Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Eksperci odpowiadają na pytania dotyczące podatków - cz. II

Irena Boguszewska, [email protected], Fot. Radosław Brzostek
Jadwiga Gritzman (od lewej) i Klaudia Prus - Piernikowska.
Jadwiga Gritzman (od lewej) i Klaudia Prus - Piernikowska.
Dziś kolejna porcja pytań i odpowiedzi dotyczących rozliczeń z fiskusem. Odpowiadają: Jadwiga Gritzman i Klaudia Prus-Piernikowska z Drugiego Urzędu Skarbowego w Koszalinie.

- W roku ubiegłym mąż pracował w Belgii i w Polsce. Czy musi w kraju wykazać dochody osiągane także za granicą?

- Tak, w zeznaniu rocznym mąż musi wykazać dochody, jakie osiągnął w Polsce i w Belgii. W związku z tym, że do rozliczenia dochodów osiągniętych w Belgii stosuje się metodę proporcjonalnego odliczenia, od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę podatku zapłaconego w Belgii. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w państwie obcym.

- Jakie druki ma wypełnić?

- Należy wypełnić formularz PIT-36 oraz załączniki PIT/ZG i PIT/O (poz. 37 - ulga abolicyjna).

- A czy on może skorzystać z ulgi na dzieci?

- Tak, może skorzystać z ulgi na wychowywanie dzieci jeżeli spełnione zostały warunki korzystania z tej ulgi.

- Pracowałem w Irlandii, stamtąd w 2008 roku miałem wypłacany zasiłek chorobowy i odszkodowanie za stratę zdrowia. W Polsce żadnych dochodów nie miałem. Czy muszę złożyć zeznanie podatkowe?

- Do rozliczenia dochodów uzyskanych na terytorium Irlandii stosuje się metodę wyłączenia z progresją, w związku z tym wobec braku dochodu krajowego, nie musi pan składać zeznania podatkowego za 2008r.

- Jestem po rozwodzie, opiekę nad dziećmi sprawuje była żona. Ona żadnych dochodów oprócz alimentów nie ma, więc nie można skorzystać z ulgi na dzieci. Nasze dzieci często przebywają u mnie i wtedy ja się nimi zajmuję. Czy w takim razie, mimo iż sąd przyznał jej opiekę, ja mogę skorzystać z ulgi prorodzinnej?

- W przypadku rodziców rozwiedzionych limit ulgi z tytułu wychowywania dzieci dzieli się w proporcji zależnej od liczby miesięcy spędzonych przez dziecko u każdego z rodziców. Może pan odliczyć ulgę tylko za te miesiące, w których dzieci mieszkały u pana. Kwotę odliczenia przysługującego w 2008 r. stanowi iloczyn liczby miesięcy pobytu dzieci u pana i 1/12 kwoty 1.173,70 zł.

- W roku ubiegłym podczas wakacji syn pracował na pół etatu i zarobił w sumie 1.689 zł brutto, taki miał przychód. Ma 22 lata, studiuje. Czy możemy skorzystać z ulgi rodzinnej na niego?

- Tak, mogą państwo skorzystać z ulgi.

- A czy on musi rozliczyć się z uzyskanych dochodów?

- Tak, powinien złożyć zeznanie PIT-37. 

- W 2006 roku podpisaliśmy umowę z deweloperem na budowę mieszkania i zaciągnęliśmy na ten cel kredyt. W styczniu tego roku podpisaliśmy akt notarialny na kupno mieszkania. Kiedy możemy rozpocząć korzystanie z ulgi odsetkowej?

- Po raz pierwszy z ulgi odsetkowej podatnik korzysta w roku zakończenia inwestycji, na którą zaciągnięto kredyt mieszkaniowy. W pani przypadku będzie miało to miejsce w zeznaniu za 2009 r., bowiem dopiero w bieżącym roku została podpisana umowa w formie aktu notarialnego o przeniesieniu własności lokalu mieszkalnego.

- Czy jeśli w roku ubiegłym zaciągnęłam kredyt na kupno mieszkania, to mogę jeszcze korzystać z ulgi odsetkowej?

- Niestety nie. Ulga odsetkowa przysługuje tylko osobom, które zaciągnęły kredyt mieszkaniowy w okresie od 1 stycznia 2002r. do 31 grudnia 2006 roku.

Jadwiga Gritzman (od lewej) i Klaudia Prus - Piernikowska.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza