MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Efekty specjalne na ścianach

Lina Szejner
Jedna z odmian tynku strukturalnego
Jedna z odmian tynku strukturalnego Fot. Wieńczysław Sporecki
Do niedawna modne były białe, gładkie ściany. Teraz przyszła moda na kolory i chropowatą powierzchnię

Nie wszystkim łatwo wyobrazić sobie ścianę, która ma odcień perłowy, złoty lub srebrny. Dotąd takie efekty mogliśmy uzyskać tylko przez naklejenie odpowiedniej tapety. Ponieważ coraz więcej jest zwolenników malowania, wymyślono farby, które zaspokoją nawet najbardziej ekstrawaganckie gusty. Jeśli pomalujemy ścianę na szaro, a na nią położymy srebrną natryskową farbę, poczujemy się jak w futurystycznym świecie. Ta sama farba położona na podkład żółty sprawi, że ściany będą nam się złocić. Jeszcze inne dadzą efekt migotania "gwiazd".
Tego typu farby nadają się do tego, by malować nimi ściany tynkowane, drewniane lub z gips-kartonu. Komu je można polecić? Przede wszystkim młodym ludziom, którzy lubią eksperymenty. Wszyscy inni mogą się zastanawiać nad takimi efektami w miejscach nie nasłonecznionych, w pokojach położonych od północy. Zgodnie z najnowszymi tendencjami urządzania wnętrz nie musimy malować na jeden kolor całego wnętrza. Można pomalować np. na złoto lub srebrno najciemniejszy fragment jednej ściany.
Jeśli ktoś lubi wnętrza nietypowe, urządza np. małą knajpkę w piwnicy, może sięgnąć po farby strukturalne (produkowane na bazie masy wapiennej, epoksydowej i akrylowej). Imitują one stare techniki malarskie oraz granit, kamień naturalny i marmur. Do masy wmieszane są odpowiednie kruszywa, które tworzą doskonałe imitacje naturalnych surowców i w dodatku są bardzo trwałe. Do tego, by się nimi posługiwać, trzeba dokupić odpowiednie narzędzia i zastosować się do instrukcji na opakowaniu.
Jeśli lubimy wnętrza w stylu rustykalnym lub po wojażach nad Morzem Śródziemnym zamarzy nam się wprowadzenie tamtejszego stylu, konieczne będzie otynkowanie ścian na nowo tynkiem strukturalnym. Można już dostać tynki, które tworzą warstwę bardzo cienką. Łatwo je przygotować, ponieważ są w proszku, który tylko miesza się z wodą. Można położyć je na ścianach samodzielnie. Nakłada się je specjalną packą i tylko przy pomocy tego prostego narzędzia tworzy nieregularne wzory.
Tynki mineralne można stosować na ścianach wapienno - cementowych. Po wyschnięciu malujemy je na dowolny kolor. Nieregularna faktura jednej ściany bardzo dobrze prezentuje się w sąsiedztwie ściany zupełnie gładkiej, wykończonej gładzią gipsową. Taki zamierzony kontrast znakomicie podkreśla różnicę w tynku. Doskonale współgra z meblami o charakterze rustykalnym. Pozwala osiągać bardzo interesujące efekty, a - co najważniejsze - wszystko to da się zrobić własnoręcznie i jeszcze mieć ogromną satysfakcję.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza