MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Ustce rządzi Koalicja Obywatelska. Stanowiska w radzie rozdane

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Pierwsza sesja nowo wybranej usteckiej rady miasta
Pierwsza sesja nowo wybranej usteckiej rady miasta Bogumiła Rzeczkowska
We wtorek 7 maja po raz pierwszy zebrała się nowa rada miasta w kadencji 2024-2029. Radni i burmistrz Jacek Maniszewski złożyli ślubowanie. Przewodniczącym rady został Krzysztof Korniluk, wiceprzewodniczącymi – Marta Czternastek i Maria Czaplińska.

W uroczystym nastroju przy sztandarze miasta radni i burmistrz Ustki Jacek Maniszewski otrzymali zaświadczenia o wyborze oraz złożyli ślubowanie.

- Dziękuję przede wszystkim mieszkańcom za oddanie na mnie głosu, za kolejne zaufanie – powiedział wybrany na kolejną kadencję burmistrz Jacek Maniszewski. - Gwarantuję, że te pięć lat, które są przed nami, będą jak te trzy lata, które są za nami.

Burmistrz pogratulował radnym. Wyraził nadzieję na współpracę, by Ustka rozwijała się tak jak do tej pory. Prowadzenie obrad rozpoczął radny senior Zbigniew Margol, informując między innymi o powstaniu Klubu Radnych Koalicja Obywatelska, którego przewodniczącą jest Marta Czternastek.

Tu przypomnijmy, że w tej kadencji burmistrz nie ma większości w radzie. Z KWW Jacka Maniszewskiego spośród 15 kandydatów mandat uzyskało 7: Lena Iwan-Kucia, Paweł Basiński, Zbigniew Margol, Przemysław Nycz, Daniel Król, Magdalena Szlagowska, Kamila Robak. W tej grupie pierwsza piątka to radni z poprzedniej kadencji.

Natomiast Koalicja Obywatelska stanowi ośmioosobową większość. To Maria Czaplińska, Edyta Żebrowska, Krzysztof Korniluk, którzy w przeszłości byli radnymi oraz Aneta Lickiewicz-Pawlęty, Marta Czternastek, Aurelia Majchrzak, Magdalena Buksakowska i Tomasz Motylak.

W sytuacji tego układu sił nietrudno było przewidzieć, że radzie przewodniczyć będzie radny z Koalicji Obywatelskiej. Został nim Krzysztof Korniluk, który był jedynym kandydatem i otrzymał w tajnym głosowaniu 15 głosów. Wybrano go jednogłośnie, czyli z poparciem radnych z KWW Jacka Maniszewskiego.

Jednak przy wyborze wiceprzewodniczących okazało się, że wzajemności nie będzie. Kandydatów było czterech: Marta Czternastek i Maria Czaplińska z KO oraz Paweł Basiński i Daniel Król z KWW Jacka Maniszewskiego. W tajnym głosowaniu Marta Czternastek i Maria Czaplińska otrzymały po 8 głosów, a Paweł Basiński i Daniel Król – po 7. Wiceprzewodniczącymi zostały obie panie.

Rada podjęła także uchwały w sprawie powołania, przedmiotu działania, liczby członków i składu osobowego komisji rady: skarg, wniosków i petycji, rewizyjnej, polityki społecznej, budżetowo-gospodarczej, uzdrowiskowej. Przewodniczący poinformował, że na wniosek burmistrza w piątek 10 maja odbędzie się sesja nadzwyczajna.

Skład Rady Miasta Ustka w kadencji 2024 - 2029

· Krzysztof Korniluk – przewodniczący Rady (Klub Radnych KO)
· Maria Czaplińska – wiceprzewodnicząca Rady (Klub Radnych KO)
· Marta Czternastek – wiceprzewodnicząca Rady (Klub Radnych KO)
· Daniel Król
· Magdalena Szlagowska
· Aneta Lickiewicz- Pawlęty (Klub Radnych KO)
· Magdalena Buksakowska (Klub Radnych KO)
· Aurelia Majchrzak (Klub Radnych KO)
· Edyta Trybus – Żebrowska (Klub Radnych KO)
· Tomasz Motylak (Klub Radnych KO)
· Kamila Robak
· Lena Iwan-Kucia
· Paweł Basiński
· Przemysław Nycz
· Zbigniew Margol

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza