Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fortepiany nad Słupią. Polscy pianiści i muzyka z całego świata. Zobacz program 57. FPP w Słupsku

Anna Czerny-Marecka
Anna Czerny-Marecka
Zmiany, zmiany, zmiany, a jednocześnie wierność tradycji. W dniach 15-20 września odbywać się będzie w Słupsku 57. Festiwal Pianistyki Polskiej. O jeden dzień krótszy niż poprzednie edycje, ale za to – z prologiem. Ten wypełnią słupszczanie. To nie koniec ukłonów w stronę festiwalowego miasta. Aż dwa razy będzie można usłyszeć pochodzącego ze Słupska pianistę Bogdana Kułakowskiego. Nie będzie jednak żadnego prawykonania. No i Rafała Blechacza, którego melomani wypatrują od lat bezskutecznie.

Fenomen Festiwalu Pianistyki Polskiej ma kilka wymiarów. Po pierwsze, poza kilkoma pierwszymi edycjami jest organizowany siłami społeczników ze Słupskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego. Tegoroczny to już drugi pod prezesurą Janiny Cydzik-Brzezińskiej. Po drugie, pozwolił on melomanom z niewielkiego w końcu miasta poznawać na miejscu grę największych polskich pianistów, żeby wspomnieć tylko Witolda Małcużyńskiego, Halinę Czerny-Stefańską, Lidię Grychtołównę, Krystiana Zimermana, Piotra Palecznego i zaczynającego tutaj karierę Rafała Blechacza.

Po trzecie – to impreza, która pogodziła dwa zwaśnione miasta, czyli Słupsk i Koszalin. A to za sprawą prof. Andrzeja Cwojdzińskiego, który zainicjował imprezę, będąc dyrektorem koszalińskiej orkiestry. Po czwarte, festiwal zaprasza nie tylko uznanych artystów, ale i pozwala pokazać się utalentowanym debiutantom podczas Estrady Młodych. Wielu z laureatów tej sceny powraca do Słupska już jako dojrzali pianiści.

Po piąte, zachowując tradycję, festiwal ewoluuje. Tak więc w pewnym momencie w repertuarze pojawił się jazz, a czasem zabrzmiała nawet lżejsza muza. Podczas pierwszych dziesięcioleci FPP – nie do pomyślenia. Kiedy swoje podwoje dla Estrady Młodych otworzył Biały Spichlerz, w którym jest największa w świecie wystawa portretów Witkacego, jeden festiwalowy wieczór w tym miejscu właśnie wypełnia muzyka kompozytorów współczesnych temu malarzowi, filozofowi, pisarzowi. Zwykle w programie jest także prapremiera jakiegoś utworu zamówionego przez FPP. W tym roku jednak z tego zrezygnowano.

A co usłyszymy? Dużo Chopina, Bacha, Mozarta, czyli klasyka, ale i dzieła bardziej nam współczesne. Ciekawym pomysłem jest prolog, czyli wieczór wypełniony muzyką w wykonaniu nauczycieli Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Ignacego Jana Paderewskiego w Słupsku. Na właściwej inauguracji 57. FPP zabrzmi między innymi przepiękny, ukochany przez melomanów, koncert Bacha na trzy fortepiany. Finał zapowiada się wirtuozowsko, gdyż zabrzmi Koncert fortepianowy a-moll op. 54 Schumanna w wykonaniu znanej już słupszczanom i zawsze gorąco oklaskiwanej Beaty Bilińskiej. Zagrają także podczas FPP dwa inni pianiści, którzy już zdążyli zawładnąć sercami festiwalowej publiczności – Piotr Sałajczyk i Jacek Kortus (Cały program poniżej).

Niestety, nie będzie Rafała Blechacza, na którego przybycie nadzieję dawał nam rok temu Jan Popis, dyrektor programowy FPP. Ale co się odwlecze, to… Słupsk ma wielki sentyment do polskiego zwycięzcy XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w 2005 roku, ponieważ niedługo przed tym wydarzeniem miał okazję dwukrotnie posłuchać gry młodego pianisty i trzymał za niego mocno kciuki.

Z tegorocznych nowinek warto natomiast zauważyć, że STSK zleciło wykonanie plakatu i okładki książeczki festiwalowej Katarzynie Tomasiak. Plakat, który już opublikowano w mediach społecznościowych, doczekał się bardzo pochlebnych opinii.

Bilety

Sprzedaż biletów na 57. FPP zacznie się w poniedziałek, 21 sierpnia, i prowadzona będzie w kasach słupskiej Filharmonii i na platformie kupbilecik.pl.
Ceny biletów: na inaugurację (16 IX) i zakończenie (20 IX) – 40 złotych, na pozostałe koncerty w filharmonii (17, 19, 20 IX) – 30 złotych. Do Białego Spichlerza na 18.XI – Witkacy Obrazy w dźwięku – 30 złotych. Na koncerty Estrady Młodych w Białym Spichlerzu w dniach 17,18,19 IX o godz. 16 bilety w cenie 10 złotych do nabycia w kasie muzeum w Spichlerzu w godzinach 11-16. Uwaga! Posiadacze Słupskiej Karty Mieszkańca mają zniżkę 5 złotych.

Program 57. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, 15-20 września 2023 r.

15 września, piątek, godz. 18 - Sala Rycerska Zamku Książąt Pomorskich. Prolog 57. FPP. Koncert kameralny w wykonaniu pedagogów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego w Słupsku. Wystąpią pianiści: Przemysław Sysojew-Osiński, Irena Hubiak, Medea Berianidze, Barbara Żydzianowska, skrzypek Piotr Mach, flecistka Iwona Brosz, flecista Bartosz Morus.

16 września, sobota, godz. 19 - Sala Filharmonii. Inauguracja. Koncert symfoniczny. Bach: Koncert C-dur na 3 fortepiany i orkiestrę BWV 1064 – przy fortepianie zasiądą Joanna Kaczmarska-Bieżyńska, Natalia Zaleska i Bogdan Kułakowski. Witold Lutosławski: Wariacje na temat Paganiniego na fortepian i orkiestrę. Solista Piotr Sałajczyk. Witold Maliszewski: Koncert b-moll na fortepian i orkiestrę. Solista Jacek Kortus. Pianistom towarzyszyć będzie Orkiestra Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara pod batutą Jakuba Chrenowicza.

17 września, niedziela, godz. 16 - Biały Spichlerz – Sala im. Barbary Zielińskiej. Estrada Młodych. Arkadiusz Cierniak zagra Szymanowskiego, Skriabina i Chopina, natomiast Michał Oleszak utwory Chopina, Liszta i Szymanowskiego.

17 września, niedziela, godz. 19 - Sala Filharmonii. Bogdan Kułakowski i Przyjaciele. Wystąpią: Bogdan Kułakowski (fortepian), Anna Wandtke (skrzypce) i Andrzej Wojciechowski (klarnet). Program: Beethoven: V Sonata F-dur op. 24 na skrzypce i fortepian „Wiosenna”, Rossini: Introdukcja, Temat i Wariacje na klarnet i fortepian, Chopin: Nokturn cis-moll op. posth, II Scherzo b-moll op. 31, 2 Walce z op. 34: As-dur nr 1, a-moll nr 2; 2 Walce z p. 64: Des-dur nr 1 „Minutowy”, cis-moll nr 2; 24 Preludia op. 28 (wybór), Rachmaninow: Trio elegijne g-moll w wersji na skrzypce, klarnet i fortepian.

18 września, poniedziałek, godz. 16 - Biały Spichlerz. Estrada Młodych. Chopina i Liszta zagra Bartosz Wiśniewski, Piotr Orłow zaprezentuje utwory Maksa Reger, Mozarta i Chopina.

18 września, poniedziałek, godz. 19 - Biały Spichlerz. Witkacy – obrazy w dźwięku. Wystąpią: Ewa Leszczyńska (sopran, fortepian), Maria Leszczyńska-Thieu (wiolonczela), Piotr Thieu-Quang (klarnet), Paweł Popko (fortepian). W programie: Mozart: Kwintet klarnetowy A-dur KV 581 w oprac. na klarnet, wiolonczelę i fortepian, Szymanowski: „Rymy dziecięce” – Pieśni do słów Kazimiery Iłłakowiczówny op. 49 (wybór), Błazen Tantris – nr 2 z cyklu Maski op. 34, Mieczysław Weinberg: Pieśni żydowskie op. 13 do poezji Icchoka Lejbusza Pereca.

19 września, wtorek, godz. 16, Biały Spichlerz. Estrada Młodych. Filip Pacześny zagra Bacha, Mozarta i Paderewskiego, Jan Wachowski – Juliusza Zarębskiego, Chopina i Henryka Mikołaja Góreckiego.

19 września, wtorek, godz. 19 - Sala Filharmonii. Recital mistrzowski Rezydenta 57. FPP- Piotr Sałajczyk. W programie: Beethoven: 15 Wariacji i fuga Es-dur „Eroica” op. 35, Brahms: 2 Rapsodie op. 79: h-moll i g-moll, Mieczysław Weinberg: II Sonata fortepianowa op. 8, Gershwin: 3 Preludia fortepianowe.

20 września, środa, godz. 19 - Sala Filharmonii. Finał. Recitale solowe laureatów Estrady Młodych. Koncert fortepianowy a-moll op. 54 Schumanna zagra Beata Bilińska. Słupską orkiestrę poprowadzi Szymon Morus.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza