Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdy nocki są mokre

Redakcja
Dzieci zdrowe zdrowo śpią. Moczenie nocne powoduje, że boją się zasnąć, mają niską samoocenę, czują się upokorzone.
Dzieci zdrowe zdrowo śpią. Moczenie nocne powoduje, że boją się zasnąć, mają niską samoocenę, czują się upokorzone.
Wiele osób jest zdania, że z moczenia nocnego dzieci wyrastają. Tymczasem to poważny problem, z którym trzeba zawczasu walczyć.

Bo dla naszej pociechy to nie tylko powód do wstydu, ale także wielka tragedia.

Moczenie nocne jest najczęstszym - po schorzeniach alergicznych - przewlekłym problemem zdrowotnym u dzieci. Często jest ono bagatelizowane, bo bezpośrednio nie zagraża zdrowiu lub życiu małego pacjenta. - To tylko drobna dolegliwość - mówi wielu.

Okazuje się jednak, że ten "drobny" problem dotyczy w naszym kraju aż 300 tysięcy dzieci.

-Moczenie nocne nie wynika ze złych nawyków czy lenistwa dziecka - podkreśla Andrzej Haliński, urolog dziecięcy z NS ZOZ UROLOG. Rodzice nie powinni też czekać, aż problem sam zniknie. Część dzieci rzeczywiście z tego "wyrasta". Ale nigdy nie wiadomo, kiedy to nastąpi. Tymczasem choroba może mieć zły wpływ na rozwój emocjonalny dziecka i kontakty z rówieśnikami.

KIEDY DO LEKARZA

KIEDY DO LEKARZA

Rodzice powinni szukać fachowej pomocy, jeśli po ukończeniu piątego roku życia dziecko nadal się moczy, a konkretnie - w tygodniu jest z reguły więcej nocy mokrych niż suchych. Wizyta u lekarza jest także bezwzględnie konieczna, gdy:
# moczeniu nocnemu towarzyszy moczenie dzienne,
# dziecko ma co jakiś czas podwyższona temperaturę ciała bez wyraźnej przyczyny,
# moczenie nocne pojawia się po okresie, gdy dziecko już kontrolowało oddawanie moczu.

Przyczyn moczenia nocnego jest kilka, powodem na pewno nie są zaburzenia emocjonalne. Powstają one jako skutek nieleczonego moczenia. Pierwotne izolowane moczenie nocne PIMN bo taką nazwę nosi ten problem najczęściej wiąże się z niedoborem u dzieci hormonu zwanego wazopresyną.

U dzieci nie mających kłopotów z mokrym łóżkiem, nerki produkują w nocy znacznie mniej moczu niż w ciągu dnia i jest to związane właśnie ze zwiększonym wydzielaniem w czasie snu tego hormonu-wazopresyny. W efekcie pęcherz moczowy o prawidłowej pojemności może dzięki temu do rana utrzymać gromadzący się mocz. Natomiast jeśli u dziecka nie dochodzi do wzrostu wazopresyny w nocy, organizm nie zagęszcza odpowiednio moczu i produkuje nadmierną jego ilość.

Następną przyczyną moczenia nocnego są zaburzenia czynnościowe układu moczowego. Co to znaczy? Że dysproporcja między pojemnością pęcherza moczowego i objętością moczu "nocnego" jest bardzo duża. Zbyt mały pęcherz zostaje przepełniony i dochodzi do zmoczenia łóżka. Część dzieci może mieć nocne niekontrolowane skurcze pęcherza, które również mogą powodować moczenie .
Każdego roku, w grupie pacjentów z moczeniem nocnym, ta przypadłość samoistnie ustępuje u około 15 proc. dzieci. Jeśli jednak moczenie nocne nie mija u dziecka, które ukończyło pięć lat, nie powinno się czekać, aż problem sam się rozwiąże. Dlaczego? Ponieważ jest to ogromny stres zarówno dla dziecka, jak i rodziny.

Metody leczenia zależą od przyczyn. Generalnie jednak pierwsze efekty widać po kilku dniach, a całkowite wyleczenie można osiągnąć po około trzech miesiącach.

W trakcie leczenia lekami moczenie ustępuje u 70-90 proc. dzieci. Po zakończeniu podawania leku u części dzieci może wystąpić nawrót choroby. W takiej sytuacji powtarza się cykl leczenia i po trzech-czterech miesiącach podejmuje następną próbę odstawienia leków.
Leki te są dobrze tolerowane przez dzieci i co najważniejsze, bezpieczne. Pod warunkiem, że podaje się je zgodnie z zaleceniami lekarza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza