperali dla nas archiwiści Kacper Pencarski z Koszalina i Krzysztof Skrzypiec ze Słupska - zapowiada Danuta Sroka z MBP.

Dokumenty zostały zeskanowane w podziemiach słupskiej biblioteki przez specjalny zespół ds. digitalizacji i pierwszego września o godz. 4.45, dokładnie w 70. rocznicę niemieckiego ataku na Westerplatte, zaczną być umieszczane w internecie na stronach Bałtyckiej Biblioteki Cyfrowej.

Zobacz na www.bibliotekacyfrowa.eu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza