Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie jest teraz miastecki orzeł…O historii pomnika, a działo się przez 100 lat: Niemcy, Armia Czerwona, PRL i współczesność (ZDJĘCIA)

Andrzej Gurba
Andrzej Gurba
Pomnik Orła Białego – tak potocznie przez lata nazywano pomnik znajdujący się w parku miejskim w Miastku (teraz jest tam fontanna). Nazwę bodajże wymyślił Janusz Gawroński, dyrektor miasteckiego domu kultury. I przyjęła się. Pomnik (w zasadzie cokół) zburzono w maju 2010 r. Oszczędzono znajdującego na nim orła. Do tekstu załączamy zdjęcia: przedwojenne, z odsłonięcia pomnika w 1959 r., z lat późniejszych, z demontażu pomnika, z otwarcia tuby - akt erekcyjny i oczywiście orła.
Pomnik Orła Białego – tak potocznie przez lata nazywano pomnik znajdujący się w parku miejskim w Miastku (teraz jest tam fontanna). Nazwę bodajże wymyślił Janusz Gawroński, dyrektor miasteckiego domu kultury. I przyjęła się. Pomnik (w zasadzie cokół) zburzono w maju 2010 r. Oszczędzono znajdującego na nim orła. Do tekstu załączamy zdjęcia: przedwojenne, z odsłonięcia pomnika w 1959 r., z lat późniejszych, z demontażu pomnika, z otwarcia tuby - akt erekcyjny i oczywiście orła. Andrzej Gurba, Archiwum Polska Press. Archiwum MGOK Miastko
Pomnik Orła Białego – tak potocznie przez lata nazywano pomnik znajdujący się w parku miejskim w Miastku (teraz jest tam fontanna). Nazwę bodajże wymyślił Janusz Gawroński, dyrektor miasteckiego domu kultury. I przyjęła się. Pomnik (w zasadzie cokół) zburzono w maju 2010 r. Oszczędzono znajdującego na nim orła. Do niego jeszcze wrócimy. Do tekstu załączamy zdjęcia: przedwojenne, z odsłonięcia pomnika w 1959 r., z lat późniejszych, z demontażu pomnika, z otwarcia tuby - akt erekcyjny i oczywiście orła.

Cokół pomnika z 1926 roku

Zburzony cokół pomnika miał prawie sto lat. W 1926 roku ustawiono na nim rycerza w zakonnym płaszczu autorstwa Emila Cauera Młodszego upamiętniającego żołnierzy poległych w czasie pierwszej wojny światowej. W 1945 roku zrzucono go z cokołu. W latach 60-tych ubiegłego wieku decyzją Prezydium Rady Narodowej umieszczono na cokole piastowskiego orła białego.

Chwała wyzwolicielom Ziemi Miasteckiej

Na tablicy umieszczonej na cokole był napis "Chwała wyzwolicielom Ziemi Miasteckiej 3 III 1945". Co najmniej przez dwadzieścia lat składano przy pomniku kwiaty i organizowano partyjno-państ¬wowe uroczystości. Jeszcze na początku lat 90. XX wieku tablicę pokryto tynkiem. Później została zniszczona, a sam pomnik poszedł w zapom¬¬nienie. Były jeszcze próby "reaktywowania" tego miejsca "pamięci", ale nieudane. Trudno było zresztą składać tam wieńce, pomijając już aspekty historyczno-polityczne, bo przez kilka lat w czasie plenerowych imprez organizowanych przez miasto, bezpośrednio przy pomniku lało się strumieniami piwo i biesiadowano tam do rana.

33 lata temu. Pierwsza miejsko-gminna inauguracja roku szkolnego. Goście otrzymali bukiety polno-ogrodowych kwiatów

33 lata temu. Pierwsza miejsko-gminna inauguracja roku szkol...

Gorący spór o pomnik

Pomnika pewnie nikt by nie ruszył przez kolejne lata, gdyby nie modernizacja parku za unijne pieniędzy. Wtedy rozgorzała dyskusja, co dalej z pomnikiem, bo modernizacja parku nie zakłada jego pozostawienia. Wyszło, że pomnik znajduje się w rejestrze Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa jako poświęcony Armii Czerwonej. Uaktywniły się organizacje kombatanckie. Mieszkańcy podzielili się. Dla jednych pomnik był elementem historii i należało go w jakiś sposób zachować, dla innych był przypomnieniem niechlubnych działań Armii Czerwonej i propagowaniem sowietów.
Wskazywano różne miejsce lokalizacji dla pomnika. Były to: teren przy USC w Miastku, skwer przy ul. Fabrycznej oraz skwer na Osiedlu Ceglanym. Ostatecznie Rada Miejska w Miastku przegłosowała, że pomnik zostanie przeniesiony na Osiedle Ceglane. Ówczesny burmistrz Miastka Roman Ramion nigdy tej uchwały nie wykonał.

Stare zdjęcia z gminy Miastko

Miastko pięćdziesiąt lat temu. Chór, Promyki, big-bit i kino...

Tuba z aktem erekcyjnym z 1959 roku

Po demontażu cokołu pomnika odnaleziono ołowianą tubę. Przed jej otwarciem snuto wizje, że być może są tam dokumenty z 1926 roku, a więc z czasów niemieckiego pomnika. W środku znajdował się akt erekcyjny z 3 marca 1959 roku. Wtedy właśnie poświęcono Armii Czerwonej cokół dawnego niemieckiego (przedwojennego) pomnika. W dokumencie o długości około 80 centymetrów są dwie daty: 3 III 1945 (data "wyzwolenia" Miastka) i 3 III 1959 oraz propagandowy tekst.

Orzeł jest w magazynie

Dokument wraz z metalową tubą znajduje się obecnie w Centrum Informacji Turystycznej w Miastku. A gdzie znajduje się 300-kilogramowy kamienny orzeł, który stał na cokole i którego udało się zdjąć bez żadnego uszczerbku? Od dziesięciu lat w magazynie Zarządu Mienia Komunalnego w Miastku. Jerzy Dolny, jego dyrektor, kilka razy go już konserwował i jak nam teraz powiedział – nic złego z nim się nie dzieje. Nie ma jednak pomysłu, co z tym orłem zrobić. Pewnie miasteckie władze zupełnie o tym zapomniały.

50 lat w gminie Miastko

Co było, a nie jest...50 lat w gminie Miastko (stare zdjęcia)

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza