Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fotowoltaika, solary - mniejsze zużycie w gminie Miastko

Andrzej Gurba [email protected]
Solary na dachach w Miastku.
Solary na dachach w Miastku. Andrzej Gurba
W gminie Miastko mają zostać wdrożone działania, które pozwolą m.in. zmniejszyć zużycie energii poprzez zmianę systemów ogrzewania oraz produkcji energii elektrycznej

Na najbliższej sesji (piątek) miasteccy radni przyjmą uchwałę w sprawie programu, zgodnie z którym do 2020 roku w gminie mają zostać wprowadzone na większą skalę nowe nośniki energii, które nie tylko będą ekologiczne, ale też przyczynią się do zmniejszenia zużycia energii. To dokument strategiczny.

Są trzy główne cele. To redukcja gazów cieplarnianych, zwiększenie udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych oraz redukcja zużycia energii.

Konkrety zapisane w programie? Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej: Zespół Szkół w Dretyniu, Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Miastku, Urząd Miejski w Miastku, Szkoła Podstawowa w Słosinku, Szkoła Podstawowa w Piaszczynie, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Miastku. Planuje się m.in. montaż instalacji fotowoltaicznych i solarnych. W kolejnych budynkach (SP nr 1, SP nr 2, Gimnazjum w Miastku, Biblioteka Publiczna w Miastku, OSiR, szpital, ZWiK, ZEC) będzie termomodernizacja z budową systemu monitoringu i zarządzania zużyciem energii. Bardzo ważna jest modernizacja systemu ciepłowniczego w Miastku. Obecne kotły są wyeksploatowane i pracują z niską sprawnością. Są różne warianty rozbudowy. Poza kotłami węglowymi bierze się także pod uwagę kotły na biomasę.

Aby ograniczyć emisję gazów do atmosfery zakłada się rozbudowę systemu solarów, instalację paneli fotowoltaicznych do wytwarzania energii elektrycznej, wymianę pieców węglowych w gospodarstwach indywidualnych na piece na ekogroszek.
Kolejnym działaniem, które ma spowodować mniejsze zużycie energii, jest wymiana oświetlenia ulicznego na oprawy LED-owe (zakłada się oszczędność rzędu 25 procent). Gmina planuje też działania edukacyjno-promocyjne mające na celu zwiększenie świadomości ekologicznej mieszkańców.

Rocznie na ten cel planuje się 10 tysięcy złotych. Skąd na to wszystko wziąć pieniądze? Między innymi z Regionalnego Programu Operacyjnego, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza