Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś zaczyna się spis powszechny

Zbigniew Marecki
Od dzisiaj przez trzy miesiące będzie trwał Narodowy Spis Powszechny ludności i mieszkań 2011. Będzie całkowicie elektroniczny - koniec z papierowymi formularzami.

Spis powszechny dostarcza najbardziej szczegółowych informacji o liczbie ludności, jej terytorialnym rozmieszczeniu, strukturze demograficznej i zawodowej, a także o gospodarstwach domowych i rodzinach oraz o ich zasobach i warunkach mieszkaniowych na wszystkich szczeblach podziału terytorialnego kraju: ogólnokrajowym, regionalnym i lokalnym.

Zaczynający się dzisiaj spis będzie pierwszym spisem powszechnym od czasu, kiedy Polska stała się państwem członkowskim Unii Europejskiej.

Spis będzie wyjątkowy także z innego powodu. Będzie w całości przeprowadzony elektronicznie. Nie będą przy jego organizacji stosowane żadne papierowe formularze, a rachmistrzowie spisowi będą posługiwać się specjalnymi urządzeniami elektronicznymi.

W naszym regionie spis ma jeszcze jeden wymiar. Jego wyniki będą wpływać później na politykę państwa względem Kaszubów. Dlatego już teraz działacze kaszubscy uważają, że każdy Kaszuba powinien zadeklarować przynależność do kaszubskiej wspólnoty, a także podawać, że posługuje się również w domu językiem kaszubskim.
Udział w spisie jest obowiązkowy.

Jak się spisać?
- Przez internet. Od dzisiaj można samodzielne dokonać spisu za pośrednictwem internetu. Wystarczy zalogować się na jednej ze stron: www.stat.gov.pl i www.spis.gov.pl, a potem postępować zgodnie z instrukcjami. Obsługa formularza spisowego jest bardzo prosta. Można go wypełniać przez 14 dni od pierwszego zalogowania. Można go uzupełniać etapami, dowolnego dnia, o dowolnej porze. Wprowadzone dane są zapamiętywane przed wylogowaniem. Aby ponownie uruchomić formularz, wystarczy w odpowiednim miejscu wpisać pesel i zapamiętane hasło. Po upływie 14 dni dane do logowania tracą ważność i spis w danym gospodarstwie domowym zostanie dokończony drogą telefoniczną lub przez rachmistrza.

Jeśli osoba nieposiadająca dostępu do internetu chce wypełnić formularz spisowy, otrzyma do dyspozycji program w najbliższym biurze spisowym zlokalizowanym w urzędzie miasta lub gminy albo urzędzie statystycznym.

- Wizyta rachmistrza. 8 kwietnia pracę w terenie rozpoczną rachmistrzowie spisowi. Przeprowadzający spis bezwzględnie powinien posiadać legitymację, która upoważnia do prac spisowych. Legitymacja zawiera zdjęcie i podpis rachmistrza, jego imię i nazwisko, upoważnienie do przeprowadzenia spisu w określonym czasie na określonym terenie, pieczęć urzędu statystycznego, pieczęć i podpis dyrektora Urzędu Statystycznego, który wydał legitymację. Legitymacja jest ważna wyłącznie z dowodem osobistym rachmistrza. Można również sprawdzić rachmistrza, dzwoniąc na infolinię NSP 2011 (800 800 800 lub 22 44 44 777).

Dodatkową formą spisu powszechnego będzie spis poprzez wywiad telefoniczny przeprowadzany przez ankietera statystycznego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza