Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Handlowcy górą

Artur Kostecki
sxc.hu
Według danych sytuacja na rynku pracy jest dość stabilna. Życie zazwyczaj weryfikuje jednak wszelkie podsumowania.

Liczba ofert pracy w I kwartale nie zmieniła się w stosunku do ostatnich 3 miesięcy 2008 roku. Znacząco wzrosło natomiast zainteresowanie ogłoszeniami wśród kandydatów. Liczba rekrutacji prowadzonych na Mazowszu zmniejszyła się o tysiąc - to najważniejsze wnioski z raportu "Rynek pracy specjalistów w I kwartale 2009 roku", przygotowanego przez konsultantów portalu Pracuj.pl.

Od początku roku zarówno ekonomiści, jak i przedsiębiorcy z zapartym tchem obserwowali, jak zmieniała się sytuacja gospodarcza w kraju. Rynek pracy w tych kryzysowych miesiącach wykazywał dużą dynamikę zmian, choć całkowita liczba ofert pracy zamieszczonych na Pracuj.pl wyniosła 37 151, czyli niemal tyle samo, co w IV kwartale 2008 roku.

Największy spadek w ciągu ostatniego półrocza miał miejsce w grudniu - 36% względem listopada 2008 roku. W styczniu zaobserwowano znaczące "odbicie" - liczba ogłoszeń wzrosła o 40% względem grudnia, w lutym zaś nastąpił lekki spadek zapotrzebowania na nowych pracowników. W marcu sytuacja wróciła niemal do poziomu ze stycznia. Ostatni kwartał zeszłego roku przebiegał pod znakiem spadków, natomiast I kwartał 2009 roku, mimo pewnych wahań, był dosyć stabilny.

Malejąca liczba ofert pracy przełożyła się odwrotnie proporcjonalnie na popyt ze strony kandydatów. W styczniu 2009 roku zainteresowanie ofertami pracy (mierzone liczbą odsłon stron z ogłoszeniami) było aż o 73% wyższe niż średniomiesięcznie w 2008 roku. W lutym i marcu zainteresowanie było większe odpowiednio o 67% i 64% niż w 2008 roku.

Pozycję lidera pod względem liczby ofert pracy oraz procentowego udziału w rynku nieustannie zajmują handlowcy. W I kwartale 2009 roku do osób zainteresowanych tego typu pracą skierowana była niemal połowa wszystkich ogłoszeń. W wielu ofertach pracy mogły przebierać także osoby specjalizujące się w obsłudze klienta, inżynierowie, informatycy i finansiści.

Zdecydowanie najłatwiej było znaleźć pracę w województwie mazowieckim, skąd pochodziła co piąta oferta pracy, choć zanotowano tu prawie 10% spadek liczby ogłoszeń w porównaniu do ostatniego kwartału 2008 roku. Odsetek ogłoszeń pochodzących z zagranicy wyniósł mniej niż 2%.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza