MKTG SR - pasek na kartach artykułów

77-latka trzyma się świetnie i marzy o większej rezydencji

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Kronika usteckiej biblioteki i wystawa zorganizowana dwa lata temu z okazji 75-lecia
Kronika usteckiej biblioteki i wystawa zorganizowana dwa lata temu z okazji 75-lecia Biblioteka Miejska w Ustce/Bogumiła Rzeczkowska
Ustecka biblioteka ma 77 lat. W tym czasie czytelnicy wypożyczyli miliony książek, odbyły się tysiące spotkań z pisarzami, artystami, podróżnikami, malarzami. Dzisiaj Biblioteka Miejska im. gen. Mariusza Zaruskiego w Ustce jest prężnie działającą i rozwijającą się placówką kultury. Jak na swój wiek trzyma się świetnie, lecz trzeba też przyznać, że tak nobliwej nestorce przydałaby się nowa siedziba, by pomieścić nie tylko księgozbiór życia.

Zajrzyjmy więc do przeszłości i przypomnijmy, jakie były początki czytelnictwa w powojennym miasteczku.
"Kroniki biblioteki były i są prowadzone lepiej lub gorzej, w zależności od zapału bibliotekarek - kronikarek, często przymuszanych do tej pracy. Niektóre informacje i cytaty z kronik zamieszczone poniżej, mogą budzić zdziwienie swoim nieistotnym znaczeniem z dzisiejszego punktu widzenia, ale świadczą o sprawach i wydarzeniach ważnych w tamtym czasie dla czytelników i pracowników biblioteki, a także dla mieszkańców Ustki" – czytamy na stronie internetowej Biblioteki Miejskiej w Ustce.

Drewniana szafka i cztery regały

Gdy przyjrzeć się bliżej, okazuje się, że owe wytwory pracy przymusowej zawierają wiele znaczących wydarzeń z życia biblioteki, bibliotekarzy i Ustki, choć z datami różnie bywa. Jak na płeć żeńską przystało, biblioteka czasami ukrywała swój prawdziwy wiek.

W 1959 roku obchodzono 10-lecie jej działalności, w 1968 roku 20-lecie, a w 1997 roku 50-lecie. Ostatecznie ustalono, że ustecka książnica narodziła się w roku 1947. Wówczas to, 15 stycznia, powstał w Ustce punkt biblioteczny.

"Drewnianą szafkę z 50 książkami przywozi z kursokonferencji w Szczecinie Janina Salcewicz - pierwsza ustecka powojenna bibliotekarka". Dodajmy, że pionierka szerzenia czytelnictwa wśród ustczan i wczasowiczów była referentką w Zarządzie Miejskim. Pierwszy wpis do księgi inwentarzowej księgozbioru jest datowany na 12 listopada 1947 roku. W roku 1948 punkt biblioteczny przejęła Zofia Orzelska, również urzędniczka. Rok później księgozbiór własny biblioteki liczył 1 233 książki, a liczba czytelników wzrosła do 163 osób, które wypożyczyły 7 585 książek.

Biblioteka mieściła się w małym pokoju w budynku Zarządu Miejskiego przy ulicy Stalina 40, obecnej Marynarki Polskiej. Wyposażenie stanowiły cztery regały, dwa stoliki, cztery krzesła. W kolejnych latach w bibliotece pracowały bibliotekarki: Zofia Dobkiewicz, Danuta Czerska, Wilhelmina Mieguć.

Poproszę książkę numer…

W 1951 roku bibliotekarką i kierownikiem biblioteki została Anna Piórkowska, która zmieniła ułożenie księgozbioru według działów i w porządku alfabetycznym. Gdy zniknął układ numeryczny, trudno było odzwyczaić czytelników od wypożyczania książek po numerach. Od tamtej pory musieli podawać autora i tytuł. W czasie sezonu bibliotekę tłumnie odwiedzali wczasowicze. Dochodziło do około 200 wypożyczeń dziennie w ciągu trzech godzin. To Anna Piórkowska wprowadziła kaucje za wypożyczane przez wczasowiczów książki.

W roku 1952 biblioteka przeniosła się do wypożyczalni i czytelni przy ulicy Kilińskiego, gdzie dzisiaj znajduje się apteka. Rok później pracę w bibliotece rozpoczęły Danuta Cugier jako kierownik i bibliotekarka Stanisława Chalecka. Jednak w nowej siedzibie było bardzo zimno, co odstraszało ludzi od korzystania z czytelni. Prenumerowano też tylko pięć tytułów prasowych: "Głos Szczeciński", "Trybuna Ludu", "Nowe Drogi", "Ogoniok", "Krokodyl".

Bajeczne wieczory

W roku 1955 rozpoczęły się wieczory bajek, a bibliotekarki i kierownik radiowęzła Wacław Pacho (kapitan Portu Ustka) przygotowali 18 października wieczór głośnego czytania pt. "Iran walczy", który został podany przez Radiowęzeł Ustka. W 1956 roku bajki były już wyświetlane, ponieważ biblioteka zakupiła projektor. Wieczory te cieszyły się dużą frekwencją.

W roku 1957 powstało Koło Przyjaciół Biblioteki, którego wieloletnią przewodniczącą była Izabela Albińska. Ze składek czytelników, organizacji kiermaszów i loterii fantowych, organizowano spotkania autorskie, kupowano nowe książki dla biblioteki i nagrody w konkursach dla czytelników.

Kolejny rok działalności – 1958 przyniósł bibliotece nowy dwupokojowy lokal w budynku Miejskiej Rady Narodowej, a najważniejsze, że ciepły, bo wyposażony w centralne ogrzewanie. To nie były ostatnie przenosiny, bo w 1962 roku władze powiatowe postanowiły wesprzeć bibliotekę kwotą 40 tysięcy złotych, a miejskie – kwotą 25 tysięcy złotych na remont i modernizację. Wówczas książki znowu powędrowały – tym razem do czterech pokoi i dwóch magazynów w lokalu, także przy Prezydium Miejskiej Rady Narodowej, ale z wejściem od ulicy Pawła Findera, dzisiejszej Kaszubskiej. Tu nowością był wolny dostęp do półek.

W tym czasie pracę rozpoczęła Barbara Sebastian. Koło Przyjaciół Biblioteki ze swojej działalności statutowej, m.in. z prowadzenia w sezonie letnim kawiarenki Rossana przy zakładzie kąpielowym MPGK, sponsorowało spotkania autorskie i wycieczki dla czytelników.

Z patronem

29 kwietnia 1964 roku Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Ustce podjęło uchwałę w sprawie nadania Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ustce imienia gen. Mariusza Zaruskiego. Kierowniczką była wówczas Danuta Cugier. Rok 1967 zapisał się na stronach Kroniki kupnem magnetofonu szpulowego, zakończeniem pracy Danuty Cugier i objęciem stanowiska kierownika przez Barbarę Sebastian, która kierowała placówką aż do emerytury w 1990 roku.

Lata 70. tętniły życiem w oddziale dziecięcym, a w czytelni brakowało miejsc. Biblioteka wzbogacała się o kolejne tomy. Organizowała mnóstwo spotkań autorskich.

W latach 1982-1983 oddział dziecięcy prowadzony przez Marię Fronczak został przeniesiony na ulicę Wczasową. Gdy w 1986 roku nastąpiło połączenie usteckich samorządów – miasta i gminy, połączono też biblioteki pod nazwą Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Ustce z filiami w miejscowościach Charnowo, Duninowo, Objazda, Zaleskie. Dyrektorem biblioteki pozostała Barbara Sebastian. W roku 1988 pożegnano starą siedzibę i księgozbiór, także z oddziału dziecięcego, przeniesiono do obecnego lokalu przy ulicy Kopernika 22. W czytelni starej biblioteki utworzono filię, która przetrwała do 1991 roku.

W roku 1990 dyrektorem została Halina Aftarczuk, a po jej odejściu ze stanowiska w 1992 roku Biblioteka Miejska na pół roku została połączona z Domem Kultury. Dyrektorem Miejskiego Centrum Kultury został Józef Jaskuła, a kierownikiem biblioteki Gabriela Rodziewicz. Wtedy też do biblioteki trafiła pierwsza kserokopiarka.

W roku 1997 Biblioteka Miejska im. gen. Mariusza Zaruskiego w Ustce 50-lecie obchodziła 3 grudnia. W 1999 roku biblioteka miała pięć komputerów i dostęp do Internetu. Do bibliotecznego programu MAK wprowadzono już 28 089 opisów katalogowych. W 2004 pracę w bibliotece rozpoczęła Agnieszka Klimaszewska, obecna dyrektor.

W ciągu tych lat Biblioteka Miejska w Ustce zorganizowała setki spotkań z pisarzami, dziennikarzami, historykami, malarzami, grafikami, rzeźbiarzami, żeglarzami, podróżnikami. Odbyły się tysiące spotkań, wydarzeń, imprez, wspólnych czytań, wystaw, w tym jedna z najciekawszych "Otwieramy szuflady", dzięki której bibliotekarze rozpowszechnili fotografie powojennej Ustki. Biblioteka realizuje wiele projektów, organizuje koncerty, spektakle. Co roku na gali nagradza swoich najwierniejszych czytelników.

Dzisiaj Biblioteka Miejska w Ustce jest miejscem, w którym spotykają się słowo, obraz, muzyka, ale przede wszystkim ludzie. Już nie ci, którzy przed laty stali w kolejce do bibliotecznej lady z zapamiętanym numerem książki. Po nich, wielu innych wiernych czytelnikach i bibliotekarzach, pasjonatach swojej pracy, zostały piękne wspomnienia. A ci, których już nie ma, zatrzymani w kadrze czasu, uśmiechają się pośród książek pachnących szarym papierem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza