MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ekspert: w tygodniu przypadającym na okres majówki, wielu pracowników udaje się na „L4". Możesz spodziewać się kontroli z firmy i z ZUS-u

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Ekspert przyznaje, że w tygodniu przypadającym na okres majówki, dochodzi do tzw. „mostkowania”, czyli udawaniu się przez pracowników na „L4", żeby zyskać jak najwięcej wolnego, nie wykorzystując urlopu.
Ekspert przyznaje, że w tygodniu przypadającym na okres majówki, dochodzi do tzw. „mostkowania”, czyli udawaniu się przez pracowników na „L4", żeby zyskać jak najwięcej wolnego, nie wykorzystując urlopu. Jakub Steinborn/ Polska Press
Przed nami majówka 2024, która wypada wyjątkowo korzystnie, co wiele osób chce wykorzystać, biorąc dodatkowych kilka dni urlopu. Jednak nie wszyscy mogą pozwolić sobie na wykorzystanie dni urlopowych. – W tygodniu przypadającym okres majówki, w wielu przedsiębiorstwach dochodzi do procederu tzw. „mostkowania”, żeby zyskać jak najwięcej dni wolnego, nie wykorzystując przy tym urlopu – komentuje dla nas Mikołaj Zając, prezes Conperio.

Spis treści

Zwolnienie lekarskie „L4" na majówkę 2024? Dochodzi do procederu „mostkowania". O co chodzi?

– Jak wskazują dane Conperio z blisko 170 zakładów pracy na terenie całego kraju, w tygodniu przypadającym na okres majówki, w wielu przedsiębiorstwach dochodzi do procederu tzw. „mostkowania” – komentuje dla Strefy Biznesu Mikołaj Zając, prezes Conperio. – Zjawisko to polega na udawaniu się przez pracowników na zwolnienia chorobowe, w terminach umożliwiających połączenie ze sobą dni świątecznych i weekendów – dodaje.

Jaki jest cel takiego działania? Jak wyjaśnia nam Zając, chodzi o to, aby uzyskać jak najwięcej dni wolnego, nie wykorzystując przy tym urlopu. – Polacy często korzystając z coraz wyższej temperatury i słońca, pobierają „L4”, by wyjechać na kilka dni odpocząć za miasto – tłumaczy.

– Oprócz tego, standardowo nasi kontrolerzy zastają pracowników na czynnościach takich jak koszenie trawy, naprawa rynien, dachów, szeroko pojętych pracach w ogrodzie, przy domu i na polu – wymienia i dodaje, że łatwość pobierania „L4”, nawet bez konieczności wychodzenia z domu wciąż ułatwiają teleporady.

Jak podaje, problem „mostkowania” szczególnie dotyka firmy związane z produkcją. Wysoki poziom absencji często powoduje tam zastoje na liniach oraz opóźnienia, a co za tym idzie – duże straty finansowe dla przedsiębiorstw.

Jednak przedłużanie weekendu za pomocą zwolnienia lekarskiego zauważalne jest przez cały rok. Analiza danych Conperio dotyczących jednodniowych zwolnień lekarskich w firmach, wskazuje na wyraźny wzór tzw. "mostkowania" weekendów. – Trendy te obrazują, że pracownicy mają tendencję do wykorzystywania jednodniowych zwolnień lekarskich w sposób, który pozwala im na przedłużenie weekendu – wskazano.

ZUS cofa zasiłki. Coraz więcej kontroli pracowników na „L4”

ZUS podawał że w całym 2023 roku jednostka skontrolowała 461,2 tys. zwolnień lekarskich. W ich następstwie zakwestionowano 28,9 tys. świadczeń chorobowych na kwotę 29 mln 273 tys. Jak przekazał rzecznik prasowy państwowej jednostki, w trakcie zwolnienia ubezpieczeni brali udział m.in. w regatach, w pikiecie w urzędzie, czy remontowali swoje mieszkania.

– Dostrzegamy coraz większe zainteresowanie kontrolami zwolnień chorobowych. Chodzi zarówno o weryfikację, czy chorzy prawidłowo korzystali ze zwolnień, jak i sprawdzenie, czy wystawione zaświadczenia lekarskie były zasadne. Trend ten będzie w kolejnych miesiącach przybierał na sile, ponieważ pracodawcy pozostawieni są z problemem sami sobie, a liczba kontroli przeprowadzanych przez ZUS jest wciąż niewystarczająca w porównaniu do skali nadużyć – podkreśla Zając.

Ekspert: Zmiana przepisów zwiększy problem lewych zwolnień lekarskich

Obecnie, głównym wyzwaniem stojącym przed większością polskich przedsiębiorców jest przywrócenie optymalnego funkcjonowania swoich firm. Ostatnie lata były okresem nieustannych zmagań związanych z pandemią, wojną na Ukrainie, inflacją oraz kryzysem energetycznym. Dodatkowo, wysoki poziom absencji chorobowej stanowi istotne wyzwanie dla wielu przedsiębiorstw w kraju, negatywnie wpływając zarówno na ich efektywność, jak i atmosferę w miejscu pracy.

Przy okazji ekspert odnosi się do planowych przez rząd zmian przepisów dotycząca zwolnień chorobowych. Jak przypomina, jednym z nowych pomysłów jest plan, aby pracownicy przebywający na „L4” otrzymywali 100 proc. pensji.

– Choć na pierwszy rzut oka propozycja brzmi bardzo atrakcyjnie, to w dłuższej perspektywie jej realizacja mogłaby przynieść sporo problemów zarówno rządzącym, jak i przedsiębiorcom – podkreśla. – W mojej opinii to niejako postawienie znaku równości między chorobowym a urlopem. W zakładach pracy może dojść do kuriozalnej sytuacji, w której pracownicy będą prowadzić zapisy na „L4” – ostrzega.

Najwyższe wskaźniki „L4” na południu, najniższe na wschodzie Polski

Dane Conperio dotyczące absencji w różnych regionach w ciągu roku w badanych przedsiębiorstwach wykazują, że istnieją wyraźne różnice regionalne w poziomach absencji. Przykładowo, region południowy wykazuje najwyższą absencję, szczególnie w miesiącach zimowych, podczas gdy region wschodni ma najniższe wskaźniki przez większość roku, z wyjątkiem okresu zimowego. Istnieje kilka zewnętrznych czynników, które mogą wpłynąć na poziomy absencji w różnych regionach, a należą do nich: warunki ekonomiczne, socjalne, pracy, czy sezonowość.

Uwzględnione czynniki znacząco odbijają się na średnich rocznych trendach absencji, ukazując przewagę regionu południowego z najwyższym średnim wskaźnikiem absencji na poziomie 9,01 proc., tymczasem region wschodni wykazał się najmniejszą średnią absencją na poziomie 6,07 proc., co może odzwierciedlać wpływ między innymi warunków ekonomicznych.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ekspert: w tygodniu przypadającym na okres majówki, wielu pracowników udaje się na „L4". Możesz spodziewać się kontroli z firmy i z ZUS-u - Strefa Biznesu

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza