Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grypa zabiła w 2019 roku 150 osób. Skąd tak duży wzrost śmiertelności? Groźny wirus A/H1N1. Jak sytuacja wygląda na Pomorzu?

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
Grypa w 2019 r. zaatakowała z ogromną siłą. Skąd tak wysoka śmiertelność? Prawdopodobnie chodzi o wzrost zakażeń wirusem A/H1N1
Grypa w 2019 r. zaatakowała z ogromną siłą. Skąd tak wysoka śmiertelność? Prawdopodobnie chodzi o wzrost zakażeń wirusem A/H1N1 123rf
Sezon grypowy rozpocznie się za kilka miesiący, jednak już teraz poznaliśmy dane podsumowujące pierwsze półrocze. Grypa w 2019 roku zebrała śmiertelne żniwo.

Sezon grypowy ponownie rozpocznie się prawdopodobnie na przełomie października i listopada. Nie zmienia to faktu, że w wakacje pacjenci również borykają się z ostrymi infekcjami dróg oddechowych. Tylko w pierwszym tygodniu sierpnia na Pomorzu odnotowano 6,5 tys. zachorowań.

Wzrost liczby zgonów z powodu grypy

Niepokoją zwłaszcza statystyki za pierwsze półrocze, które przeanalizowali na podstawie danych PZH specjaliści tworzący Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy. Do 22 lipca w całym kraju na grypę zmarło 150 osób. To o 103 osoby więcej w porównaniu z analogicznymi okresem w 2018 roku. Paradoksalnie całkowita liczba odnotowanych infekcji była niższa niż w ubiegłorocznym zestawieniu.

Skąd więc tak wysoka śmiertelność? Prawdopodobnie chodzi o wzrost zakażeń wirusem A/H1N1.

- W przeciwieństwie do poprzedniego sezonu, w którym dominował wirus B, obecnie za 77,5 procent przypadków zachorowań odpowiada wirus A/H1N1, za 4,3 procent wirus A/H3N2 (17,1 procent wirus A nieoznaczony), a tylko za 1,1 procent wirus B. Zmienność typów wirusa grypy to jedna z jego najważniejszych cech. Ciężki przebieg choroby wywołany A/H1N1 i związane z tym powikłania doprowadziły do wzrostu śmiertelności z powodu grypy w Polsce - poinformowali specjaliści z Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

W przeciwieństwie do poprzedniego sezonu, w którym dominował wirus B, obecnie za 77,5 procent przypadków zachorowań odpowiada wirus A/H1N1. Ciężki przebieg choroby wywołany A/H1N1 i związane z tym powikłania doprowadziły do wzrostu śmiertelności z powodu grypy w Polsce.

Grypa zabija. Jak jest na Pomorzu?

Sytuacja na Pomorzu nie była tak dramatyczna. W wyniku powikłań po ostrych infekcjacch zmarły 3 osoby.

- Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje, że od początku 2019 r. zanotowano w województwie pomorskim 510 933 ostrych infekcji układu oddechowego (w tym przypadki grypy i podejrzenia grypy). Z powodu grypy w bieżącym roku w woj. pomorskim zmarły 3 osoby - poinformował Tomasz Augustyniak, Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny

Warto pamiętać, że specjaliści zalecają szczepienia przeciwko grypie zwłaszcza w przypadku dzieci i seniorów. Na grupę najlepiej zaszczepić się jeszcze przed rozpoczęciem sezonu, czyli w praktyce kiedy pojawią się na rynku szczepionki (sierpień, wrzesień). Szczepienie powinno być wykonywane corocznie, ponieważ co roku jest przygotowana szczepionka przeciwko prognozowanym serotypom wirusa.

Grypa, ospa wietrzna czy borelioza.... na jakie choroby zaka...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza