MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gorsi od najgorszych

Tomasz Ogonowski
Opublikowany wczoraj przez dziennik "Rzeczpospolita" ranking największych firm w kraju po raz kolejny unaocznia gospodarczą mizerię naszego regionu.

W gronie pięciuset gigantów polskiej przedsiębiorczości znalazły się zaledwie trzy firmy z terenu byłych województw koszalińskiego i słupskiego.

Gorsi od najgorszych

Hipotetycznie - gdyby istniało województwo środkowopomorskie, zajęłoby pod względem liczby przedsiębiorstw napędzających krajową gospodarkę ostatnie miejsce. Po najsłabszych aktualnie województwach: podlaskim (9 firm na liście "Rz"), lubuskim (8 firm) i opolskim (5 firm).
Tradycyjnie już najwyższe miejsce w 500 dziennika zajął niepokonany od lat w tego typu rankingach "Kronospan" Holding ze Szczecinka (51 pozycja w kraju). Z kolei honoru dwóch największych miast regionu broniły Zakłady Energetyczne: w Koszalinie (372 miejsce) i w Słupsku (448 miejsce).
Potentatami w ilości największych przedsiębiorstw są natomiast województwa: wielkopolskie (42 firmy umieszczone na liście "Rz") i śląskie (50 firm) oraz absolutnie bezkonkurencyjny region warszawski (207 z wszystkich 500 przedsiębiorstw wymienionych w rankingu mieści się właśnie w województwie mazowieckim).

Paliwo, telefony i ubezpieczenia

Każda z wymienionych w rankingu firm jest opisana 20 wartościami, z których 14 dotyczy bezpośrednio wskaźników finansowych określających jej kondycję. Najważniejsze z owych wskaźników to bez wątpienia: przychody z działalności podstawowej (ze sprzedaży), udział eksportu w sprzedaży, przychody z całokształtu działalności, wynik finansowy: brutto (zysk przed opodatkowaniem) i netto (po zapłaceniu podatków i pozostałych zobowiązań), a także: zatrudnienie (liczba pracowników etatowych) i wynagrodzenia (pensje brutto pracowników etatowych i tych, którzy nie są zatrudnieni na etacie). Oceniając zgodnie z tymi wyśrubowanymi kryteriami "Rzeczpospolita" ustaliła: największą firmą w Polsce jest Polski Koncern Naftowy Orlen S. A. z Płocka. Druga jest stołeczna Telekomunikacja Polska S. A. a trzeci Państwowy Zakład Ubezpieczeń, także z Warszawy.

Rekordowy "Kronospan"

Oprócz głównej tabeli 500 największych firm dziennikarze "Rzeczpospolitej" przygotowali kilka mniejszych zestawień, w których umieszczono od 30 do 50 firm znajdujących się w 500. Obok tabel o charakterze "rekordowym", (takich jak: "Najwięksi eksporterzy", "Spółki, które wydały najwięcej na inwestycje", "Najwięksi pracodawcy", "30 firm, które przyjęły w 2002 r najwięcej pracowników" i "30 firm, które zwolniły w 2002 r najwięcej pracowników") w opracowaniu rankingu znajdziemy także zestawienia dotyczące podatków płaconych przez przedsiębiorstwa oraz otrzymywanych przez nie dotacji.
Z naszej regionalnej trójki przedsiębiorstw do jednej z "rekordowych" tabel trafił tylko szczecinecki "Kronospan", zajmując 23 miejsce w Polsce w kategorii firm wytwarzających największą wartość dodaną, czyli - najogólniej mówiąc - zwiększających wartość przedsiębiorstwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza