MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Inspekcja Handlowa sprawdziła paliwo w regionie

Marcin Prusak [email protected] tel. 59 848 81 00 Fot. Archiwum
Kontrola wykazała, że jakość paliw w regionie słupskim nie jest najgorsza.
Kontrola wykazała, że jakość paliw w regionie słupskim nie jest najgorsza.
Tylko na jednej stacji paliwowej spośród 12 sprawdzonych w regionie słupskim, wykazano złe parametry paliwa. To wyniki kontroli przeprowadzanych przez Inspekcję Handlową w 2010 roku.

Kontrolerzy jakości paliw, w regionie słupskim, jedynie na stacji paliwowej Shell przy ul. Szczecińskiej 36h w Słupsku wykazali przekroczenie norm paliwowych. W oleju napędowym dostępnym na tej stacji wysoko przekroczono poziom biokomponentów. Norma pozwala na zawartość 1,7 proc. biokomponentów w paliwie, a na tej stacji wykazano 5,6 proc. biokomponetów. Takie parametry paliwa powodują złą pracę silnika i jego szybsze zużywanie się.

Żadnych zastrzeżeń nie mieli kontrolerzy do sprawdzanych na stacjach w regionie słupskim benzyny Pb 95, Pb 98 oraz gazu LPG. Kontrola wykazała, że stacje województwa pomorskiego wypadły jako jedne z najlepszych w Polsce.

- Jakość paliw oferowanych na stacjach paliwowych w naszym kraju w ubiegłym roku utrzymała się na poziomie podobnym do roku 2009 - mówi Agnieszka Majchrzak z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który przygotował raport paliwowy. - Niepokojący jest jednak duży wzrost zakwestionowanej jakości LPG. W 2009 roku takich przypadków było mniej niż jeden procent zbadanych stacji, w ubiegłym roku mieliśmy już ponad 4 procent wykrytych przypadków nieprawidłowego składu LPG na stacjach paliwowych.

Czytaj też: Paliwowy rekord cenowy w regionie

Jak pokazuje raport z losowych kontroli przeprowadzonych w 2010 roku, nieznacznie pogorszyła się jakość paliw ciekłych na stacjach benzynowych - norm nie spełniło 3,46 proc. przebadanych próbek (rok wcześniej było to 3,08 proc.). Chociaż nastąpiła poprawa w przypadku oleju napędowego, pogorszyła się jakość wlewanej do baków benzyny.

Według danych przekazanych przez UOKiK, najwięcej odstępstw od wymagań jakościowych zanotowano w województwach: kujawsko-pomorskim (12 proc.), zachodniopomorskim (10,61 proc.) i mazowieckim (8,82 proc.). Nieprawidłowości nie stwierdzono w Lubelskiem, Opolskiem, Podkarpackiem, Podlaskiem i Warmińsko-Mazurskiem.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza