Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grosz dla kładki. Niemiecko-amerykański malarz ze Stolp uhonorowany w Słupsku

Aleksander Radomski
Aleksander Radomski
Największa kładka łącząca brzegi Słupi ma upamiętnić Georga Grosza niemiecko-amerykańskiego artysty urodzonego w Stolp.

Z wnioskiem o nadanie nazwy „Most im. George'a Grosza" między ul. Szarych Szeregów i Grodzką, wystąpiła właścicielka kluboksięgarni Cepelin w Słupsku. Do wniosku dołączona została nawet lista 133 osób popierających tę propozycję. Nie spełniał on jednak warunków formalnych, ale w ocenie władz miasta pomysł był trafny, więc ratusz wystąpił z inicjatywą uchwałodawczą.

Decyzja należy jednak do rady miasta, która uhonorowaniem niemiecko-amerykańskiego artysty zajmie się na najbliższej sesji.
Georg Grosz (ur. 26.07.1893, zm. 06.07.1959) był malarzem, grafikiem i karykaturzystą, który swoją młodość spędził w ówczesnym Stolp.

- Dziś jego prace wyceniane są na miliony dolarów w najlepszych domach aukcyjnych świata i zdobią kolekcje muzeów w Nowym Jorku, Berlinie, Madrycie czy Londynie - czytamy w uzasadnieniu do uchwały. - Jego autobiografia zawiera wiele fascynujących historii ze Słupska z początku XX wieku i szkicuje wpływ naszego miasta na jego późniejszą twórczość. George Grosz swoje pierwsze lekcje sztuki pobierał w słupskim gimnazjum. Mieszkał wówczas w rejonie obecnych ulic Partyzantów i Jana Kilińskiego.

Grosz po abstrakcjoniście Otto Freundlichu będzie kolejnym artystą przedwojennego Stopl, do którego nawiązywać chce Słupsk. Grosza mieszkał w okolicy, a kładka jego imienia ma stanowić atrakcję turystyczną i przełożyć się na promocję miasta.

Propozycja zyskała aprobatę Komisji Spraw Społecznych rady.

- Nie ma nic przeciwko, szczególnie jeśli chodzi o artystów - mów Tadeusz Bobrowski (PiS) i wiceprzewodniczący rady miasta. - Jako Bobrowski będę przychylny, ale jako klub będziemy pewnie dyskutować. Myślę, że trzeba pokazywać artystów związanych z miastem.

Przypomnijmy, że w czerwcu rada miasta zdecydowała o uhonorowaniu Jana Olszewskiego. Z taką propozycją wystąpił PiS. Pomnik byłego premiera stanąć ma w okolicy Pomnika Powstańców Warszawskich. Budowa pomnika Jana Olszewskiego nie obciąży miejskiego budżetu. Realizacja ma nastąpić po uzyskaniu przez ratusz dofinansowania ze środków zewnętrznych.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza