Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Kobylnica dofinansuje zabiegi in vitro 25 parom

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Archiwum
W ramach programu Gmina Kobylnica dofinansuje zabiegi in vitro pięciu parom rocznie. Warunkiem jest wiek 20-43 lata oraz pozostawanie w związku małżeńskim lub partnerskim, a także zameldowanie na terenie Gminy Kobylnica od co najmniej 12 miesięcy. Program zagwarantuje 25 parom dofinansowanie do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego w latach 2020-2024 w kwocie 5 tys. zł dla pary.

Na podstawie wielkości populacji Gminy Kobylnica w wieku 20-43 lat (około 4700 osób), można przyjąć liczbę niepłodnych par w gminie na około 45 par.

Program jest skierowany do mieszkańców Gminy Kobylnica, spełniających podstawowe kryteria programu, w tym wiek kobiety pomiędzy 20-43 rokiem życia oraz u których stwierdzono niepłodność kobiety lub mężczyzny i wyczerpały się lub nie istnieją inne metody jej leczenia. Biorąc pod uwagę możliwości finansowe Gminy założono, że program będzie skierowany do 5 bezdzietnych par rocznie.

ZOBACZ TAKŻE: W Słupsku przybywa dzieci urodzonych dzięki metodzie in vitro

Kryteria kwalifikacji do udziału w programie:
• wiek kobiety 20-43 r.ż.;
• zameldowanie i zamieszkiwanie na terenie Gminy Kobylnica od co najmniej 12 miesięcy, obydwu osób zakwalifikowanych do terapii;
• pozostawanie w związku małżeńskim lub w związku partnerskim,
• stwierdzona niepłodność lub nieskuteczne leczenie niepłodności w okresie 12 miesięcy poprzedzających zgłoszenie do udziału w programie,

Program finansowany jest z budżetu Gminy Kobylnica do wysokości 5000zł za interwencję, pozostały koszt poniosą uczestnicy programu.

Przypomnijmy, że in vitro finansuje także gmina Słupsk. W sumie zabieg in vitro zostanie dofinansowany 24 parom, z czego pierwsze cztery pary mogą skorzystać z programu jeszcze w tym roku. Leczenie odbędzie się w klinice Invicta, która wygrała postępowanie konkursowe.

Przybywa słupszczan urodzonych dzięki miejskiemu programowi in vitro

Niepłodność
Niepłodność definiowana jest jako niemożność zajścia w ciążę pomimo regularnego współżycia płciowego (3–4 razy w tygodniu), utrzymywanego powyżej 12 miesięcy, bez stosowania jakichkolwiek środków antykoncepcyjnych. Niepłodność jako choroba dotyka osób młodych, zaburzając funkcjonowanie rodziny i jej aktywność na niwie społeczeństwa. Obecnie problem zaburzeń rozrodu ma charakter narastający, co jest prawdopodobnie uwarunkowane zmianami współczesnego świata, szybkim tempem życia oraz innymi determinantami z grupy behawioralnych oraz środowiskowych czynników ryzyka.

Według danych WHO problem bezdzietności dotyka (stale lub okresowo) około 60-80 mln par na świecie. W krajach wysokorozwiniętych problem ten odnosi się do 10 do 15% par w wieku prokreacyjnym, w Polsce odsetek ten jest podobny. Oznacza to, że niepłodność może dotyczyć około 1,2-1,3 mln par, z czego część będzie wymagać leczenia metodami rozrodu wspomaganego. Szacuje się, że przyczyny niepłodności są rozłożone równomiernie po stronie kobiet i mężczyzn (około 35% przypadków), niepłodność u obojga partnerów dotyczy około 10% przypadków, natomiast w odniesieniu do 20% trudno jest wskazać jej jednoznaczną przyczynę.

In vitro w gminie Słupsk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza