Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie szukać lekarza gdy POZ zamknięta

Monika Zacharzewska [email protected]
W Słupsku, gdy przychodnia POZ jest zamknięta, pomocy szukać można na SOR. Na zdjęciu ćwiczenia na tym oddziale.
W Słupsku, gdy przychodnia POZ jest zamknięta, pomocy szukać można na SOR. Na zdjęciu ćwiczenia na tym oddziale. Krzysztof Piotrkowski
Pacjenci, których przychodnie będą zamknięte po Nowym Roku, mogą korzystać z SOR lub przepisać się do innej.

Lekarze z ponad 100 pomorskich przychodni, którzy nie podpisali porozumienia z Ministerstwem Zdrowia, mogą nie otworzyć dzisiaj przychodni. Czy tak będzie, o tym prowadzący poradnie mogą zdecydować w ostatniej chwili. Jeżeli na drzwiach poradni taka kartka się pojawi, ich pacjenci mogą szukać pomocy m.in. w szpitalach - w Słupsku na SOR-ze (tel. 59 846 04 90, 59 846 01 02), w Lęborku na SOR-ze (tel.59 863 52 46), w Miastku na izbie przyjęć (tel. 59 857 09 17) oraz w Bytowie na szpitalnej izbie przyjęć (tel. 59 822 85 00).

Z tymi jednostkami bowiem NFZ podpisał odpowiednie porozumienia, które zagwarantują, że zaopiekują się one pacjentami, których przychodnie będą zamknięte w godz. 8-18.

Podobnych umów nie udało się zawrzeć z placówkami świadczącymi nocną i świąteczną opiekę nad chorymi i one będą przyjmowały pacjentów tylko w dni wolne oraz w powszednie od 18 -8. To z prostej przyczyny. Lekarze pracujący w tych placówkach biorą udział w proteście.

Zobacz także: Pomoc lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (lista placówek)

Od drugiego stycznia w budynku byłej przychodni Szpitala Powiatu Bytowskiego pacjenci będą mogli otrzymać pomoc lekarską w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. - To sytuacja wyjątkowa - zaznacza szpital i prosi pacjentów o wyrozumiałość oraz przygotowanie do takich wizyt.

Szpital obejmie pacjentów podstawową opieką zdrowotną w godzinach 8-18 w sytuacji, gdy otrzyma z Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ potwierdzenie, że rzeczywiście ma rozpocząć takie działania. Powodem tej decyzji jest zagrożenie, że jeśli NFZ nie podpisze kontraktów z przychodniami, znakomita większość chorych z powiatu nie miałaby żadnego dostępu do lekarza.- Sytuacja ta ma charakter wyjątkowy - zaznacza Beata Ładyszkowska, prezes bytowskiego szpitala. - Choć może wpłynąć negatywnie na finanse naszego szpitala, nie zostawimy przecież chorych bez pomocy.

Mariusz Szymański, rzecznik NFZ, potwierdza, że może dojść do takiej sytuacji i stosowną umowę podpisze z bytowskim szpitalem.

Szpitale apelują, by pacjenci korzystający z pomocy lekarzy w szpitalnej przychodni przynosili dokumentację chorób. NFZ przypomina o możliwości bezpłatnej zmiany lekarza POZ. Uruchomił też specjalne infolinie, na których można uzyskać informacje, gdzie udać się po podstawową pomoc lekarską. W godzinach od 8 do 16 w dni powszednie to 58 32 18 626 lub 58 32 18 635, a od godz. 16 do 8 oraz przez całą dobę w dni wolne od pracy i święta - 58 731 10 11 lub 801 090 018. Ponadto uruchomiono całodobową, bezpłatną infolinię 800 007 796.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza