Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hafciarki z Tuchomia szyją stroje nawet do Australii

Sylwia Lis [email protected] tel. 59 848 81 00 Fot. Sylwia Lis
Hafciarki z Tuchomia na życzenie klienta są w stanie wyhaftować wzór na niemal każdej tkaninie.
Hafciarki z Tuchomia na życzenie klienta są w stanie wyhaftować wzór na niemal każdej tkaninie.
Na tradycji można zarobić. Dowodzi tego Gabriela Reca z Tuchomia, która od kilku lat z powodzeniem prowadzi Pracownię Haftu Ręcznego i Renowacji Tkanin Unikatowych.

Pracownia powstała w styczniu 2006 roku. Motto właścicieli zakładu brzmi: jesteśmy po to, aby współczesności, haftem przypominać dawne czasy.

Wcześniej pani Gabriela szyła kaszubskie stroje, ale tylko dla swoich dzieci. - Tańczyły i śpiewały w kaszubskim zespole Gzube - wspomina. - Wszystko zmieniło się, gdy trafiłam pod skrzydła Ingi Mach, znanej kaszubskiej hafciarki z Bytowa. Gabriela Reca uczestniczyła w szkoleniu, które prowadziła Inga Mach. Od niej wiele się nauczyła, i to ona namówiła ją na otwarcie własnej firmy.

W 2006 roku przyszła hafciarka dostała dotacje z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Firma z powodzeniem działa do dziś. Pani Gabriela w pracowni zatrudnia cztery osoby.

Eksport aż za morza

Na brak zamówień nie narzeka. Już na początku swojej działalności otrzymała zamówienie od polonii kalifornijskiej na uszycie 10 kaszubskich strojów. Poza Stanami Zjednoczonymi ubiory z tuchomskiej pracowni są też w Australii, Niemczech, Irlandii, czy na Tajwanie. - Młoda Kaszubka wybierała się tam na studia - wspomina pani Gabriela. - Postanowiła, że weźmie ze sobą strój kaszubski, by pokazać w dalekim kraju polski strój ludowy.

Później przychodziły i inne zamówienia: stuły, szarfy do dzwonów kościelnych, komże, a także sztandar dla OSP Tuchomie. Jednak głównym zajęciem pani Gabrieli i jej pracownic jest szycie strojów kaszubskich, pamiątek, serwet, obrazków, torebek. Haftowały także tradycyjny krakowski strój. - Tamtejszy urząd na miejscu nie mógł znaleźć wykonawcy, więc z tą prośbą zwrócili się do mnie. Zresztą mam sporo nietypowych zamówień. Wielu polityków nosi krawaty, które haftowała. Przyjeżdżają też do mnie aktorzy.

Na zyczenie klienta

Niedawno w ofercie pracowni znalazły się też współczesne ubiory ozdabiane kaszubskim haftem. - Chciałyśmy by te nasze piękne kaszubskie kwiaty, wzory nie zniknęły - mówi pani Gabriela. - Dlatego powstały spódnice, bluzki zdobione haftem. Wszędzie teraz można kupić chińszczyznę, a my musimy dbać o to, co nasze, polskie. Bo to jest dobre i piękne. Ostatnio była u nas turystka z Wrocławia, zachwycona była naszymi wyrobami. Specjalnie dla niej uszyłyśmy pasek zdobiony kaszubskim haftem.

Na życzenie klienta są w stanie wyhaftować wzór na niemal każdej tkaninie. Przyjmują nietypowe zamówienia jak np. aplikacje w formie tarczy do strojów rycerskich oraz inne elementy średniowiecznych szat, miniatury strojów regionalnych do chrztu dla dzieci czy serwety z herbami rodowymi.

Pracownia haftu z Tuchomia miała już wystawę swoich prac na Zjeździe Kaszubów w Tuchomiu oraz w Słosinku.

Koszty

Tradycyjny kaszubski strój kobiecy kosztuje około 1200 zł, składa się z bluzki, spódnicy, halki, fartucha, bielizna. (cena bez butów i nakrycia głowy).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza