MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak krok po kroku zostać obligatariuszem. Kim?! Właścicielem obligacji. Tu chodzi o oszczędzanie

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
Oszczędzanie nigdy nie było tak proste jak teraz. Najłatwiej zacząć od obligacji detalicznych Skarbu Państwa. Wskazujemy jak to zrobić
Oszczędzanie nigdy nie było tak proste jak teraz. Najłatwiej zacząć od obligacji detalicznych Skarbu Państwa. Wskazujemy jak to zrobić jermos/Polska Press Grupa
Przygodę z oszczędzaniem warto zacząć od podstaw. Dobrym punktem wyjścia jest zainteresowanie się obligacjami Skarbu Państwa nominowanymi w polskim złotym. Ten instrument finansowy jest uważany za jeden z najprostszych i najbezpieczniejszych na rynku, ponieważ naszym dłużnikiem staje się Ojczyzna. Państwo, sprzedając nam papiery wartościowe, stawia na szali swoją reputację, a pozyskane w ten sposób środki wydatkuje na ważne cele społeczne. Nic zatem dziwnego, że Minister Finansów, który dysponuje tymi papierami, maksymalnie ułatwił procedurę ich nabycia. Postaramy się z nią zmierzyć.

Spis treści

Zakup obligacji skarbowych nie jest inwestycją sensu stricto, a sposobem na bezpieczne oszczędzanie. Warto o tym pamiętać, zanim porówna się te papiery wartościowe z innymi oferującymi często wyższe odsetki, ale też większe ryzyko. W niepewnych czasach obligacje Skarbu Państwa mogą jednak przynieść jednak nawet większe korzyści, niż można by się spodziewać. Wystarczy „tylko” kupić je w najbardziej odpowiednim momencie, na przykład tuż przed spadkiem inflacji lub przed początkiem deflacji, czyli w chwili, gdy ich oprocentowanie jest wciąż wysokie, a wskutek topniejących cen, wartość pieniądza rośnie. Tylko jak się za to zabrać?

Obligacje to nie akcje. Tu chodzi o maksymalne bezpieczeństwo kapitału

W tym materiale nie szukamy odpowiedzi na pytanie, jak bezbłędnie wytypować cykle koniunkturalne zapewniające największe zyski, ale co zrobić, by móc w każdej chwili dokonać zakupu obligacji, zwiększając swoje szanse na jak największe korzyści. Papierów wartościowych nikt przecież nie sprzedaje w sklepie.

Jak przypomina finansista Juliusz Bolek, lokowanie środków w obligacje skarbowe jest mniej płynne niż inwestowanie w waluty obce czy oszczędzanie w banku, ale z pewnością szybsze od inwestowania w nieruchomości. Obligacje detaliczne mają jednak też drobne minusy.

– Obligacje nie dają przywilejów, takich jak na przykład akcje, które pozwalają na uczestniczenie w walnych zgromadzeniach czy otrzymywanie dywidendy od udostępnionego kapitału – wyjaśnia Juliusz Bolek, przewodniczący Rady Dyrektorów Instytutu Biznesu.

Jedna obligacja to zawsze 100 zł. Nie wystawia się jej imiennie

Obligacje to papiery wartościowe na okaziciela, co oznacza, że (z reguły – bo można zażądać ich identyfikacji z obligatariuszem) nie są związane z konkretną osobą. Oferowane są w drodze sprzedaży lub zamiany. Oczywiście na początku przygody z obligacjami interesuje nas tylko ten pierwszy sposób ich nabycia.

Wartość nominalna każdej obligacji wynosi 100 zł lub jej wielokrotność. Cena emisyjna obligacji o danym terminie wykupu, jest ustalana przez Ministra Finansów w liście emisyjnym. Może być równa, wyższa, ale też niższa od wartości nominalnej obligacji.

Cena emisyjna jest podawana do wiadomości, przed rozpoczęciem sprzedaży. Poznamy ją, korzystając z zakładki 'wiadomości' na stronie resortu finansów lub śledząc Strefę Biznesu.

Minister Finansów oferuje obligacje o stałym lub zmiennym oprocentowaniu. Obligacje o najkrótszych kontraktach to trzymiesięczne papiery wartościowe. Można jednak nabyć także obligacje z bardzo długim terminem zapadalności, nawet 12–letnim.

Jak można zostać posiadaczem obligacji skarbowych? Sposób tradycyjny

Niektóre osoby pragnące nabyć papiery wartościowe Skarbu Państwa zapewne zdecydują się na tradycyjny sposób, czyli tzw. zakup w okienku. Można to zrobić w Punktach Usług Maklerskich oraz Punktach Obsługi Klienta Biura Maklerskiego należących do banków nazywanych „agentami emisji”; czyli tymi, które podpisały z Ministrem Finansów stosowne umowy.

Obecnie „agentami emisji” są Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski S.A. oraz Bank Polska Kasa Opieki S.A. i tylko za ich pośrednictwem spośród wszystkich banków można nabyć oszczędnościowe obligacje skarbowe.

Odpowiednia konsultantka lub doradca krok, po kroku pomogą przyszłemu obligatariuszowi przejść przez proces zakupu, wskazując najpierw konieczność założenia rachunku rejestrowego. Niemniej osoby mające już konto w którymś z wymienionych banków będą mogły pominąć etap początkowy. Posiadanie konta w danym banku skróci także czas nabycia papierów wartościowych, ponieważ część danych będzie już tylko weryfikowana.

Trzeba wypełnić ankietę MiFID. Potem zostaje już tylko umowa z bankiem

W kolejnym etapie zakupu obligacji przyszły obligatariusz obligacji zawiera z agentem emisji tj. z PKO BP lub Pekao S.A. umowę umożliwiającą wykonanie czynności dotyczących sprzedaży i obsługi obligacji (tzw. Umowa PPZ). Zawarcie umowy jest poprzedzone oceną odpowiedniości usług inwestycyjnych i instrumentów finansowych dla danego klienta – to „Ankieta MiFID”. Jest to jednak czynność raczej formalna z punktu widzenia nabywcy, bo przecież klient może się uprzeć i nawet przy niskich dochodach zrobić sobie prezent w postaci zakupu obligacji.

Jak zażądać przypisania obligacji konkretnej osobie?

Kupujący może też zażądać wydania imiennego świadectwa depozytowego. Posiadacz obligacji musi określić termin ważności oraz cel wydania świadectwa. Dlaczego czasem potrzebne jest świadectwo? Dokument ten potwierdza legitymację do realizacji uprawnień wynikających z posiadania konkretnych papierów wartościowych. W przypadku wystawienia świadectwa na żądanie nabywcy obligacji agent emisji wystawiający świadectwo blokuje odpowiednią liczbę papierów wartościowych w prowadzonym przez siebie rejestrze nabywców obligacji, zgodnie z dyspozycją klienta.

Warto też zauważyć, że agent emisji wykonuje obowiązki wynikające z ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, w tym dokonuje analizy transakcji pod kątem przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Oznacza to, że bank może odmówić obsługi klienta.

W ten sposób kupisz obligacje przez internet lub przez telefon?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak krok po kroku zostać obligatariuszem. Kim?! Właścicielem obligacji. Tu chodzi o oszczędzanie - Strefa Biznesu

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza