Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gaz dotąd gasł

Paulina Zgrzebnicka
Wprowadzanie nowego gazu potrwa kilka do kilkunastu dni. Gaz wysokometanowy będzie droższy, ale gazownia uspokaja, że faktura za sierpień będzie precyzyjna i uwzględni dokładny moment przestawienia ze starego na nowe paliwo. Na zdjeciu: Bogdan Palaszewski, operator węzła rozdzielni gazu Stare Bielice.
Wprowadzanie nowego gazu potrwa kilka do kilkunastu dni. Gaz wysokometanowy będzie droższy, ale gazownia uspokaja, że faktura za sierpień będzie precyzyjna i uwzględni dokładny moment przestawienia ze starego na nowe paliwo. Na zdjeciu: Bogdan Palaszewski, operator węzła rozdzielni gazu Stare Bielice. Fot. Radosław Koleśnik
W sierpniu prawie 18,5 tysiąca odbiorców gazu z naszego regionu musi przestawić się na nowe paliwo. Według teoretycznych wyliczeń zapłacą rachunki wyższe o 13 do 17 proc.

Przełączenie z gazu zaazotowanego na wysokometanowy rozpocznie się w Szczecinku 5 sierpnia; potem obejmie między innymi Połczyn Zdrój, Barwice, Sianów i Darłowo. - To konieczne, gdyż dzięki nowemu paliwu zwiększy się przepustowość gazociągów. I to nawet o 30 procent - uzasadnia zmiany Marek Kęsik, dyrektor Zakładu Gazowniczego w Koszalinie.

Gaz dotąd gasł

Odbiorcy w Ustce i Darłowie zimą często nękani byli spadkami ciśnienia przesyłanego paliwa (jego zużycie rośnie wtedy nawet pięciokrotnie!). Jako szczególną uciążliwość odczuwały to osoby, które gazem ogrzewały mieszkania. Nowy, bardziej kaloryczny nośnik energii, wyeliminuje ten problem. - A drugi powód to wyczerpywanie się naszych złóż gazu zaazotowanego. Zmiana musiałaby nastąpić i tak, prędzej czy później - dodaje Marek Kęsik.

Ceny w górę

Wraz z gazem zmienią się również opłaty: nowe paliwo jest droższe. - Ceny wzrosną w zależności od taryfy o 13 do 17 procent - zapowiada szef ZG. Klienci korzystający z taryfy Z1, czyli używający gazu tylko do kuchenek, miesięcznie zapłacą więcej o około 2,2 zł. Posiadaczom kuchenek i podgrzewaczy wody (junkersów) - czyli tym z taryfy Z2 - rachunki wzrosną o prawie 7 zł; ogrzewającym mieszkania - nawet o 275 zł.
Zmiany nie dotyczą całego dawnego województwa koszalińskiego (nie obejmą - oprócz części Raduszki - Koszalina, Kołobrzegu i Białogardu). Akcja zacznie się w Szczecinku; jego mieszkańcy od 5 sierpnia mogą się spodziewać w domach wizyt monterów, którzy bezpłatnie będą dostosowywać kotły, podgrzewacze i kuchenki do nowego rodzaju przesyłu. W kolejnych dniach pojawią się także w innych miejscowościach regionu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza