MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin ósmoklasisty 2023 z polskiego, matematyki i angielskiego za nami. Sprawdź, co było w arkuszach i jak przebiegał egzamin

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Jakie zadania pojawiły się na egzaminach ósmoklasisty? Jak uczniowie sobie z nimi poradzili?
Jakie zadania pojawiły się na egzaminach ósmoklasisty? Jak uczniowie sobie z nimi poradzili? fot. Dariusz Bloch/ Polska Press
Egzamin ósmoklasisty w 2023 roku już się zakończył. Dziś uczniowie przystąpili do ostatniego testu – z języka angielskiego (lub innego języka obcego). Co pojawiło się na tegorocznym egzaminie? Z jakimi zadaniami musieli zmierzyć się uczniowie? Czy egzamin okazał się łatwy? Kiedy będą wyniki? Podsumowujemy egzamin ósmoklasisty 2023. Przypominamy też zadania, które rozbawiły i zdziwiły uczniów. W jednym z nich pojawiła się postać Adama Małysza. Skoczek odpowiedział na swoją „obecność” w arkuszu.

Spis treści

Egzamin ósmoklasisty za nami. Arkusze CKE i odpowiedzi

Uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych mogą już odetchnąć z ulgą. Za nimi trzy intensywne dni egzaminacyjne. Przypomnijmy, że ósmoklasiści we wtorek napisali egzamin z języka polskiego, w środę z matematyki, a w czwartek – egzamin z języka angielskiego (lub innego języka obcego).

Trwa głosowanie...

Egzamin ósmoklasisty z którego przedmiotu był najłatwiejszy?

Podsumowanie egzaminów ósmoklasisty w 2023 roku: polski, matematyka i angielski. Który był egzamin najtrudniejszy?

Egzamin ósmoklasisty zasadniczo uważany jest za prosty. Nie inaczej było w tym roku. Uczniowie przyznawali, że nie mieli większych problemów z rozwiązaniem zadań. Ósmoklasiści nie kryli też pozytywnego zaskoczenia, gdy okazało się, że lekturą, która pojawiła się w arkuszu, jest „Balladyna” Słowackiego.

We wtorek uczniowie musieli zmierzyć się również z takimi zadaniami jak napisaniem zaproszenia oraz omówieniem plakatu nawiązującego do dramatu romantycznego poety. Zadania były więc typowe i ósmoklasiści zgodnie przyznawali, że nie sprawiły im kłopotu.

W przypadku rozprawki i opowiadania pojawiły się następujące tematy:

  • Czy zgadzasz się ze stwierdzeniem, że to, jakimi jesteśmy ludźmi, zależy od nas samych? Napisz rozprawkę, w której przedstawisz swoje stanowisko. W uzasadnieniu odwołaj się do lektury obowiązkowej oraz do innego utworu literackiego.
  • Napisz opowiadanie o Twoim spotkaniu z bohaterem wybranej lektury obowiązkowej. Wasza wspólna przygoda przekona Cię, że swój cel osiąga ten, kto wytrwale do niego dąży. Wypracowanie powinno dowodzić, że dobrze znasz wybraną lekturę
    obowiązkową.

Uczniowie z kolei byli zaskoczeni, że w jednym z zadań pojawił się mem ze ślimakiem na deskorolce, a w innym przytoczono słowa Adama Małysza. Okazuje się, że skoczek również zauważył swoją „obecność” na egzaminie ósmoklasisty z polskiego:

Poza tym uczniów zaskoczyło zadanie numer 14, w którym pojawiła się grafika ze ślimakiem na deskorolce. Ósmoklasiści mylili się i pisali, że jest to żółw.

Fragment arkusza CKE wraz z proponowanym rozwiązaniem

W środę zdający przystąpili do egzaminu ósmoklasisty z matematyki. Zazwyczaj jest on uważany za jeden z trudniejszych. Tym razem uczniowie stwierdzili jednak, że test wcale nie okazał się wymagający. „Więcej takich egzaminów mogę pisać”, „Matma mega łatwa” – komentowali ósmoklasiści.

Uczniów zaskoczyło pierwsze zadanie, w którym podany był… przepis na gofry. Zdający musieli w nim ocenić prawdziwość podanych zdań. Jak relacjonowali uczniowie, egzamin był typowy i nie sprawił większych problemów.

Ostatniego dnia egzaminacyjnego uczniowie zmierzyli się z językiem angielskim (lub innym językiem obcym). Niektórzy twierdzili, że był to najprostszy egzamin ze wszystkich trzech. W ostatnim zadaniu trzeba było napisać e-mail do koleżanki z Anglii o tym, że spotkało się dawno niewidzianego znajomego, który po latach powrócił do Polski. Poza tym pojawił się tekst o przerwie zimowej oraz informacja o festiwalu jedzenia, na podstawie której trzeba było uzupełnić luki w tekście.

Kiedy wyniki egzaminu ósmoklasisty 2023? Rekrutacja do szkół średnich trwa

Przypomnijmy, że w przypadku egzaminu ósmoklasisty nie obowiązuje próg punktowy. Ma to jednak znaczenie w kontekście rekrutacji do szkół średnich. Po egzaminie warto dowiedzieć się, jak liczyć punkty do liceum lub technikum.

Wyniki egzaminu ósmoklasisty 2023 zostaną ogłoszone 3 lipca 2023 roku, z kolei 6 lipca uczniowie otrzymają zaświadczenia o wynikach.

Egzamin ósmoklasisty 2024 – najważniejsze informacje: termin, wymagania, zasady

Egzamin ósmoklasisty 2024 odbędzie się w maju. Co można wnieść na egzamin ósmoklasisty? Kiedy dokładnie się odbędzie? Ile trwa? Kiedy będą wyniki egzaminu ósmoklasisty 2024?

Kiedy jest egzamin ósmoklasisty 2024?

Egzamin ósmoklasisty odbędzie się w następujących terminach:

14 maja (wtorek) – egzamin z języka polskiego,

15 maja (środa) – egzamin z matematyki,

16 maja (czwartek) – egzamin z języka obcego nowożytnego.

Kiedy pojawią się arkusze egzaminu ósmoklasisty 2024?

Arkusze wykorzystane na tegorocznym egzaminie ósmoklasisty będą publikowane na stronie CKE oraz w naszym serwisie w każdym dniu egzaminu ok. godz. 13:00.

Co można wnieść na egzamin ósmoklasisty?

Na egzamin ósmoklasisty trzeba zabrać ze sobą przybory do pisania (pióro lub długopis z czarnym atramentem/tuszem) oraz dokument potwierdzający tożsamość. W przypadku egzaminu z matematyki można korzystać również z linijki.

Zabronione jest korzystanie ze słowników i kalkulatorów. Nie wolno także przynosić ‎i używać żadnych urządzeń telekomunikacyjnych.‎

Ile trwa egzamin ósmoklasisty?

W zależności od konkretnego przedmiotu egzamin ósmoklasisty trwa:

  • 120 minut – język polski;
  • 100 minut – matematyka;
  • 90 minut – język angielski (lub inny język nowożytny).

Ile punktów trzeba mieć, żeby zdać egzamin ósmoklasisty?

W przypadku egzaminu ósmoklasisty nie ma ustalonego progu punktowego, a więc nie da się nie zdać tego egzaminu. Wyniki mają jednak znaczenie przy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.

Czy w 2024 roku będzie dodatkowy przedmiot na egzaminie ósmoklasisty?

Nie. W 2024 roku uczniowie przystępują do egzaminu ósmoklasisty tylko z trzech przedmiotów, czyli języka polskiego, matematyki oraz języka obcego (najczęściej języka angielskiego).

Kiedy będą wyniki egzaminu ósmoklasisty?

Wyniki egzaminu ósmoklasisty 2024 zostaną ogłoszone 3 lipca.

Kiedy jest egzamin ósmoklasisty w terminie dodatkowym?

Uczniowie, którzy z ważnych przyczyn nie mogli przystąpić do egzaminu w terminie głównym, mogą zrobić to w terminie dodatkowym, czyli:

10 czerwca 2024 (poniedziałek) godz. 9.00 – egzamin ósmoklasisty z języka polskiego w terminie dodatkowym,

11 czerwca 2024 (wtorek) godz. 9.00 – egzamin ósmoklasisty z matematyki w terminie dodatkowym,

12 czerwca 2024 (środa) godz. 9.00 – egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego (opcjonalnie innego języka nowożytnego) w terminie dodatkowym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pierwszy trening polskich piłkarzy pod okiem 2500 kibiców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza