Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Handel alkoholem. Słupska Żabka w Trybunale Konstytucyjnym

Bogumiła Rzeczkowska
Trybunał Konstytucyjny orzekł we wtorek, że właściciel sklepu straci koncesję na handel alkoholem nawet, jeśli to nie on sprzedał go nieletniemu, lecz zatrudniony przez niego sprzedawca. Sprawa dotyczyła jednej ze słupskich Żabek.
Trybunał Konstytucyjny orzekł we wtorek, że właściciel sklepu straci koncesję na handel alkoholem nawet, jeśli to nie on sprzedał go nieletniemu, lecz zatrudniony przez niego sprzedawca. Sprawa dotyczyła jednej ze słupskich Żabek. archiwum
Trybunał Konstytucyjny orzekł we wtorek, że właściciel sklepu straci koncesję na handel alkoholem nawet, jeśli to nie on sprzedał go nieletniemu, lecz zatrudniony przez niego sprzedawca. Sprawa dotyczyła jednej ze słupskich Żabek.

"Zgodne z konstytucją jest cofnięcie zezwolenia na sprzedaż alkoholu wobec przedsiębiorcy, którego pracownik sprzedał alkohol osobie nieletniej, mimo że przedsiębiorca wypełnił wszystkie obowiązki mające na celu zapewnienie przestrzegania przez jego pracowników ustawowych zasad dokonywania sprzedaży napojów alkoholowych osobie nieletniej - stwierdził dzisiaj Trybunał, który badał pytanie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku w sprawie Ireny Z., prowadzącej w Słupsku sklep w sieci Żabka.

W 2007 roku w sklepie piwo kupili nieletni. W lipcu 2008 roku prezydent Słupska na podstawie przepisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi cofnął właścicielce zezwolenie na sprzedaż alkoholu. Z tą decyzją zgodziło się we wrześniu 2008 roku Samorządowe Kolegium Odwoławcze. Jednak Irena Z. zaskarżyła ją do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku.

Właścicielka sklepu broniła się, że to jej pracownica sprzedała piwo nieletnim, a Sąd Rejonowy w Słupsku ukarał ją grzywną. Twierdziła, że w sytuacji, gdy ona ani nie sprzedała alkoholu, ani do tego nie podżegała, nie można jej postawić zarzutu naruszenia zasad sprzedaży napojów alkoholowych. Zaznaczyła, że cofnięcie koncesji oznacza dla niej likwidację sklepu w sieci Żabka.

Trybunał nie podzielił wątpliwości WSA, że aż takie restrykcyjne regulacje są konieczne, by zapobiegać spożywaniu alkoholu przez osoby nieletnie. Według konstytucji, zapewnienie prawidłowego rozwoju fizycznego, psychicznego i intelektualnego dzieci i młodzieży oraz ich ochrona przed demoralizacją jest "ważnym interesem publicznym", który uzasadnia ingerencję w zasadę swobody prowadzenia działalności gospodarczej.

Obrotu alkoholem nie można traktować identycznie jak prowadzenia zwykłej działalności gospodarczej, zaś negatywne skutki spożywania napojów alkoholowych przez nieletnich wykraczają daleko poza sferę indywidualnego interesu ekonomicznego konkretnego przedsiębiorcy.

Zgodnie z ustawą nie wolno sprzedawać i podawać alkoholu osobom do 18 roku życia. Przedsiębiorca, któremu cofnięto zezwolenie, może wystąpić z wnioskiem o ponowne wydanie zezwolenia nie wcześniej niż po upływie 3 lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza