Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzotyczny gość z Afryki w Słupsku. Ibis spaceruje po mieście!

Marcin Prusak
Ibis czczony w Słupsku
Ibis czczony w Słupsku Fot. Łukasz Capar
Na drzewach przy ul. Dąbrówki w centrum Słupska siedział dziś rano ibis czczony. Egzotyczny gość z Afryki wywołał furorę wśród ludzi, którzy go zobaczyli.
Ibis czczony w Slupsku

Ibis czczony w Słupsku

O tym, że w Słupsku zobaczono niespotykanego ptaka poinformowała naszą redakcję Katarzyna Lewańska-Tukaj, dziennikarka współpracująca z ogólnopolskimi pismami przyrodniczymi.

- Na komórkę ktoś przysłał mi zdjęcie ptaka i napisał, że zobaczył go na drzewie w Słupsku - mówi Lewańska-Tukaj. - Stwierdziłam, że to na pewno jest ibis czczony. W ostatnim czasie były w Polsce trzy sygnały o spotkaniu tych ptaków. To prawdopodobnie uciekinierzy z jakiegoś ogrodu zoologicznego.

Znawczyni przyrody zastrzega, że jeśli znów zobaczy ibisa w Słupsku lub w okolicach powinien poinformować specjalistów znających się na ptakach. - Samemu go lepiej nie łapać, bo ptak ma długi dziób i można się obawiać, że nim zaatakuje - zaznacza Lewańska-Tukaj. - Najlepiej poinformować szkołę leśną w Warcinie, bo to jedyne miejsce w regionie opiekujące się ptakami.

Ibis czczony to gatunek dużego ptaka zamieszkujące Afrykę na południe od Sahary , Madagaskar i Irak. Ma białe upierzenie, z wyjątkiem czarnej głowy i czarnych piór na kuprze. Głowa i górna część szyi są nagie, czarny dziób długi i zakrzywiony do dołu. Nogi długie, silne, również czarno ubarwione. W locie na skrzydłach od spodu i na bokach widoczne szkarłatne pasy nagiej skóry, mocno kontrastujące z resztą upierzenia. Ptak ma ciało o długości 65-75 centymetrów i rozpiętość skrzydeł 130 cm.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza